عبدی به اصلاح‌طلبان: از پوسته خود بیرون بیایید
۹۸۸۵۹۹
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۸
۶۵۷۸
عباس عبدی در روزنامه ایران نوشت: این روزها و در پی بروز برخی تغییرات در ساختار فعالیت‌های اصلاح‌طلبان، پرسشی اساسی درباره آینده اصلاح‌طلبی و ضعف و قوت‌های آنان مطرح شده است و اینکه آنان در نهایت باید چه کنند؟

عباس عبدی در روزنامه ایران نوشت: این روزها و در پی بروز برخی تغییرات در ساختار فعالیت‌های اصلاح‌طلبان، پرسشی اساسی درباره آینده اصلاح‌طلبی و ضعف و قوت‌های آنان مطرح شده است و اینکه آنان در نهایت باید چه کنند؟

مهم‌ترین مشکل کنونی اصلاح‌طلبان در راهبرد کلی آنان است. مشکلات دیگری نیز وجود دارد ولی آنها نیز یا متأثر از همین مشکل اصلی است یا حداقل تا رفع مشکل اصلی سایر مسائل نیز قابل حل شدن نیستند.

سیاست اصلاح‌طلبی چند رکن اساسی دارد. از برخی امور پرهیز و بر برخی رفتارها تأکید می‌کند. خشونت‌ورزی خط قرمز است. حتی اگر مورد ستم و خشونت قرار گیرند نمی‌توانند خودشان در بازتولید آن نقشی ایفا کنند. رفتارهای قانونی و در چارچوب قانون رکن دیگر است. دفاع از حاکمیت قانون پاشنه آشیل هر نوع رفتار انحرافی است و باید به آن ملتزم بود.

مشارکت مردم، دفاع از آزادی، دفاع از حقوق بنیادین مصرح در قانون اساسی و رفع تبعیض و التزام به مردم‌سالاری و... همه و همه بنیان‌های اصلاح‌طلبی است.

نکته بعدی این است که اصلاح‌طلبان باید بپذیرند که ظرفیت اصلاح‌پذیری وجود دارد. اگر این گزاره را قبول ندارند، دیگر موضوعی برای بحث باقی نمی‌ماند. همچنین دو بال اصلاح‌طلبی، حضور در عرصه عمومی جامعه و ساختار قدرت است. تا هنگامی که راه‌ها برای یک حضور مؤثر در ساختار قدرت بسته نیست، باید آن را ادامه دهند.

اصلاح‌طلبان طی 15 سال گذشته نتوانسته‌اند که میان دو مسیر راهبردی یعنی حضور در جامعه و در ساخت قدرت، موازنه جدی برقرار کنند و در برخی مقاطع نیز با رفتار خود اصل اصلاح‌پذیری و موفقیت این شیوه را با چالش مواجه کرده‌اند، بدون اینکه تبعات آن را بپذیرند.

مهم‌ترین مقطع این دور شدن از خط‌مشی اصلاح‌طلبی، در سال 1388 خود را نشان داد. که به تعبیر دقیق باید گفت کل اتفاقات آن مقطع زیان‌بار بود. چه برای اصلاح‌طلبان و چه برای حکومت و کشور. بنابراین باید اصلاح راهبرد یا به تعبیر دقیق‌تر بازگشت به راهبرد اولیه را پیشه کرد.

پس از این مرحله باید وضعیت کنونی کشور را در پرتو اندیشه اصلاح‌طلبی تحلیل و توصیف کرد. این کار از خلال یک بیانیه رسمی و مشخص باید صورت گیرد. باید در این بیانیه روشن شود که نگاه اصلاح‌طلبان به وضع فعلی کشور چگونه است؟ به گذشته خود چه نقدی دارند؟ کدام مشکلات را باید در اولویت حل قرار دهند و چگونه؟ به نحوی که اگر کسی آن را خواند درک به نسبت روشنی از خواسته‌ها و برنامه‌های آنان پیدا کند. این مرحله را می‌توان تبیین ایده نامید.

سپس مطابق این ایده اراده‌ای را سازمان داد و معرفی کرد و نشان داد که از پوسته‌های گذشته بیرون آمده‌اند و باید نسل‌های جوان را بیشتر مشارکت داد. اگر ایده خوب تدوین و ارائه شود، از دلِ آن چارچوب تشکیلاتی و اراده معطوف به تحقق آن ایده نیز به دست خواهد آمد. پرداختن به بقیه مطالب و کارها اتلاف وقت است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1399/02/11
هرچه کشیدیم، زدست جهالت اصلاح طلب و اصولگرا و.... کشیدیم، انسانم آرزوست.
Iran, Islamic Republic of
08:13 - 1399/02/11
به نظر نمیاد اعتماد ی باقیمانده باشد بگذار بگذریم تا ببینیم چه پیش می‌آید
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1399/02/11
چه کار کنن ؟ به عنوان اولین بالا رونده از دیوار سفارتخانه ، دیوار سفارت نشان بده ازش بالا برند !
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1399/02/11
جریان اصلاح طلبی جریان ریشه داری است که از ابتدای خلقت انسان وجود داشته چراکه اگر نبود انسان پیشرفت نمی کرد جریانی مقابل تهجربوده چه بخواهیم یا نخواهیم گاهی در این راه با موانع مختلفی روبرو بوده واز دل این جریان افرادی بیرون آمدن که سعی می کنند منافع خودرا بر منافع ملی ترجیع دهدولی کاری از پیش نمی برند چون اصلاحات وابسته افراد وگروهها نیست بلکه آنها هستند که از این طریق می خواهند به اهدافشان برسند
Iran, Islamic Republic of
17:37 - 1399/02/11
اصلاح طلبی فاتحه مع صلوات
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج