گلایه محمد هاشمی از تعدد احزاب در ایران
۹۹۳۵۹۰
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳
۸۱۲۳
عضو موسس حزب کارگزاران گفت: نظام جمهوری اسلامی صد درصد مشوق فعالیت حزبی و افزایش نقش احزاب در کشور است، با این حال تحزب و فعالیت حزب به معنای واقعی در کشور وجود ندارد.

مهر نوشت: عضو موسس حزب کارگزاران گفت: نظام جمهوری اسلامی صد درصد مشوق فعالیت حزبی و افزایش نقش احزاب در کشور است، با این حال تحزب و فعالیت حزب به معنای واقعی در کشور وجود ندارد.

محمد هاشمی رفسنجانی، عضو مؤسس حزب کارگزاران سازندگی درباره نسبت جمهوری اسلامی با فعالیت حزبی گفت: تکثر احزاب موجود در کشور به خودی خود بیانگر وجود آزادی و امکانات لازم برای فعالیت احزاب در کشور است.

وی افزود: معمولاً کشورهایی که به صورت حزبی اداره می‌شوند دو تا سه حزب عمده دارند که در رقابت با یکدیگر هستند و به صورت رقابتی قدرت را در نظر می‌گیرند، در حالی که در کشور ما چند صد حزب رسمی وجود دارد. با سیصد یا چهارصد حزب که نمی‌شود کشور را اداره کرد؛ بنابراین این حد از تکثر خود مخل کار حزبی است.

وی همچنین گفت: البته این چند صد حزب در ایران در قالب دو یا سه جناح عمده تبلور یافته‌اند که به اصلاح طلب، اصولگرا و بین اینها یعنی اعتدالگرا تقسیم می‌شوند. در این جناح‌ها کادر برای اداره کشور وجود دارد؛ یعنی زمانی که رئیس جمهور اصلاح‌طلب روی کار می‌آید مدیران او عموماً از همین تفکر هستند و زمانی که رئیس جمهور اصولگرا یا اعتدالگرا باشد هم ماجرا به همین ترتیب است. در واقع به نظر من جناح‌ها در ایران تقریباً کار حزب در کشورهای با نظام حزبی را انجام می‌دهند.

هاشمی با اشاره به اینکه ترتیب مجالس در کشور ما تقریباً جناحی بود افزود: من معتقدم که اگر چه جناح‌ها در کشور هستند و فعالیت می‌کنند اما تحزب و فعالیت حزب به معنای واقعی در کشور وجود ندارد.

وی در ادامه تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی صد در صد مشوق فعالیت حزبی و افزایش نقش احزاب در کشور است. احزاب در کشورهای مختلف به دنبال کسب قدرت هستند و رقابت می‌کنند تا قوای مختلف را در اختیار بگیرند، اما ساختار سیاسی کشور ما به گونه‌ای است که برخی نهادها قابلیت رقابت حزبی و انتخاباتی را ندارد.

وی در پایان گفت: اگر چه تفاوت‌هایی میان نظام سیاسی ما با برخی دیگر از کشورها وجود دارد اما می‌بینیم که رقابت‌های حزبی تا سطوح ریاست قوه رقابتی و قابل دسترسی است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
10:54 - 1399/02/23
حزب وجود ندارد.
چون نگرش خاص و تائید افراد خاص مستلزم وجود حزب است.
آرمان ها و کشور ملاک نیست.
آزادی در اسارت منظور شماست.
نه آزادی در محور خدا
که ایران و ملت را در بر گیرد.
پی که شما گذاشتید بر مبنای ترور گذاشته شد.
پاسخ ها
جعفر ۴۴
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
یه کم عامیانه تر بگو ما هم متوجه بشیم !!!!!!
بالاخره موافق محمد هاشمی هستی یا مخالف ؟
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1399/02/23
اگه حزب زیادِ حتما مقصرملت هستن اره؟
عمو شما که اینقدر جلو رفتین بجای حزب ،مذهب درست مکنید
Iran, Islamic Republic of
12:14 - 1399/02/23
شما ویرانه کردید ایران
Iran, Islamic Republic of
14:06 - 1399/02/23
داداشت می گفت حزب کم داریم تومیگی زیاد است چرا قبل از مرگش هماهنگی نکردی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
سلام شما چرا بازنشسته نمیشوید زندگی ندارید به خودتان برسید .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج