نونِ گرم تنور تلویزیون؛ وقتی «نون خ» محبوب شد
۹۸۳۳۱۰
۲۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۳
۵۸۹۷
پس از «پایتخت» و استقبال خوبی که با همه کمی‌ها وکاستی‌هایش از آن شد، سخت بود سریالی دیگر بتواند مخاطب را هر شب در همان ساعت پای تلویزیون بکشد و راضی نگه‌دارد. کاری که سعید آقاخانی با فصل دوم سریال «نون خ» توانست انجام دهد.

برترین‌ها: پس از «پایتخت» و استقبال خوبی که با همه کمی‌ها وکاستی‌هایش از آن شد، سخت بود سریالی دیگر بتواند مخاطب را هر شب در همان ساعت پای تلویزیون بکشد و راضی نگه‌دارد. کاری که سعید آقاخانی با فصل دوم سریال «نون خ» توانست انجام دهد. 

سریالی طنز با درون‌مایه های پررنگ اجتماعی و فرهنگی و لهجه دلنشین کُردی که بار دیگر تبحر سعید آقاخانی در ساختن مجموعه‌های طنز را ثابت می‌کند. در ادامه گزیده‌ای از چند نقد درباره این سریال را که عمدتا مثبت هستند، با هم می‌خوانیم:

موفق در سرگرم‌سازی مردم

جبار آذین منتقد سینما و تلویزیون درباره این سریال به خبرگزاری فارس گفت: با پایین آمدن کرکره سریال پایتخت، کرکره «نون خ» بالا رفته است. در حقیقت آقاخانی، هنرمند مستعد و باتجربه ای است که حاصل بازی‌ها و سریالهایش، او را در جایگاه کنونی قرار داده است. از فصل نخست «نون خ» گویا برخی شوخی‌های کلامی و رفتاری این سریال، مورد توجه قشرهایی از بینندگان واقع شده است.

نونِ گرم تنور تلویزیون؛ وقتی «نون خ» محبوب شد

وی ادامه داد: آقاخانی، هنرمندی کاربلد است و رگ خواب تماشاگر را می‌داند و آنچه با عنوان فصل دوم «نون خ» ساخته است، در جهت سرگرم سازی مخاطب، تولید شده است.«نون خ» یک سریال خانوادگی و اجتماعی است که در کلام و رفتار کاراکترهایش، از شوخی، لودگی و بذله گویی سودبرده است. گرچه شوخی و خندانیدن به هر شکل و صورت، یک فیلم یا سریال را در ژانر طنز و کمدی نمی‌گنجاند، لیکن وجود آنها در یک سریال تلویزیونی، آن هم در شرایط نامساعد اجتماعی کنونی و یکه تازی کرونا و ماندن مردم در خانه‌ها، قابل تامل است.

آذین تاکید کرد: «نون خ» که به گونه‌ای در امتداد تولید پایتخت و توجه به رکن خانواده و فرهنگ بومی و ملی ساخته شده است، با آنکه به اندازه پایتخت -منهای فصل ششم- جمع و جورنیست، ولی برای خود مشتری دارد. «نون خ» به رغم مضامین خوب اجتماعی، خانوادگی و بومی، با نگاه تحلیلی، واقعگرا و عمیق به سراغ آنها نرفته است.در واقع این مقوله‌ها دستاویزی بوده‌اند، برای ساختن یک سریال خانوادگی که چاشنی خنده هم داشته باشد. چراکه توجه درست به فرهنگ، ادبیات، زبان، آیین‌ها، سنت‌ها و مناسبات زندگی خانوادگی و اجتماعی هموطنان کرد، نیازمند پژوهشی گسترده، پرداختی خوب، وفادارانه، تاثیرگذار و هنرمندانه است.

وی ادامه داد: اما «نون خ» سازان به سادگی وسهل انگارانه از کنار آن ها عبورکرده اند. با این حال صرفنظر از کاستی های این سریال، «نون خ» در قد و اندازه و بضاعت یک سریال متوسط تلویزیونی در سرگرم سازی و شوخی با مخاطب موفق است.

سعید آقاخانی؛ برگ برنده سریال

میثم محمدی در وبسایت فیلم‌نیوز درباره سریال «نون خ» نوشت: دورترین تصویری که از آقاخانی در ذهن مخاطبان دهه هفتاد تلویزیون وجود دارد، نقش سعید در آیتم خان‌دایی‌جانِ مجموعه «ساعت خوش» است که با لحنی کودکانه در کنار نادر سلیمانی بازی می‌کرد. شاید کمی دور از ذهن بود که او را بیش از ۲۵ سال بعد در چنین جایگاهی تصور کنیم که با تداوم حضورش در عرصه تلویزیون و سینما جای پای خود را به قدری محکم کند که حتی در جشنواره فیلم فجر هم بدرخشد.

آقاخانی علاوه بر بازیگری که به عقیده بسیاری کاراکتر خیری در مجموعه «چاردیواری» بهترین نقش او محسوب می‌شود، پیش از این مجموعه‌های تلویزیونی موفقی را هم کارگردانی کرده بود، اما به نظر می‌رسد در حال حاضر به پختگی و هوشمندی خاصی دست یافته و در تمام این سال‌ها به خوبی مخاطبش را ارزیابی کرده است. «خوش‌نشین‌ها»، «دزد و پلیس» و «زن‌بابا» از نمونه‌های موفق سریال‌سازی او محسوب می‌شود.

نونِ گرم تنور تلویزیون؛ وقتی «نون خ» محبوب شد

اما باید این‌ها را فراموش کرد و با قدرت «نون‌خ» -هر دو شماره این سریال- را بهترین مجموعه آقاخانی در مقام کارگردانی دید، آن هم نه با نگاه کلی و سطحی، بلکه در قیاس با مجموعه‌های مدعیِ این سال‌ها، هم در زمینه فیلمنامه، هم کارگردانی و هم بازیگری و جنبه‌های ریز و درشت بصری، بسیار یکدست و درست کار شده است.

شخصیت‌پردازی‌های درست و بهره‌گیری از بازیگران ناشناخته‌ای که به بهترین نحو ممکن ایفای نقش کرده‌اند، استفاده به جا و اندازه از لوکیشن‌ها و فرار نکردن از ارائه تصویر از محیط پیرامون که به فضاسازی بسیار کمک می‌کند، طراحی لباس و صحنه و ایجاد موقعیت‌های کمیک با چاشنی‌های کلامیِ به قاعده، از ویژگی‌های مثبت سریال «نون‌خ۲» محسوب می‌شود.

سعید آقاخانی پس از دریافت سیمرغ بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم «خداحافظی طولانی»، به فصلی جدید از دوران حرفه‌ای خود سلام کرده است. گام‌هایی سنگین‌تر که او را از سریال‌های طنز و آیتم‌های «ساعت خوش» جدا کرد و به یکی از بازیگرانِ قابل اتکا در درام‌های پیچیده و جدی نیز تبدیل کرده است.

او پس از دریافت سیمرغ، در فیلم «کامیون» کامبوزیا پرتوی نیز خوش درخشید و ثابت کرد که آن موفقیت اتفاقی نبوده و بسیار هوشمندانه در چنین مسیری قرار گرفته است. «آباجان»، «بنفشه آفریقایی»، «یک کیلو و بیست و یک گرم» و «حمال طلا» و حتی کاراکتر فضلی در فیلم «خون شد»، نشان می‌دهد فارغ از کیفیت کلی و عیار فیلم‌ها، او با قدرت در نقش‌های خود ظاهر شده است.

نونِ گرم تنور تلویزیون؛ وقتی «نون خ» محبوب شد

حالا در این شب‌ها نورالدین خانزاده یکی از بهترین شخصیت‌های سال‌های اخیر تلویزیون است که بی‌تردید هیچگاه از دهن مخاطبان دور نخواهد شد و آقاخانی باز هم با بهره‌گیری از توان بازیگری خود، خوش درخشیده و در این روزهای پرهیاهو اما خالی تلویزیون، توانسته اثری قابل تامل  و بدون ادعا را ارائه کند.

من چال گونه دارم!

هوشنگ گلمکانی، منتقد نامدار سینمای ایران روز گذشته در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود به تمجید سریال «نون خ» پرداخت و نوشت: «دیشب داشتند می‌رفتند با کسانی که چادر کیوان را اجاره کرده بودند مذاکره کنند، بلکه بتوانند آن را پس بگیرند. نوری هم طبق معمول جلو افتاده بود و قافله‌سالار بود. کیوان در رقابت با نوری اعتراض کرد که چرا او جلو افتاده و ترجیح می‌دهد خودش برود مذاکره کند. نوری با لحنی ساده جواب داد: من چال گونه دارم، مردم بهتر باهام ارتباط برقرار می‌کنند! (نقل به مضمون!)

تا چند دقیقه به این دیالوگ بامزه می‌خندیدم و حالا هم هر وقت یادش می‌افتم نمی‌توانم از خنده خودداری کنم. «نون خ.» پر از این جور دیالوگ‌های بامزه با اجرای دوست‌داشتنی سعید آقاخانی در ساختار و فضایی ابسورد است (جلسه بی‌نظیر هیأت داوران انارکاران که یادتان هست!). از دیشب خلیل هم که آمد؛ نور علی نور... حالا نخبه‌گرایان محترم هرچه می‌خواهند بگویند.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 75
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:53 - 1399/01/29
سریال مزخرفی کردها رو مردمی ترسو ملنگ که همش در حال تخمه خوردن هستند نشان داده در حالی که از شجاعت ومردانگی وغیره خبر نیست
پاسخ ها
محمدفراز
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
اصراری بر نگاه کردن همه اقشار جامعه نیست.
به نظر من با تمامی انواع طنز، از طنز سرگرم کننده تا خنده آور و متغیر و تلخ در این سریال استفاده شده. حالا شما بگرد سرنخ ها رو پیدا کن تا به جواب برسی
هر قسمت که جلو میره زیبا و زیباتر حرفهاش رو میزنه و جالبه که حرفهای تازه میزنه
از همه مهمتر اینکه نشون میده اون آدمها تو اون روستا هم میفهمن مسئول کیه و هم چطور برخوردمیکنه و هم حرفهایی که میزنه کدومها شر و ور هست و وعده بیخودی
چیزی که ما مردم شهرنشین بعضا متوجه نمیشیم و گول وعده و وعید رو میخوریم
اتفاقا تو فصل دوم فرهنگ کردی رو هم اشارات خوبی داره
من اله توفیق
aMiR
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
چرا چرت میگی خدایی ؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
آدم های به اصطلاح منتقد مثل تو از هر سریالی که باعث شادی مردم شوند ایراد میگیرند
Iran, Islamic Republic of
18:57 - 1399/01/29
به نظر من یه سریال جم و جور و سرگرم کنندست.انصافأ هم به دل میشینه بخاطر اون فضای ساده روستایی
Iran, Islamic Republic of
19:03 - 1399/01/29
والا سر و ته نداره این سریال دور هم جمع شدن دارن خاله بازی میکنند نه داستانی داره نه چیزی
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1399/01/29
آقاخانی بازیگر خوبیه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
اصلا هم خوب نیست،خیلی لوس و مسخره ست.
Iran, Islamic Republic of
19:09 - 1399/01/29
جای کژال ومحلقا خالیه.......ای کاش زیاد از زلزله نشون نمیداد....من هروقت میبینم وخودم را بامردم کرمانشاه وسرپل ذهاب مقایسه میکنم.....خیلی ناراحت میشوم... من قدرت وتحمل نداشتم که توسرما بازن وبچه زندگی کنم....ویک شبه خانه وزندگیت ازبین برود.....خدا مشکل را به آدمهای قوی میده که صبر وتحمل دارند....من اگر بودم میمردم....با اون سرما وبی امکاناتی....روحیه بقیه راهم خراب میکردم...
پاسخ ها
...
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
بله خیلی سخته هنوز خیلی ها هستن که توی چادر و کانکس زندگی میکنن
Iran, Islamic Republic of
19:24 - 1399/01/29
همه خوبن به جز خلیل. خیلی لوس و افتضاحه.
Iran, Islamic Republic of
19:33 - 1399/01/29
متاسفم.قطعا خیلی برای شماها که سالها از ببیننده نداشتن تلویزیون گفتید سخته که ببینید سریالهای تلویزیون پر بیننده هستن.به هر حال باید یه جوری باهاش کنار بیاید
Iran, Islamic Republic of
19:48 - 1399/01/29
مزخزف ترین سریالی که تا به حال دیدم
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1399/01/29
جایزه انار معنا گرا و انار هنرو تجربه خیلی باحال بود!
Iran, Islamic Republic of
20:04 - 1399/01/29
درود و صد درود بر سعید آقا خانی.توسریالش دروغ و پنهانکاری و دغل آموزش نمیده.بی احترامی به بزرگترآموزش نمیده.فرهنگ کرد اصیل ترین فرهنگه.هر بژی کور کورد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
آفرین دقیقا
Iran, Islamic Republic of
20:13 - 1399/01/29
عالی هستش،اما هرقسمت را باید دو بار دیدوبادقت گوش داد چون تمام این سریال گفتاری است و ادم در بعضی مواقع از شنیدن بعضی از نکته جا می ماند البته شایدمن اینگونه باشم که انهم برمیگردد به کهولت سن ،پیرگوشی. به هرحال دستشان درد نکند.
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
منم بعضی حرفاشون رو متوجه نمیشم
Iran, Islamic Republic of
20:17 - 1399/01/29
سلام برهیئت تحریریه محترم و زحمت کش برترینها..سلامت باشید ومهربانیتان پایدار...ازسعید آقاخانی ودست اندرکاران سریال پربیننده ووطنی ن خ بسیار ممنونم و انتظار چنین درخشندگی استعدادی ازایشان دوراز انتظار نیست...امیدوارم ازاین زحمتکشان بی منت وعزیزبیشتر استفاده شود درتلویزیون....خواهش مندم نظرم را حتما بنویسید...برقرارباشید...
France
20:50 - 1399/01/29
عالی یه این سریال و آقا سعید آقاخانی دمشون گرم تو این شرایط
Iran, Islamic Republic of
20:55 - 1399/01/29
مثل پایتخت که نیس ولی خب بازم خوبه
ولی درکل تلوزیون نسبت به چند سال اخیر خیلی خیلی افت داشته
Iran, Islamic Republic of
22:22 - 1399/01/29
اون دامادشون نه تنها نفهمه بلکه نصف حرفاش جنسیه
لوس بیمزه
Iran, Islamic Republic of
22:24 - 1399/01/29
خداوکیلی خیلی چرته!حالا پایتخت تعدد لوکیشن داشت تو فضاهای مختلف این یکی نه انگار توی یه بیابون جمع شدن فیلم ساختن خیلی بده پایخت تصویراش و نوع فیلمبرداری و رنگ تصاویر به آدم روحیه میداد و آدم رو شاد میکرد این یکی خیلی دلگیره
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
مشکل اینه که از پایتخت بت ساختیم واس خودمون و فکر می‌کنیم هیچی بهتر از اون نیست در صورتی که نون خ خیلی بهتر و زیبا تر از پایتخت 6 بود
aMiR
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
پایتخت فصلای پیش خیلی خوب بود
ولی این فصل نه اصلا خوب نبود
بخاطر نبودن خشایار الوند
ولی این سریال واقعا خوبه ی تیکه هایی تو جملات میندازن باید بفهمی
Iran, Islamic Republic of
23:11 - 1399/01/29
باید به سعید آقاخانی گفت : به قول کیوان نون خ درود به اون شرفت، که ثابت کردی می‌توان برخلافِ سريال پایتخت، بدون توهین و تحقیر خانواده و استفاده از الفاظ زشت و جنسی و هنجار شکن فیلم جذاب و اخلاقی و مردم پسند ساخت.
Iran, Islamic Republic of
23:29 - 1399/01/29
عالی بود خسته نباشید ممنون
Iran, Islamic Republic of
23:31 - 1399/01/29
نون خ ۱ خیلی جذاب تر بود ولی با این حال نون خ ۲ هم خوبه
Iran, Islamic Republic of
00:10 - 1399/01/30
بسیار عالی و به امید ادامه دار بودن
طنز فوق العاده زیبا
Iran, Islamic Republic of
00:58 - 1399/01/30
سریال پایتخت قصه ی بهتری داشت و صدای بازیگرانش هم خیلی خوب بود ولی در این سریال صدای بازیگران مفهوم نیست و باید بعضی جاها زیرنویس بگذارند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
شما احتمالا تو فارسی مشکل داری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
تندتند حرف میزنن
والا منم مشکل دارم باش
Iran, Islamic Republic of
00:59 - 1399/01/30
دن همشون گرم همه چیزسریال خیلی قوی ساخته شده
Iran, Islamic Republic of
01:34 - 1399/01/30
وای عالی عالی خیلی دوست دارم سریالشو بی نظیره.
کاشکی ازاین دست فیلم‌ها بیشتر درست کنن که قومیت‌ها رو نشون میده و فرهنگشون
Iran, Islamic Republic of
01:58 - 1399/01/30
واقعا خیلی شیرین ودوست داشتنی هستند
Iran, Islamic Republic of
02:04 - 1399/01/30
سریال نون خ بسیار عالی و خنده‌دار است، به نظر من از سریال پایتخت 6 خیلی بهتره، از جناب آقاخانی به خاطر این سریال خیلی ممنون هستم.
Sweden
06:56 - 1399/01/30
دقیقا نون به نرخ روز خورهای امروزی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
اشتباه مثبت دادم
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1399/01/30
سریال با لهجه ساخته میشن قشنگ ترن
پاسخ ها
ایرانی
-
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
توهین به زبان کوردیه و کوردی لهجه نیست زبانه سامی جان
Iran, Islamic Republic of
08:07 - 1399/01/30
این سریال عالیه واقعا دوسش دارم
Iran, Islamic Republic of
08:11 - 1399/01/30
آقاخانی خیلی خوب بازی کرده
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1399/01/30
در این که نون خ سریال خوبی ست بحثی نیست اما قطعا به پای پایتخت نمیرسد
من با تمام احترام به پایتخت بیست و به نون خ ۱۸ میدهم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
۱۹خیرشو ببینی
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1399/01/30
برای تمامی عوامل مجموعه دلنشین و جذاب "نون خ" علی الخصوص نویسندگان و آقای سعید آقاخانی؛کارگردان آن؛ آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون دارم.به شدت از تماشای این سریال لذت میبرم و به نظرم،بهترین ساخته کارگردانش تا به امروز هست.همکاریشون با آقای مصطفی تنابنده موفقیت آمیز بوده.
Iran, Islamic Republic of
11:00 - 1399/01/30
کی از همه بهتر سریال میسازه؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
مهلقا خانم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
مه لقا خانم(((:
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
محلقا خانم
بدون نام
United Arab Emirates
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
مهلقا خانم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
مه لقا خانوم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
مهلقا خانِم
حامی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
مهلقا خانم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
نگا توروخدا اینارو
خخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1399/01/30
دست آقای آقاخانی درد نکنه خسته شدیم اینقدر تو سریالها به احترامی به پدر و مادرها رو دیدیم پایتخت 6 که فقط پر از بی احترامی به بزرگتر بود. به نظرم بی احترام به بزرگتر خنده که نداره هیچ گریه هم داره. خوشحالم که تو یه سریال خیلی قشنگ و عاطفی رابطه پدر و دختر ها رو نشون می دن. دست مریزاد.
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1399/01/30
دوستان کرد مدت ها با پایتخت و لهجه ی شمالی خندیدین....این مشکلی نداره که.....کسی که با فیلم های طنز در مورد قومیت ها دست به قضاوت کردن نمیزنه که.....جنبه داشته باشیم.....همه میدونن قوم های ایران هر کدوم خصوصیات بارزِ خوبِ زیادی دارند....
پاسخ ها
انسان
-
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
کردی لهجه نیست زبانه که تمسخر شده است
Iran, Islamic Republic of
15:39 - 1399/01/30
باسلام
و احترام به همه نظرها
بنظر من سطح توقع و شايد سليقه ما هم خيلي افت كرده كه سريالهايي مانند نُون و خ و پايتخت اينقدر بيننده دارند. بهر حال يه زماني دايي جوون ناپليون و روزي روزگاري و سربداران و پدرسالار مي ديديم.
خيلي واسم جالبه كه كلن در همه زمينه ها افت كرديم. مهر و محبت نسبت بهرهم ، سطح علمي دانشگاهها و ...
با عرض احترام مجدد
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1399/01/30
چرا نظر من نیست!!!!!!!!!!!!!!
باعث تأسف!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1399/01/31
اصلا محبوبیت نداره در مناطق کردنشین 50هزار امضا برای توقفش جمع آوری شده است
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1399/01/31
***یا مقلب القلوب و الابصار@@@
سریال خوبیه فقط قسمت اولش یه داستان جامع داشت که بقیه سریال با اون پیش می رفت ولی در این قسمت علی رغم شوخی های و دیالوگ های بامزه تر و قشنگ تر، داستان جامعی ندارد و بیشتر از خرده قصه ها تشکیل شده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج