راهنمای خرید هارد اکسترنال؛ فریب ترفند‌های تبلیغاتی را نخورید
۹۸۲۲۳۹
۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
۴۶۰۸
هارد اکسترنال با یک آرشیو کامل از فیلم و سریال یکی از فرشته‌های نجات در روز‌های قرنطینه خانگی است. اگر شما هم در این مدت از سر کم‌حوصلگی به فکر خرید یک هارد اکسترنال افتاده‌اید تا آرشیو کاملی برای خودتان دست و پا کنید، احتمالا خواندن این گزارش تا حد زیادی بتواند شما را در انتخاب هارد اکسترنال محبوبتان کمک کند.

برترین‌ها: هارد اکسترنال با یک آرشیو کامل از فیلم و سریال یکی از فرشته‌های نجات در روز‌های قرنطینه خانگی است. اگر شما هم در این مدت از سر کم‌حوصلگی به فکر خرید یک هارد اکسترنال افتاده‌اید تا آرشیو کاملی برای خودتان دست و پا کنید، احتمالا خواندن این گزارش تا حد زیادی بتواند شما را در انتخاب هارد اکسترنال محبوبتان کمک کند.

هارد با چه ظرفیتی بخریم؟

راهنمای خرید هارد اکسترنال؛ فریب ترفند‌های تبلیغاتی را نخورید

انواع هارد اکسترنال موجود در بازار عموما یک، دو یا چهار ترابایت ظرفیت دارند. البته می‌توان رد و نشان هارد اکسترنال‌های ۵۰۰ گیگابایت یا بالاتر از چهار ترابایت را هم در بعضی فروشگاه‌ها پیدا کرد، ولی عموما مشتری کمتری نسبت به یک و دو ترابایت دارند. هارد‌های دو ترابایتی با اینکه دو برابر انواع یک ترابایتی ظرفیت دارند، اما قیمتشان تقریبا یک و نیم برابر است. مثلا هارد اکسترنال‌های یک ترابایتی عموما با قیمت ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تومان در بازار پیدا می‌شوند و هارد اکسترنال‌های دو ترابایتی بین یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارند. قیمت هارد اکسترنال‌های چهار ترابایتی هم در حدود دو میلیون تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بودجه لازم دارند.

برای اینکه ببینید کدام هارد اکسترنال برایتان مناسب است، بهترین روش بررسی وضعیت حافظه لپتاپ یا کامپیوترتان است. اگر حافظه‌ای که برنامه‌های نصب شده روی ویندوز را کنار بگذارید، در مجموع چقدر اطلاعات روی کامپیوترتان دارید؟ اگر به دنبال آرشیو کردن فیلم‌ها و داده‌هایی که دانلود کرده‌اید نیستید، بعید به نظر می‌رسد بتوانید به همین راحتی هارد اکسترنال یک ترابایتی را پر کنید. در طرف مقابل کسانی که آرشیو‌های قوی از فیلم‌های سینمایی دارند، احتمالا با هارد اکسترنال یک ترابایتی میانه خوبی نداشته باشند.

هر فیلم با کیفیت ۷۲۰ p تقریبا یک گیگابایت حافظه احتیاج دارد و این یعنی یک هارد اکسترنال یک ترابایتی نهایتا می‌تواند هزار فیلم سینمایی را در خود جای دهد. برای همین اگر زیاد اهل تماشای فیلم هستید، بهتر است سراغ انواع دو ترابایتی بروید. عکاس‌ها هم شرایط مشابهی دارند. به خصوص آن‌هایی که کار حرفه‌ای می‌کنند. هر عکس با کیفیت دست کم ۱۰ مگابایت حجم دارد و این یعنی هارد اکسترنال یک ترابایتی نهایتا می‌تواند ۱۰۰ هزار عکس در خود جای دهد که این مورد برای عکاس‌های حرفه‌ای چندان مناسب به نظر نمی‌رسد.

در مجموع اگر استفاده‌های خاصی از هارد اکسترنال ندارید و صرفا می‌خواهید داده‌ها و اطلاعاتتان را روی یک هارد همراهتان داشته باشید، هارد اکسترنال‌های یک ترابایتی بیشتر به کارتان می‌آیند. ظرفیت‌های بیشتر به درد کسانی می‌خورد که کاربری خاصی مثل آرشیو فیلم، عکس و آهنگ از هاردشان انتظار دارند.

آیا می‌خواهید با هارد اکسترنال غواصی کنید؟

به گزارش فرارو، اگر نگاهی به مشخصات هر هارد اکسترنال بیاندازید، متوجه قابلیت‌های هر کدام از آن‌ها برای مقاومت در برابر انواع خطرات خواهید شد. از جمله آن‌ها می‌توان به مقاومت در برابر ضربه، آب، شوک، خش، گرد و غبار و ... اشاره کرد. هارد اکسترنال حساس‌ترین قطعه الکترونیکی است.

کوچکترین اتفاقی می‌تواند به کلی هارد اکسترنال را از کارایی بیاندازد. عملکرد آن‌ها تقریبا مثل گرامافون است. یک سوزن روی یک صفحه در حال چرخش است و اطلاعات را از روی صفحه می‌خواند. کوچکترین لرزشی می‌تواند این سوزن را برای همیشه از روی صفحه بردارد. اگر گرد و غبار به صفحه برسد، اطلاعات شما از بین می‌برد. حتی تکان دادن هارد اکسترنال در زمان فعالیتش می‌تواند روی عمر آن تاثیر بگذارد.

بهتر است موقع خرید هارد اکسترنال به مقاومت آن در برابر این موارد حتما توجه داشته باشید. یکی از مهمترین این موارد، مقاومت در برابر شوک است. بعضی از انواع هارد اکسترنال یک سنسور شوک دارند. عملکردشان به این شکل است که به محض اینکه هارد با سرعت زیادی جابه‌جا شود، این سنسور فعالیت هارد را متوقف می‌کند تا آسیبی به آن نرسد. این مورد تا حد زیادی می‌تواند از اطلاعات شما و حتی هارد اکسترنال شما محافظت کند.

راهنمای خرید هارد اکسترنال؛ فریب ترفند‌های تبلیغاتی را نخورید

مقاومت در برابر ضربه، زمانی به کارتان می‌آید که هارد اکسترنال از ارتفاعی در حد یک تا یک و نیم متر به زمین بیافتد. طبیعتا با کوبیدن هارد اکسترنال به دیوار نباید انتظار سالم ماندن از آن داشته باشید، چنین قابلیتی وقتی هارد از روی میز به زمین می‌افتد به کارتان خواهد آمد. بعضی از انواع هارد اکسترنال روی پورت خروجی‌شان درپوش دارند. این درپوش مانع ورود گرد و غبار و آب به داخل هارد می‌شود که به عنوان یک امتیاز دیگر برای افزایش مقاومت هارد اکسترنال به حساب می‌آید.

مقاومت در برابر آب برای یک هارد اکسترنال نشان می‌دهد چنین هاردی تا چه زمانی می‌تواند در عمق یک متری آب دوام بیاورد. خیلی‌ها این مورد را یک قابلیت اضافه می‌دانند چراکه کمتر کسی با هارد اکسترنال غواصی می‌کند! خیلی‌ها برایشان مهم نیست که هاردشان تا چند دقیقه در عمق یک متری آب دوام می‌آورد و لازم نمی‌بینند برای چنین قابلیتی هزینه بیشتر بپردازند.

توجه داشته باشید، مقاومت هارد در برابر شوک، ضربه یا آب به معنای ضدضربه، ضدآب بودن آن نیست. این مدل‌ها صرفا مقاومت بیشتری نسبت به هارد اکسترنال‌های معمولی دارند، اما به هر صورت در برابر هر سه مورد می‌توانند آسیب‌پذیر باشند. برای همین بهتر است در هر شرایطی مراقب هاردتان باشید و زیاد روی گارانتی بازیابی اطلاعات حساب باز نکنید! گارانتی در بهترین شرایط می‌تواند یک هارد اکسترنال جدید در ازای هارد از دست رفته در اختیار شما بگذارد.

سرعت چرخش و سرعت انتقال داده‌ها

سرعت پنج هزار و ۴۰۰ دور در دقیقه مزیت خاصی برای یک هارد اکسترنال به حساب نمی‌آید. تقریبا تمام هارد اکسترنال‌های امروز با چنین سرعتی می‌چرخند و بهتر است زیاد فریب این عدد بزرگ را نخورید. همچنین سرعت انتقال داده‌ها در انواع هارد اکسترنال تفاوت چندانی ندارد. آنچه که مهم است، نسخه پورت USB هارد اکسترنال است. پورت‌های USB ۳.۰ تا پنج گیگابایت بر ثانیه سرعت انتقال داده دارند.

سرعت انتقال انواع USB ۲.۰ در حد ۴۸۰ مگابایت بر ثانیه است. سرعت انتقال همیشه یک موضوع دو طرفه است. علاوه بر هارد اکسترنال، لپتاپ یا کامپیوتر شما هم باید به پورت USB ۳.۰ مجهز باشد. این پورت‌ها آبی رنگ هستند و سرعت انتقال بالاتری نسبت به USB معمولی سفید‌رنگ دارند. علاوه بر این باید در نظر داشته باشید که همیشه انتقال فایل‌ها کم با حجم بالا سرعت بیشتری نسبت به فایل‌های زیاد با حجم کم دارد.

کیفتان را سنگین نکنید

وزن هارد اکسترنال یکی دیگر از نکاتی است که باید قبل از خرید به آن توجه کنید. انواع هارد اکسترنال که با پوشش محافظ و انواع مقاومت در برابر آب و ضربه طراحی می‌شوند، عموما وزن بالاتری نسبت به انواع معمولی دارند. وزن هارد اکسترنال یک ترابایتی می‌تواند به اندازه ۱۳۰ گرم سبک یا به اندازه ۳۰۰ گرم سنگین باشد.

چنین هارد‌هایی جابه‌جایی سخت‌تری دارند. شاید در نگاه اول چندان نکته مهمی به نظر نرسد، اما اگر می‌خواهید هاردتان همیشه داخل کیف و همراهتان باشد، باید فکری به حال وزن آن بکنید. برای اینکه بهتر شرایط را درک کنید، باید بدانید گوشی‌های موبایل امروزی عموما در محدوده ۱۴۰ تا ۱۸۰ گرم وزن دارند. یک هارد ۳۰۰ گرمی به اندازه دو گوشی موبایل کیفتان را سنگین خواهد کرد.

راهنمای خرید هارد اکسترنال؛ فریب ترفند‌های تبلیغاتی را نخورید

فهرست قابلیت‌های بی‌ارزش که صرفا قیمت را بالا می‌برند

به گزارش فرارو، مقاومت در برابر آب تنها یکی از قابلیت‌هایی است که کمتر به درد کاربر‌ها می‌خورد و صرفا باعث بالا رفتن قیمت هارد اکسترنال می‌شود. از جمله دیگر نمونه‌ها می‌توان به پورت USB type-C اشاره کرد. سرعت انتقال داده برای هارد‌های اکسترنال نمی‌تواند بالاتر از پنج گیگابایت باشد و حتی چنین هارد‌هایی که پورت Type-C بهره‌مند هستند هم چنین شرایطی دارند. هارد اکسترنال‌های یک ترابایتی تایپ سی تقریبا به اندازه یک هارد اکسترنال دو ترابایتی بودجه لازم دارند و هیچ ویژگی اضافه‌تری ندارند.

به علاوه اگر کابل کوچک هارد اکسترنالتان گم یا خراب شود، باید هزینه بیشتری برای خرید کابل Type-C بپردازید. اغلب هارد اکسترنال‌های موجود در بازار با سیستم عامل ویندوز سازگار هستند. اگر از مک‌بوک یا لینوکس استفاده می‌کنید، حتما لازم نیست سراغ هارد اکسترنال‌های مخصوص این دو سیستم عامل بروید. چراکه خیلی از هارد اکسترنال‌های معمولی قابلیت سازگاری با این دو سیستم عامل را دارند و نیازی به هزینه اضافه برای خرید هارد‌های مخصوص مک و لینوکس نیست.

قیمت بهترین هارد اکسترنال‌های موجود در بازار

هارد اکسترنال‌های یک و دو ترابایتی فهرست پرفروش‌ها را قبضه کرده‌اند و در این بین خبری از انواع ۵۰۰ گیگابایتی یا سه و چهار ترابایتی نیست. ای‌دیتا و وسترن دیجیتال پرطرفدارترین برند‌ها در بین خریداران هارد اکسترنال هستند. بعد از این دو نوبت به سیگیت، سیلیکون‌پاور و ترنسند می‌رسد.

هارد اکسترنال ADATA HD۷۱۰ Pro با ظرفیت یک ترابایت، تقریبا ۹۵۰ هزار تومان است. در مشخصات این مدل مقاوم در برابر ضربه، شوک، آب و گرد و غبار به چشم می‌خورد. قیمت مدل دو ترابایتی این هارد یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان است. وسترن دیجیتال Elements چنین مقاومت‌هایی ندارد و ارزان‌تر است. قیمت مدل یک ترابایتی این محصول تقریبا ۷۸۰ هزار تومان و مدل دو ترابایتی آن حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است.

وسترن دیجیتال My Passport یکی دیگر از انواع پرطرفدار هارد اکسترنال است. این مدل کمی سنگین‌تر است و گفته می‌شود مقاومت بیشتری نسبت به Elements دارد. مدل یک ترابایتی این هارد اکسترنال ۸۴۰ هزار تومان و مدل دو ترابایتی آن یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است.

هارد اکسترنال سیگیت مدل Expansion یکی دیگر از انواع پرطرفدار است. این مدل با ظرفیت یک ترابایت حدود ۸۱۰ هزار تومان و با ظرفیت دو ترابایت حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد. Slim Backup Plus یکی دیگر از محصولات سیگیت است. مدل یک ترابایتی این هارد اکسترنال ۸۷۰ هزرا تومان و مدل دو ترابایتی آن تقریبا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

راهنمای خرید هارد اکسترنال؛ فریب ترفند‌های تبلیغاتی را نخورید

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج