بدنسازی و فیتنس چه تفاوت‌هایی دارند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
استخدام_1
دکتر استرکی_1
استخدام_3
کتاب لند_3
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_4
کتاب لند_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_2
استخدام_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۱۸۲۲۲
۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
۶۷۷۱
امروزه بسیاری از افراد برای شروع ورزش بین دو راهی بدنسازی و فیتنس قرار می‌گیرند. به طور کلی باید بگوییم که قبل از هر چیز باید هدف خود را از ورزش کردن مشخص کنید. در این مطلب با ما همراه باشید تا به تفاوت بدنسازی و فیتنس بپردازیم و لزوم استفاده از هر کدام از آن‌ها را برای افراد مختلف بررسی کنیم.

برترین‌ها: طبیعی است که ورزش کردن، توجه به سلامتی و البته تناسب اندام از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اما مسئله‌ای که در این میان اهمیت پیدا می‌کند انتخاب رشته ورزشی مناسب است. امروزه بسیاری از افراد برای شروع ورزش بین دو راهی بدنسازی و فیتنس قرار می‌گیرند. به طور کلی باید بگوییم که قبل از هر چیز باید هدف خود را از ورزش کردن مشخص کنید. به خاطر داشته باشید که شما باید کاملاً قدم به قدم و اصولی پیش بروید و بدانید که تصمیم دارید که در بازه‌های زمانی مشخص به چه هدفی در رابطه با اندام خود دست یابید. در این مطلب با ما همراه باشید تا به تفاوت بدنسازی و فیتنس بپردازیم و لزوم استفاده از هر کدام از آن‌ها را برای افراد مختلف بررسی کنیم.

بدنسازی و فیتنس چه تفاوت‌هایی دارند؟

درباره بدنسازی

احتمالاً شما هم تا به حال با افرادی برخورد داشتید که به دلیل انجام حرکات بدنسازی به اندامی ورزیده رسیده باشند. به طور کلی باید بگوییم که بدنسازی در واقع شامل زیرمجموعه‌های مختلفی می‌شود که از میان آن‌ها می‌توانیم به بادی بیلدینگ و پرورش اندام، فیتنس و همین‌طور پاورلیفتینگ و وزنه‌برداری اشاره کنیم. به همین دلیل هم می‌توانیم بگوییم که بدنسازی و فیتنس با هم یکی نیستند، اما می‌توان آن‌ها را از یک خانواده دانست. در ادامه به معرفی هرکدام از زیرمجموعه‌های بدنسازی می‌پردازیم.

۱. بادی بیلدینگ و پرورش اندام

به طور کلی هدف از پرورش اندام افزایش عضله سازی و حجم عضله‌هاست. به همین دلیل هم غالباً از تمریناتی با وزنه و تکرار‌های مشخص استفاده می‌شود تا در نهایتِ آن بتوان عضلات بدن فرد را درگیر ساخت. به همین دلیل هم هست که معمولاً افرادی که به پرورش اندام می‌پردازند عضلاتی کار شده و حجیم دارند.

۲. فیتنس

معمولاً فیتنس به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها و زیرمجموعه‌های بدنسازی شناخته می‌شود که تمرکز آن بیشتر بر روی تناسب اندام، افزایش توان بدنی، فرم دهی به عضلات و بدن، تفکیک عضلات و... قرار دارد. به طور کلی در حرکات فیتنس با وجودی که عضله سازی صورت می‌گیرد، اما بیشتر تمرکز بر روی کار با وزنه‌های سنگین و عضله سازی نخواهد بود. بلکه هدف اصلی رشته ورزشی فیتنس در واقع فراهم کردن تناسب اندام و همین‌طور کاهش چربی‌های بدن است. به همین دلیل هم هست که دیگر در انجام حرکات فیتنس وزنه‌هایی سنگین مورداستفاده قرار نمی‌گیرند و بیشتر حرکات، هوازی خواهند بود.

۳. پاورلیفتینگ و وزنه‌برداری

این رشته ورزشی، تخصصی است و ورزشکار در آن با وزنه‌هایی سنگین به تمرینات ورزشی خود می‌پردازد. این را هم باید اضافه کنیم که هدف از انجام این حرکات رکورد زدن در بلند کردن وزنه‌هاست و دیگر مسئله تناسب اندام به میان نمی‌آید. به همین دلیل هم هست که غالباً می‌بینیم که بسیاری از وزنه‌برداران چاق بوده و یا چربی‌های بسیاری دارند.

بدنسازی و فیتنس چه تفاوت‌هایی دارند؟

تفاوت فیتنس و بدنسازی

فیتنس و بدنسازی از جنبه‌های مختلفی با هم تفاوت دارند. برای مثال در رابطه با تمرینات روزانه فیتنس باید بگوییم که معمولاً ۳ تا ۵ روز در هفته و در مدت زمان ۴۵ تا ۶۰ دقیقه زمان گذاشته می‌شود و دیگر نیز نیازی به تمرینات پر شدت در طول هفته نیست. در صورتی که جلسات ورزش بدنسازی بادی بیلدینگ می‌تواند در ۶ روز هفته و به مدت ۶۰ تا ۹۰ دقیقه. با شدت بسیار زیادی صورت بگیرد. معمولاً این تمرینات برای بلند کردن وزنه بیشتر به نیروی زیاد نیازمند است تا تمرینات هوازی، در صورتی که حرکات فیتنس کار با وزنه کمتر بوده و تمرینات هوازی بسیاری صورت می‌پذیرد.

رژیم غذایی

یکی دیگر از تفاوت‌های میان فیتنس و بدنسازی در رژیم غذایی این رشته‌هاست. به طور کلی باید بگوییم که تغذیه و مکمل بخش‌های اصلی هر کدام از این دو رشته ورزشی را تشکیل می‌دهند. طبیعی است که در هر رشته ورزشی وجود تغذیه مناسب و اصولی ضروری بوده و باید آن را با توجه به شرایط جسمی، هدف و همین‌طور سابقه ورزشی فرد مشخص کرد. نکته‌ای که باید در این رابطه به آن اشاره کنیم این است که در هر دوی این رشته‌ها باید پروتئین، کربوهیدرات، میوه‌جات و همین‌طور سبزیجات را به میزانی کافی و مناسب مصرف کرد.

در این میان، اما تفاوت‌هایی نیز در رژیم غذایی این رشته‌ها وجود دارد. برای مثال در رژیم غذایی بدنسازی به حجم بالایی از پروتئین نیاز است و می‌توان این نیاز را با مصرف مواد غذایی مانند گوشت سفید، ماهی، تخم مرغ و... تأمین کرد، چراکه پروتئین در ساخت عضلات بدن بسیار مؤثر است و پرورش اندام نیز باعث افزایش حجم عضلات بدن با درصد کمی از چربی خواهد شد.

بدنسازی و فیتنس چه تفاوت‌هایی دارند؟

اما تفاوت در اینجاست که تأکید رژیم غذایی فیتنس صرفاً بر سالم خوری است و معمولاً فیتنس کاران برای چربی سوزی و تناسب اندام از میوه و سبزیجات استفاده می‌کنند و نیاز چندانی به دریافت پروتئین بالا و همین‌طور استفاده از پیتید‌ها و استروئید‌ها و همین‌طور حجم زیادی از غذا نخواهند داشت، چراکه هدف اصلی این رشته ورزشی حفظ سلامتی و تناسب اندام است، نه افزایش حجم و توده‌های عضلانی.

چربی سوزی

یکی دیگر از جنبه‌های متفاوت فیتنس و بدنسازی، میزان چربی سوزی آن‌هاست. به طور کلی باید بگوییم که در رشته ورزشی فیتنس نیازی به داشتن توده عضلانی حجیم نیست، بلکه مهم‌ترین هدف داشتن تناسب اندام و درصد پایینی از چربی است. به همین دلیل هم برای رسیدن به چنین هدفی باید با کمک تمرینات هوازی و همین‌طور سبک تغذیه سالم، میزان چربی سوزی را به بیشترین حالت خود برسانید. در این صورت است که می‌توانید اندامی متناسب‌تر و استایلی جذاب‌تر داشته باشید. این در صورتی است که در تمرینات بدنسازی، تأکید بر حجم دهی و رشد عضلات است.

فرم عضلات و ماهیچه‌ها

اما آخرین و یا بهتر است بگوییم مهم‌ترین تفاوت میان بدنسازی و فیتنس در فرم عضلات و همین‌طور ماهیچه‌هاست. به طور کلی باید گفت افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می‌کنند برای رشد و حجم دهی عضلات خود با شدت بالایی تمرین کرده و وزنه می‌زنند. این در حالی است که در فیتنس مسئله مهم به کشش و انعطاف عضلات و ماهیچه‌ها باز می‌گردد. به همین دلیل هم هست که تلاش می‌شود که عضلات بدن تا جای ممکن تقویت شوند. این در حالی است که حجیم شدن آن‌ها معیار نبوده و بدن فرد آمادگی جسمانی و آمادگی قلبی و عروقی مناسبی پیدا می‌کند.

بدنسازی و فیتنس چه تفاوت‌هایی دارند؟

علاوه بر این باید اضافه کرد که در تمرینات فیتنس، تفکیک عضلات شکم و تقویت فرم عضلات بدن با درصد کمی از چربی صورت می‌گیرد. معمولاً فیتنس کار‌ها با انجام حرکات هوازی به تقویت و کشش عضلات خود می‌پردازند.

منبع: fitamin

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1399/05/01
ممنون،خیلی مفید بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_3
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
بهمن پور_داخلی2
تاپ لپتاپ_2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک فرشته_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر