چرا دعوای سیروان خسروی و بهاره رهنما، سیاسی شد؟
۹۹۰۲۷۵
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱
۵۹۶۷
بیشتر واکنش‌ها به شکایت سیروان خسروی از بهاره رهنما سیاسی است. برخی از این حکم ابراز خوشحالی کرده‌اند و بهاره رهنما را یک اصلاح‌طلب و «مزدور» خوانده‌اند! از نکات عیجب آن است که این عده امیدوارند که رهنما شلاق بخورد. برخی هم از رهنما انتقاد کرده‌اند و هم از سیروان خسروی و هر دو را «مزدور» خوانده‌اند!

وب‌سایت فرارو: بهاره رهنمای بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون با شکایت سیروان خسروی خواننده مشهور پاپ به ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده است. اجرای این حکم به دلیل موقعیت اجتماعی رهنما و همچنین عدم سابقه او دو سال به حالت تعلیق در آمده است. حکم صادره از سوی دادگاه تجدید نظر استان تهران است. به این ترتیب اگر بهاره رهنما در دوسال آینده مرتکب تخلف شود این حکم نیز خود به خود به اجرا در می‌آید، در غیر این صورت پس از دو سال محکومیت او بی اثر می‌شود.

از دو سال پیش برخی از هنرمندان حداقل در دو مقطع با سیروان خسروی در شبکه‌های اجتماعی به جدال لفظی پرداختند. در این داستان پای سیاست در میان است. فروردین سال ۹۷ سیروان خسروی پست اینستاگرامی تندی منتشر کرد و از برخی سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده انتقاد کرد.

چرا دعوای سیروان خسروی و بهاره رهنما، سیاسی شد؟

آن زمان هنوز کشور در تب و تاب تحولات زمستان سال ۹۶ و افزایش شدید قیمت دلار بود. خسروی نوشت: «مشمئز‌کننده‌تر از وضعیت اسفناک کشور، پُست‌های انتقادی سلبریتی‌هایی هستش که پارسال همین موقع در حال یارگیریِ بنفش بودن، قبل‌تر هم مشغول یارگیری سبز و امروز هم که منتقدند و فردا هم حامی رنگ مد روز و باب میل اکثریت خواهند بود.»

اشاره او به هنرمندانی بود که در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ به حمایت از حسن روحانی پرداخته بودند. هنرمندانی که خیلی زود و پس از حوادث دی ماه ۹۶ و گرانی قیمت ارز به منتنقدان جدی دولت تبدیل شدند. البته به نظر می‌رسید هدف سیروان خسروی چند هنرمند خاص بود.

پس از اظهار نظر تند خسروی امیر مهدی ژوله بازیگر سینما و طنزپرداز و فیلمنامه‌نویس واکنش نشان داد. او در پستی اینستاگرامی خطاب به خسروی نوشت: «شما کدوم ور بودی که حالا مشمئز می‌شی از ما؟ ور کاندیدا‌های رقیب بودی یا زیر پتو پای شعر یادت نره مبارزه منفی و قهر سیاسی می‌کردی؟ ور دیگه که نداریم.»

او افزود: «ما رای دادیم که بتوانیم انتقاد کنیم. بتوانیم مراقبت کنیم، تذکر بدهیم، موأخذه کنیم و اصلا پشیمان بشویم.»

ژوله خطاب به خسروی نوشت: «تو چیکار میکنی برادر؟ انتخاب می‌کنی بعد می‌ری رو سایلنت مود که رئیس جمهورت چوب جادوش رو بزنه رو مملکت و به‌به سوئیس شد؟ یا از همون زیر پتو، همشون لنگه همه‌ن و سگ زرد و ایشالا یه چیزی می‌شه همین روزها؟ حالت دیگه که نداریم.»

پس از انتشار این پست از سوی امیر مهدی ژوله در اتفاقی عجیب، صفحه اینستاگرام این بازیگر و نویسنده سینما و تلویزیون هک شد! ماجرای به همین جا ختم نشد. بهاره رهنما هم در توئیتر به حمایت از ژوله پرداخت و به تندی به این خواننده پاپ تاخت و او را «مزدور» خطاب کرد.

رهنما در آن مقطع نوشت که «این آقای خوش صدا هرگز دغدغه اجتماعی نداشته و الانم با بی ادبی به آدمای بزرگتر از خودش داره توجه جلب می‌کنه! » این بازیگر سینما در ادامه نوشت: «بنده شاهدم ایشون یک قدم هرگز در هیچ خیریه یا کار مردم پسندانه‌ای حضور نداشته و خوب الانم که دغدغه اش عود کرده معلومه بهش فرمایش شده که اینارو بگه.»

حملات بهاره رهنما به سیروان خسروی بیش از این‌ها بود و شکایت خواننده پاپ نیز به خاطر همین ادعا‌های بازیگر سینما بود. سیروان خسروی در آن زمان به سخنان رهنما پاسخ نداد، اما زمزمه‌هایی به گوش می‌رسید که او شکایت کرده است.

جدال سیروان خسروی با مهراب قاسمخانی

این ماجرا فروکش کرد تا اینکه در دی ماه سال گذشته باز هم جدال تازه‌ای میان سیروان خسروی و این بار مهراب قاسمخانی فیلمنامه‌نویس طنزپرداز رخ داد، تا ابعاد دیگری از دعوای سیروان با این طیف از هنرمندان روشن شود. مسئله همان چیزی بود که در دعوای خسروی با ژوله و رهنما مطرح شده بود.

چرا دعوای سیروان خسروی و بهاره رهنما، سیاسی شد؟

پس از حادثه ساقط شدن هواپیمای اوکراین، بسیاری از هنرمندان نسبت به آن واکنش نشان دادند و به خاطر حواشی پیرامون آن برنامه‌های هنری خود را لغو کردند و یا اینکه تصمیم به عدم حضور در جشنواره فجر گرفتند.

این اقدام هنرمندان با واکنش تندی از سوی سیروان خسروی روبه‌رو شد. او با انتشار تصویری از یک آفتاب‌پرست در یادداشتی نوشت: «نه سبز بودم، نه بنفش شدم، نه تَکرار کردم و نه سیاه می‌شوم.» خسروی رفتار‌های برخی چهره‌های مشهور هنری شبیه به «آفتاب پرست» دانست.

او، اما از روش خود در این موارد دفاع کرد و نوشت: «من نه از «درود به شرفت»ها خوشحال میشوم و نه از «لعنت»ها ناراحت، چون میدانم تنها با یک پست عوامفریبانه تمام «لعنت»ها به «درود» تبدیل میشود.»

مهراب قاسمخانی به این اظهارات سیروان خسروی پاسخ داد. این طنز پرداز پی نوشتی به مطلب خود اضافه کرد که همین پی نوشت باعث واکنش سیروان خسروی شد. قاسمخانی نوشت: «چند سال پیش سر یه حرکتی داشتیم از همکارا امضا جمع میکردیم. به یکی از دوستان که زنگ زدم، معذرت خواست و گفت: به حرکتمون اعتقاد داره، ولی، چون خیلی از طرفداراش توی طیف مقابل هستن و ممکنه بپرن، ترجیح میده کنارمون نباشه.»

خیلی زود سیروان خسروی مطلب دوم خود را به صورت مستقیم در پاسخ به مهراب قاسمخانی منتشر کرد. خسروی، قاسمخانی را دوست قدیمی و «آشنای امروز» خود خواند و در ادامه خاطره‌ای از انتخابات پیشین ریاست جمهوری را بیان کرد.

خاطره خسروی این بود که در آن انتخابات قاسمخانی با او تماس گرفته و حاوی پیامی از سوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی بوده است. بر اساس آن پیام به خسروی پیشنهاد شده بود در ازاى دریافت دستمزد ٣ سانس کنسرت تهران، سه چهار آهنگ در تجمع هوادارهاى روحانی در استادیوم ١٢هزار نفرى آزادى اجرا کند.

خسروی گفته بود که نه تنها با این پیشنهاد مخالفت کرده بلکه جوابی «بی ادبانه» به این درخواست داده است.

این مجادله با پاسخ مهراب قاسمخانی ادامه یافت. او از سیروان خسروی گلایه کرده که چرا مکالمه خصوصی را افشاکرده است و این روش را با «بگم» «بگم»های محمود احمدی نژاد مقایسه کرده است.

به این ترتیب می‌توان تمام این جدال‌ها را در یک راستا دانست و گفت ماجرای دعوای سیروان خسروی با بهاره رهنما که به حکم شلاق برای رهنما منجر شده است، هم سیاسی است و هم شخصی.

چرا دعوای سیروان خسروی و بهاره رهنما، سیاسی شد؟

واکنش بهاره رهنما به حکم شلاق

بهاره رهنما به حکم صادره علیه خود واکنش نشان داده است. او در در یک لایو در صفحه اینستاگرامش از مردم خواست که اصلا نگرانش نباشند چراکه او دعای خیر ۴ میلیون فالوور و مردم ایران که در اینستاگرام حضور ندارند را همواره با خود دارد!

با وجود این ادعای رهنما، رصد شبکه‌های اجتماعی چیز دیگری را نشان می‌دهد.

شاید اگر هر بازیگر دیگری در این پرونده محکوم شده بود با حمایت کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه می‌شد، اما بهاره رهنما چهره محبوبی در فضای مجازی نیست. بخشی از این عدم محبوبیت به مواضع سیاسی اجتماعی او باز می‌گردد و برخی هم به حواشی و رفتار‌های شخصی و اجتماعی‌اش.

اما به هر حال بیشتر واکنش‌ها سیاسی است. برخی از این حکم ابراز خوشحالی کرده‌اند و بهاره رهنما را یک اصلاح‌طلب و «مزدور» خوانده‌اند! از نکات عیجب آن است که این عده امیدوارند که رهنما شلاق بخورد. برخی هم از رهنما انتقاد کرده‌اند و هم از سیروان خسروی و هر دو را «مزدور» خوانده‌اند! عده‌ای هم از رهنما دفاع کرده اند و حکم صادره را زیر سوال برده‌اند و به سیروان خسروی حمله کرده اند که چرا شکایت کرده است.

انتشار یافته: 40
در انتظار بررسی:2
Turkey
12:18 - 1399/02/15
همشون توهم محبوب بودن دارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
از فردی از یک طایفه آدم فروش چه انتظار بیشتری دارید.
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1399/02/15
واقعا بعضی هاشون نه مث افتاب پرست بلکه خود افتاب پرست هستن.
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1399/02/15
شما تیتر میزنید سرشناس اقا بهاره کجاش سرشناسه یک از خود راضی توهم زده که با استفاده از پول باداورده شوهر ومردم بدبخت برای خودش شده گویا انجولینا جولی هوپ بهاره هوپ توکجا وان بانو ی باشخصیت کجا
پاسخ ها
بدون نام
United States
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
گل گفتی
Germany
13:16 - 1399/02/15
خوب ادم باید پای عواقب حرفی که میزنه وایسته. چه بهش جایزه بدن چه مجازاتش کنن نه اینکه واسه فالور جمع کردن حرف بزنه. من به رهنما کاری ندارم ولی شاید این جریان باعث بشه هنرمندان محترم قبل حرف زدن برای جلب توجه، به عواقبشم فکر کنن.
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1399/02/15
من که تو اینستا نیستم بهاره رهنما را هم دعا نمی کنم.
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1399/02/15
به خدا حکم شلاق مال این زمانه نیست . باعث شرم و آبرو ریزی برای ایرانه . تمدن کی قراره به اینجا برسه
پاسخ ها
بدون نام
France
۰۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
درسال ۱۳۰۰حکم حبس وزندان درایران جایگزین شلاق شدکه آن زمان به روش فلک کردن بوداما حالایک خطاکار،رو۱۰بار زندان میفرستنددوباره از زندان میادبیرون وهمون خلاف وجرم رومرتکب میشه وهیچ ترسی نداره! حالاخودتون قضاوت کنید
بدون نام
France
۰۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
مجازات شلاق هم یه نوع مجازات وتنبیه!ایرادو اشکالش کجاست؟ضمنا خیلی اثرگذارترازحبس و زندان برای بعضیاست که یه خطاکارروصدبارزندان می کننددوباره آزادمیشه میادبیرون ودوباره روزاز نو،روزی ازنودوباره خطا مرتکب میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
بله شلاق مال این تمدن نیست. هر کسی میتونه هر غلطی بکنه.
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1399/02/15
اخه این هم شده خواننده اگر امثال به خود خودشون خواننده لس آنجلسی ها ایران بودند امثال این ها فرصت نمیکرد این طور جولان بده
پاسخ ها
حسین
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
همون خواننده لس انجلسی بپرسی بهترین تو مارکت موسیقی ایران کیه بهت میگن سیروان خسروی آقای خسروی نمی خواد تو سیاست دخالت کنه چون تو تخصص نیست خودشم قبول داره و هنرمند سفارشی کار نیست و وقتی میگه نمی خوام بعضی طرفدارام ناراحت بشن برای اینکه برای همه احترام قائل هست نه فقط طیف خاص و خودشو با هنرش و استعدادش می خواد معرفی کنه یادتون هست که مرحوم حجازی در مورد رد صلاحیتش در ریاست جمهوری چی فرمودند هر کس در حوزه کاری خودش باید کار کنه و نظر بده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
چرا رفتند میموندند ایران
Iran, Islamic Republic of
14:31 - 1399/02/15
سیروان خنثی منفعل میخواد همه ساکت باشند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
میخواهد. تو چیز هایی که بهشون ربط نداره دخالت نکنن
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1399/02/15
هنرمندان‌حکومتی‌‌مثل‌سیروان‌وامثاله‌هیچ
محبویتی‌دربین‌مردم‌ندارند‌چون‌نون‌را‌بنرخ‌روز
می‌خورند‌وازابزار‌قدرت‌‌بنفع‌پش‌رفت‌خودشون‌
استفاده‌می‌کنند.هنرمند‌کسی‌است‌‌که‌دغدغه‌
مردم‌داشته‌باشد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
بقیشونم ندارن
حسین
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
شما سر چه حسابی میگی سیروان حکومتیه با کدوم ارگان کار کرده کی از طیف خاصی حمایت کرده آیا مثل اون خواننده معروف هم برا ارگانها و تلویزیون تند تند آهنگ خونده بعد رفته گفته غم مردم داره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
نه این که خانم رهنما دغدغه مردم رودارن. بابا جمش کنین همه هنر مندا مثل هم هستند. یه مالیات خشک و خالی نمیدن.
Iran, Islamic Republic of
16:34 - 1399/02/15
من الان کاری به دعوای بهاره رهنما و سیروان ندارم فقط یه سوال از ژوله دارم که برای دفاع از کارش توپشتیبانی از روحانی نوشته بود ما رای دادیم که بتونیم انتقاد کنیم .مگه دوران احمدی نژاد نمیتو نستی انتقاد کنی؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
واقعا بهترین حرف رو زدی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
همه هنرمندان نان به نرخ روز خورن هستن. از هر کسی که بهشون قول بده که مالیات میتونن ندن حمایت میکنن.
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1399/02/15
همشون احساس لیدری میکنن اگه یه روز پست نذارن فکر میکنن لال شدن... برین عکسای لاکچری بگیرین به بدبختی ما مردم بخندین جیبتون پراز پول کنین همشون دنبال فالوور هستن تا بتونن تبلیغات بگیرن
پاسخ ها
کوثر
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
لایک
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
حالا بگو خانم یا اقای بازیگر چرا مالیات نمیدی همشون لال میشن. راستی چرا هنرمندان با در امدهای میلیونی مالیات نمیدن ولی همه کارمندان و کارگران مالیات میدن؟
United States
19:16 - 1399/02/15
همه اینا یه طرف اون ژوله چندش یه طرف
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1399/02/15
حالا مگه سیروان دروغ گفته ! خیلی هاشون مثل آفتاب پرست هستن !
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1399/02/15
نمیشه یه خانما رو شلاق زد
# نه به خشونت علیه زنان
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
به نظرم هیچ فرقی بین آقایون وخانم هانیست به قول معروف هرکسی که خربزه بخوره پای لرزش هم بایدبشینه،جرم جرمه تاوان داره،به نظرم تنبیه وشلاق هم یکی ازروش های مجازات کردنه،هیچ اشکالی هم نداره
بدون نام
France
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
به نظرم تفاوت وفرقی بین ماباآقایون نیست!چه تشویق باشه چه مجازات وتنبیه شدن
Iran, Islamic Republic of
21:43 - 1399/02/15
اخبار و دعوای شهروندان باهم اونهم لفظی که خداروشکر تلفاتی هم نداشته چرا باید تیتر خبری بشه، دوتا شهروند نازنین لفاظی هایی علیه هم داشتند واقعا فاقد بار اجتماعی و ژورنالیستیه و فاقد ارزش، سپاس
Iran, Islamic Republic of
07:00 - 1399/02/16
لکن همه باید مزدور باشند
لکن ما یک ملتی میخواهیم که همه مزدور باشند
Iran, Islamic Republic of
07:53 - 1399/02/16
وقتی بیشعورها و بی سوادها توی جامعه گنده میشن،نتیجه ش میشه همین خاله زنک بازیا
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1399/02/16
متاسفم برای کشورم چون این اختلافها و هتاکی ها در بین به اصطلاح هنرمندان نمی تواند الگوی خوبی در جامعه باشد بهر حال همه با هم اختلاف سلیقه و نظر دارند ولی چقدر خوب بود که بین خودشان منطقی حل میشد و کار به اینجاها نمی کشید!
Iran, Islamic Republic of
15:32 - 1399/02/16
چیزایی که اینجا نوشتین و نظرات خودشون حرفای سیروان درست و رفتارش منطقیه
Iran, Islamic Republic of
02:46 - 1399/02/17
مضخرف تروبدصداتر از سیروان ندیدم ونخواهم دید
Iran, Islamic Republic of
08:10 - 1399/02/17
مردم باید یه هشتگ مالیات هنرمندان راه بیاندازند
سوگلی دولت بنفش به خاطر حمایت در سال ۹۲ و ۹۶
Iran, Islamic Republic of
22:27 - 1399/02/24
این آقا ( سیروان خسروی ) کسی هست که اعلام کرده بود طرفداراش اگه میخوان باهاش عکس یادگاری بگیرن ، باید بلیط تهیه کنند و مبلغ مشخصی بپردازند تا باهاشون عکس بگیره . تهوع آوره . خدای این شخص پوله . خواهشا به اینا نگید هنرمند . بخصوص در کشوری که امثال بنان و تاج اصفهانی و ... بودند و هستند .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج