اظهارات بی‌سابقه رئیس‌جمهور تونس علیه امارات
۹۹۸۳۸۲
۰۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۳
۹۶۷۶
در سایه دشمنی امارات با تجربه دموکراتیک نوپای تونس، قیس السعید تاکید کرد که این کشور به دوره تاریک گذشته باز نخواهد گشت.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از رسانه های تونسی، قیس سعید رئیس جمهور تونس با هشدار شدید به "کسانی که دل به گذشته بسته اند"، گفت: آنچه امیدوار آن هستند، صرفا "رویاهای آشفته" است.

قیس سعید این مطلب را در جریان سخنرانی خود برای تونسی ها به مناسب عید سعید فطر بیان داشت.

اظهارات بی‌سابقه رئیس‌جمهور تونس علیه امارات

سیاستمداران و فعالان بارز تونسی دولت امارات را به دشمنی با تجربه دموکراتیک تونس و تلاش برای مصادره تصمیم گیری حاکمیتی این کشور از طریق تزریق پول های زیاد به داخل تونس و سوق دادن مسیر به سمت تکرار سناریوی مشابه انقلاب معکوس در مصر در سال 2013 میلادی متهم می کنند.

سعید گفت: در شرایط استثنایی کشور به علت ویروس کرونا، بسیاری درصدد سازماندهی اوضاع و دستیابی به رویاهای آشفته خودشان هستند.

وی افزود: برخی از آنها همچنان مشتاق بازگشت به گذشته دارد؛ یعنی بازگشت به قبل (دوره قبل از انقلاب 2011 میلادی). برخی دیگر خود را برای آنچه می بینند و آنچه می خواستند، آماده می کنند؛ درحالی که برخی دیگر متأسفانه به نفاق، ریاکاری، دروغگویی، تهمت و افترا زدن عادت کرده اند. آنها کسانی هستند که خداوند درباره آنها می فرماید که "فی قلوبهم مرض". (در قلبهای آنها بیماری است).

وی تاکید کرد: کسی که آماده به راه انداختن هرج و مرج می شود و از اینجا به آنجا رفته و دارایی این ملت را به آتش می کشد، به طور قطع خودش اولین کسی خواهد بود که در زبانه های این آتش خواهد سوخت.

قیس سعید گفت: ملت ما چیز جز حق حیات خود نخواسته است. تونسی نمی خواهد که در روز رای گیری یک شهروند به شمار رود و بعد از آن نیمه شهروند. او می خواهد که یک شهروند کامل در میهنی باشد که از همه حق و حقوق برخوردار باشد.

وی افزود: "کسانی هستند که تنها زندگی در هرج و مرج را دوست دارند. اما دولت، نهادها و قوانین خاص خود را دارد و شهروندان دارای حقوق خود هستند.

قیس سعید گفت: این امکان وجود داشت که به کسانی که به دنبال طرح مسائل خیالی هستند، بیش از آنچه تصور می کنید، پاسخ داده شود اما گزینه ما همواره پایبندی به ارزش های اخلاقی پیش از پایبندی به اجرای قانون بود.

راشد الغنوشی رئیس مجلس نمایندگان تونس نیز در پیام خود به مناسبت عید سعید فطر خواستار همبستگی و وحدت صفوف مردم و آرام کردن اوضاع شد.

وی با اشاره به موفقیت گذار دموکراتیک و سیاسی در تونس گفت: همانطور که در سیاست و آزادی پیروز شدیم، باید در توسعه و برقراری عدالت اجتماعی پیروز شویم.

در طول روزهای گذشته، رسانه های سعودی و اماراتی به طور هماهنگ با حمله به الغنوشی مدعی شده اند که وی از زمان بازگشت به تونس ثروت زیادی بدست آورده است.

این درحالی است که سایت عربی 21 اسنادی را منتشر کرده که ثابت می کند که الغنوشی به جز یک خانه خریداری شده در دهه هفتاد گذشته و یک خودروی مدل 2011 میلادی و یک حساب بانکی 52 هزار دیناری (18 هزار دلاری) ندارد و فقط حقوقش در این حساب ریخته می شود.

برخی ناظران معتقدند که هدف از حمله هماهنگ سعودی ها و اماراتی ها ایجاد شکاف در دو نهاد پارلمان و ریاست جمهوری و به راه انداختن درگیری های حاشیه ای بین فراکسیون ها و تشکل ها برای گسستن نهاد حکومتی تونس است.

برخی دیگر نیز هدف از این کار را تلاش برای سرپوش گذاشتن ریاض و امارات بر شکست خود در لیبی دانسته اند.

درپی وقوع انقلاب مردمی در تونس، عربستان سعودی زین العابدین بن علی دیکتاتور این کشور را در خاک خود پناه داد و از تحویل آن به نظام جدید لیبی برای محاکمه خودداری کرد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج