مرگ فیلمساز منتقد در زندان مصر؛ مایع نظافت خورد!
۹۹۱۸۳۴
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۰
۳۵۳۸ 
این شهروند مصری دو سال قبل به دلیل ساخت ویدئوکلیپ انتقادی از ژنرال سیسی رئیس جمهموری مصر، به زندان افتاد و حالا خبر مرگش منتشر شده است.

عصر ایران: جنجال مرگ فیلمساز منتقد در زندان های مصر همچنان ادامه دارد. آقای "شادی حبش" روز جمعه گذشته در زندان بدنام "طره" قاهره درگذشت. مرگ او با واکنش های تندی در جامعه روبه رو شد.

این شهروند مصری دو سال قبل به دلیل ساخت ویدئوکلیپ انتقادی از ژنرال سیسی رئیس جمهموری مصر، به زندان افتاد و حالا خبر مرگش منتشر شده است.

شادی 24 ساله از فعالان فرهنگی در مصر بود و در انقلاب علیه حسنی مبارک در سال 2011 نیز مشارکت داشت.

سیستم قضایی و دولت مصر به دلیل زندانی کردن این فیلمساز به شدت مورد انتقاد بودند اما حادثه مرگ سطح انتقادات را افزایش داده است.

مرگ فیلمساز منتقد در زندان مصر: مایع نظافت خورد!

شرح عکس: "شادی حبش" فیلمساز منتقد مصری که در زندان قاهره درگذشت

دادستانی مصر در بیانیه جدیدی درباره مرگ این فیلمساز زندانی گفته است او به دلیل نوشیدن اشتباهی مایع نظافت و ضدعفونی کننده الکلی فوت کرده است.

براساس ادعای دادستانی، شادی یک روز قبل از مرگ، خود به پزشک زندان گفت که به اشتباه، مقداری الکل را خورده بود چون بطری آب معدنی بود.

به گفته دادستانی، در بطری نوشیدنی، مایع نظافت و ضدعفونی کننده الکلی قرار داده شده بود تا زندانیان برای جلوگیری از کرونا از آن استفاده کنند اما "شادی" آن را نوشید و سپس دل درد گرفت. بعد از مراجعه به دکتر، وی دارو دریافت می کند و در نهایت به بیمارستان منتقل می شود اما تلاش ها برای درمانش بی فایده بود و وی می میرد.

دادستانی برای این فیلمساز منتقد اتهام "انتشار اخبار دروغ" و "پیوستن به گروهی که براساس خلاف قانون تشکیل شده" است.

سایت "الحره" نوشت: در واکنش به بیانیه دادستانی مصر، حالتی از خشم و طنز در شبکه های اجتماعی به وجود آمده است.

مرگ فیلمساز منتقد در زندان مصر: مایع نظافت خورد!

شرح عکس: ورودی زندان طره در جنوب قاهره

برخی کابران از وضعیت بهداشتی زندان سوال کرده اند و بعضی دیگر هم اگفته اند مقامات زندان با اهمال کاری، دست به قتل این فعال زده اند زیرا نشانه های مسمومیت به متانول کاملا مشخص است.

این چندمین باری است که زندانیان سیاسی و منتقد حکومت در زندان های مصر جان می دهند.

قبل از این مرگ محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر در زندان هم جنجال آمیز شد و انتقادات زیادی را از مقامات مصری سبب شد.

هم اکنون تعداد زیادی از فعالان سیاسی - اجتماعی و روزنامه نگاران در زندان های مصر به سر می برند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:19
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج