«نوری»، مثبت‌تر و اصیل‌تر از «نقی»
۹۸۴۸۲۴
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
۳۴۴۱ 
۲شخصیت سریال «نون خ» و «پایتخت» چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟
پس از سریال «پایتخت»، «نون خ» دومین سریالی بود که با محوریت یک خانواده، در لوکیشن‌هایی در خطه خاصی از ایران، قصه خود را به زبان طنز روایت می‌کرد. این سریال هم مانند «پایتخت»، در فصل اول مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و به همین دلیل به فصل دوم کشیده شد.

روزنامه خراسان: پس از سریال «پایتخت»، «نون خ» دومین سریالی بود که با محوریت یک خانواده، در لوکیشن‌هایی در خطه خاصی از ایران، قصه خود را به زبان طنز روایت می‌کرد. این سریال هم مانند «پایتخت»، در فصل اول مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و به همین دلیل به فصل دوم کشیده شد. هرچند که این دو سریال شباهت‌هایی کلی در ساختار و قصه با یکدیگر دارند، ولی نمی‌توان «نون خ» را کپی «پایتخت» دانست. سعید آقاخانی سبک خاص خودش را دارد. البته نمی‌توان انکار کرد که به جهت همان شباهت‌های کلی این دو سریال، خواه ناخواه با یکدیگر مقایسه می‌شوند، به همین دلیل از زوایای مختلف، شخصیت‌های اصلی این دو مجموعه را با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم.

«نوری»، مثبت‌تر و اصیل‌تر از «نقی»

ویژگی‌های شخصیتی

کلیت شخصیت «نورالدین خانزاده» شباهت‌هایی به «نقی معمولی» دارد؛ «نوری» مانند «نقی» فرد آبروداری است که با شرافت زندگی خود را در کنار خانواده‌اش می‌گذراند و بین فامیل و آشنا فرد موجهی است، اما او برخلاف نقی که بیشتر رفتار‌های احساسی انجام می‌داد و چندان توانایی مدیریت مسائل مختلف را نداشت، مغز متفکر روستا به حساب می‌آید، میان اهالی روستا ارج و قرب خاصی دارد و تصمیم‌های منطقی می‌گیرد. البته کاراکتر «نوری» از نظر سن و تجربه هم در مقایسه با «نقی» جایگاه متفاوتی دارد و بخشی از رفتار‌های عقلانی و مغز متفکر بودن او، اقتضای سن و تجربه بیشتری است که دارد.

لهجه

«نوری» متعلق به خطه کردستان است و «نقی» که در «علی‌آباد» زندگی می‌کرد، مازندرانی بود. کاراکتر «نوری» مانند کرد‌هایی که به زبان فارسی، اما با لهجه کردی صحبت می‌کنند حرف می‌زند و اکثر کاراکتر‌های سریال لهجه کرمانشاهی دارند. «نقی» و تقریباً همه شخصیت‌های «پایتخت» هم با لهجه مازندرانی صحبت می‌کردند؛ بنابراین هردو کاراکتر «نوری» و «نقی» کاملا لهجه خود را به درستی حفظ کرده‌اند و روی اصالت‌شان تاکید دارند. از جهت ظاهری، چون «نوری» لباس کردی به تن دارد و بقیه شخصیت‌های مرد و زن سریال هم لباس محلی می‌پوشند، می‌توان گفت «نوری» در پوشش ظاهری اصیل‌تر است.

جایگاه اجتماعی

از نظر جایگاه اجتماعی، می‌توان «نوری» را فرد معمولی‌تر یا شبیه‌تر به عامه مردم جامعه و جایگاه «نقی» را از این جهت کمی متفاوت‌تر دانست. «نوری» در فصل اول تخمه آفتابگردان تولید می‌کرد و در فصل دوم بنابر اشاره کوتاهی که در سریال شد بعد از تجربه ورشکستگی، مشغول تولید رب انار است. «نقی» در فصل اول سریال «پایتخت»، گچ‌کار بود، اما در ادامه سریال تغییراتی در وضعیت خانواده‌اش اتفاق افتاد. او قهرمان کشتی بود و همسرش در مقطع خاصی از داستان عضو شورای شهر و در فصل ششم هم گوینده اخبار تلویزیون بود. شاید اگر «نون خ» هم فصل سوم و چهارم و پنجمی داشته باشد، «نوری» هم به تناسب داستان، جایگاه اجتماعی متفاوتی پیدا کند.

«نوری»، مثبت‌تر و اصیل‌تر از «نقی»

وضعیت مالی

«نوری» و «نقی» هردو وضعیت مالی زیر متوسطی داشتند، اما «نقی» در فصل ششم که پخش شد، راننده نماینده مجلس بود و وضعیت مالی بدی نداشت. «نوری» در فصل اول سریال، کارگاه فراوری تخمه داشت و در کار تجارت تخمه شکست خورد و به اهالی روستا که محصول تخمه زمین‌های خود را به «نوری» داده بودند بدهکار شد. در فصل دوم می‌بینیم که با فروش خانه خود بخشی از بدهی‌ها را تسویه می‌کند و با مشکلات مالی درگیر است. «نقی» هم در فصل‌های ابتدایی سریال، وضعیت مالی خوبی نداشت و حتی در برهه زمانی خاصی هم بیکار بود، اما هرچه داستان جلو رفت، او هم کمی پیشرفت کرد.

خانواده دوستی

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باعث محبوبیت کاراکتر‌های «نوری» و «نقی» شده، یکی از ویژگی‌های مشترک آن‌ها یعنی خانواده‌دوستی است. «نوری» که سال‌هاست همسر خود را از دست داده ارتباط صمیمانه و محترمانه‌ای با دختران خود دارد، از آنان حمایت می‌کند و متقابلا فرزندان او هم احترامش را حفظ می‌کنند. «نقی» نیز به خاطر رفاه همسرش «هما» و دخترانش تلاش می‌کند، با وجود بعضی حسادت‌ها و بداخلاقی‌هایش، اما از پیشرفت همسرش خوشحال می‌شود و او نیز رابطه عاشقانه‌ای با همسر و فرزندانش دارد. از جنبه خانواده‌دوستی نمی‌توان هیچ کدام از این دو شخصیت را در جایگاه بالاتری قرار داد.

«نوری»، مثبت‌تر و اصیل‌تر از «نقی»

سیاه، سفید یا خاکستری

«نوری» و «نقی» هردو از نظر اخلاقی ویژگی‌های منفی و مثبت مختلفی دارند، اما اگر در جزئیات رفتار‌های آنان دقیق شویم، «نوری» در مقایسه با «نقی» شخصیت سفیدتری دارد. او آدم مهربان، درستکار و خوبی است که به طور کلی با اطرافیانش سازگار است و به آن‌ها کمک می‌کند، اما «نقی» ویژگی‌های منفی مانند حسادت، منفعت‌طلبی و غرور داشت و حتی گاهی در ارتباط با همسر خود این ویژگی‌های منفی‌اش دردسرساز می‌شد. البته هردو کاراکتر سیاه و سفید مطلق نیستند، اما بنابر آن چه در قصه دیده‌ایم، شخصیت «نقی» بیشتر صفت‌های منفی خود را نشان داده و در شخصیت‌پردازی او روی آن‌ها تأکید وجود داشته است.

ارتباط با فامیل و آشنایان

کاراکتر «نوری» مانند «نقی معمولی» در ارتباط و تعامل با دیگران مشکلات و اختلافاتی دارد که همین مسئله ماجرا‌هایی را در قصه رقم می‌زند. «نقی» در فصول مختلف سریال «پایتخت» با پسرخاله، همسر خواهر خود و فرزند او اختلاف داشت و روابط حسنه‌ای میان‌شان برقرار نبود. در فصل اول سریال «نون خ» هم «نوری» با پسرعمویش «خلیل» اختلاف داشت و در فصل دوم با پیدا شدن سروکله برادر همسر «نوری» یعنی «شفیع»، اختلاف او با فامیل و بستگانش بیشتر شده است. اگرچه که هردو کاراکتر با شخصیت‌های دیگر خصومت دارند، اما در لحظات حساس با یکدیگر همدلی و همراهی هم داشته‌اند.

«نوری»، مثبت‌تر و اصیل‌تر از «نقی»

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 41
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1399/02/02
پایتخت خیلی بهتر از نون خ هست
شما ببینید در چند سال پیش پایتخت ۲ چقدر بیننده داشت بعد بگید نون خ بهتره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
نون خ خيلى بهتره پايتخت خيلى بى تربيتى وهتک حرمت بزرگترها وحاضرجوابى ووووو داره واقعا افتضاس
سینا محمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
نون خ بهتر از پایتخت هست
به شما زور داره که از فرهنگ کرد صحبت بشه
خدایی لحظات طنز نون خ بیشتر از پایتخت نیست اگر نیست به من فحش بدید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
اصلا مقایسه این دو سریال اشتباه یکی تازه تو فصل دومشه و اون یکی فصل ششم هم تموم کرد.پایتخت انصافا پنج فصل واقعا خوب داشت و تنها همین فصل ششم جالب نبودش.پس هروقت سریال دوست داشتنی نون خ به فصل ششم یا هفتم رسید میشه اینارو باهم مقایسه کردش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
سینا محمدی چرا میزنی به جاده خاکی
من به شخصه خودم عاشق مردم کردمون هستم چون بینظیرن
ولی کیفیت فیلمسازی آقاخانی در حد رقابت با پایتخت نیست
سریع بحث قومیتو نکش وسط الکی ...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
کاربر 16:58 عزیز
این فکر های بیمار چیه تو ذهن شماست؟ به حال من بیننده چه فرقی داره شخصیت های سریال کرد باشن یا لر یا مازندرانی؟ اگه سریال جذاب باشه نگاه میکنم اگه نباشه نگاه نمی کنم. برای من شخصا نون خ جذاب نیست و نگاه نمی کنم، هیچ ربطی هم به فرهنگ کرد نداره
Sami
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
من از طرفداران سریال پایتخت هستم. هر 5 سری را دوست داشتم. از سری 6 اصلا خوشم نیومد. دروغ، بی ادبی غوغا میکرد.
اتفاقا سری اول نون خ را بسیار دوست داشتم و با اینکه شیرازی هستم برام شیرین بود. سری دوم هم مظلومیت کردها رو بیشتر نشون میده و با طنزی که بین زندگی شون ساخته مخاطب رو شاد میکنه. بسیار زیباست و امیدوارم ادامه دار باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
واقعا پایتخت بهتره نون خ هست و اصلا قابل مقایسه نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
به نظر من نون خ بهتر بود
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1399/02/02
درود دقیقا من نمی‌دونم چرا قیاس های صحیح انجام نمیدید یا نویسنده واقعا عنوان ها رو با وقاحت تمام می‌نویسه که مردم فقط در گیر بشن یا اینکه قصد و غرضی داره هر سریال برای خود شأن و جایگاهی داره تک تک هنرمندان هم محترم هستند چه در نقش منفی چه در نقش مثبت
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1399/02/02
نوری بهتر از نقی ...
پاسخ ها
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
درود به نوری
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1399/02/02
چقدر مهربانی کردها در این سریال دیدنی و دوست داشتنیه . من لرم اما برای موسیقیشون می‌میرم . دست آقای سعید آقاخانی دردنکنه .
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1399/02/02
دقیقا بهترین بازی رو دارن ایشون و بهتر از پایتخت عمل کردن تا الان البته اگه سانسور چیا بذارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
من پایتخت رو ترجیح میدم

پایتخت داستانش و دیالوگهاش به زندگی شهرنشینی نزدیک تر بود
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1399/02/02
واقعا خیلی پایتخت خز شده
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1399/02/02
خدایی نون خ رو نمیشه با این پایتخت مقایسه کرد.نون خ خیلی طنز وجالبتره.
Iran, Islamic Republic of
12:10 - 1399/02/02
هر دو سریال جذاب و دیدنی هستند .ممنونیم.
Iran, Islamic Republic of
13:24 - 1399/02/02
بازی آقای آقاخانی در نقش نوری عالیه...من عاشقشم
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1399/02/02
برای چن لحظه همه چی رو فراموش میکنم و فقط میخندم و ب ی چیز توجه دارم
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1399/02/02
هر دو سریال خوب و پربیننده هستن و واقعا دور از انصافه که زحمات گروه پایتخت بخاطر این سری نادیده گرفته بشه درسته کاستی هایی داشته ولی اگه زمانی دیگه پخش نشه دلمون خیلی برای پایتختی ها تنگ می شه .
نون خ هم که عالیه و دوست داشتنی . از زحمات هر دو گروه سپاسگزاریم .
Iran, Islamic Republic of
14:16 - 1399/02/02
اگه بخوایم فیلمنامه دو تا سریال رو در فصل آخرشون با هم مقایسه کنیم، نون خ بسیار منسجم تر و پر مغزتر بود، گرچه پایتخت هم در تمام فصول سعی در کسب رضایت بینندگان رو داره، در هر صورت توی دهه نود که سریال خوب واقعا کم ساخته شد ، این دوتا سریال جور همه رو کشیدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
اتفاقا پایتخت منسجم تر بود

پایتخت به زندگی ما نزدیکتره
Iran, Islamic Republic of
18:34 - 1399/02/02
همه که میگن نون خ بهتره، پس اون آمار تماشای پایتخت چی میگه؟
United Arab Emirates
19:32 - 1399/02/02
نوری یه آدم اصیل و مغز متفکر و دست همه رو تو روستا گرفت
ولی اهالی روستا هر دفعه بدهی ها رو میزنن تو سرش، سری قبل هم که کلی پشتش حرف زدن.
Iran, Islamic Republic of
01:08 - 1399/02/03
هر دو سریال خوب هستن ولی پایتخت یه چیز دیگس
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
موافقم
پایتخت عااااالی بود
Iran, Islamic Republic of
04:38 - 1399/02/03
هردو عالیه ولی پایتخت یکمی تکراری شده
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1399/02/03
سریال ن خ بسیار روان، جذاب و دوست داشتنی است .
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1399/02/03
بنظرم زیباترین تیتراژ سریالهای ایرانی را در نون خ اجرا شده هم مناظر بکر و زیبای را نشون میده و هم موزیک وترانه های محلی جذاب داره
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1399/02/03
استامینی فوون کشتیمون
Iran, Islamic Republic of
06:59 - 1399/02/04
سریال ن خ جنس طنز متفاوتی داره اما مث پایتخت ۶ سوتی نداره من دوسش دارم.با مزه اس واقعا شوخیاشون.مخصوصا مه لقا خانوم گفتناشون
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1399/02/04
من یکی از طرفداران دو آتیشه ی پایتخت هستم از 1 تا6 وبه نظرم بهترین سریال ر ایران است
Iran, Islamic Republic of
02:57 - 1399/02/05
کی از همه بهتر سریال میسازه؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
مهلقا خانم
Iran, Islamic Republic of
02:06 - 1399/02/06
سریال پایتخت تا پنج خیلی خوب بود یک زندگی خوب خانواده ایرانی نشان داره
نمازشون ،سرگرمی ها سالمی که داشتن
احترام به بزرگ تر ،حفظ شده بود
اما پایتخت 6 دورهمی خانواده کمتر شد نمازشون دیگه کمرنگ شده بود،
اما نون خ فعلا نو پا هستش
اما احترام به بزرگ تر داره فعلا،هرچه قدر به مهیارتذکرمیدن بی ادبی نکرده
درکنارهم بودن داره
امااینکه خیلی شخصیت فرعی زیاد داره جالب نیست
ا
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1399/02/06
سریال آقاخاتی جالب بود و ساده و صمیمی.قسمت های قبلی پایتخت رو ندیدن لکن این سری آخر چنگی به دل نمیزد.کما اینکه سریال رنگ و بوی سیاسی هم میداد
Iran, Islamic Republic of
14:43 - 1399/02/06
من از نون خ بیشتر خوشم میاد
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1399/02/07
متاسفانه پایتخت هر سال کیفیتشو از دست میده. نقی دیگه معمولی نیست. بابا پنجعلی رفت. بهبود وحشتناک شده. و سایرین هم دیگه خاکی و صادق نیستند. شما ببینید در سری اول تا سوم چه داستانی داشت و الان..
Iran, Islamic Republic of
19:41 - 1399/02/08
سعید آقا خانی خیلی خیلی محترم تر و بهتر از تنابنده عمل میکنه.
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1399/02/09
با سلام .نون خ قشنگه .من از نون خ 2 بیننده سریال شدم.مشکلات و سختی ها رو با طنز به نمایش میزاره درد مردم رو .بازی همه شان زیبا بود از خود نوری و سلمان وووووهمشون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج