پیش‌بینی کاهش شدید قیمت خودرو در سال آینده
۱۰۹۶۶۱۷
۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۹
۸۴۲۵
به تازگی به خاطر برخی رفتار‌های اقتصادی و سیاسی در کشور، برخی از کارشناسان صنعت خودرو معتقد هستند که در سال آینده شاهد کاهش شدید قیمت خودرو خواهیم بود.

برترین‌ها: به تازگی به خاطر برخی رفتار‌های اقتصادی و سیاسی در کشور، برخی از کارشناسان صنعت خودرو معتقد هستند که در سال آینده شاهد کاهش شدید قیمت خودرو خواهیم بود. در این مطلب به پیش‌بینی کارشناسان درباره قیمت خودرو در سال آینده پرداخته‌ایم، بخش‌هایی از این مطلب از اسب بخار و مجله همراه‌مکانیک برداشته شده است. این کارشناسان حتی محدوده کاهش قیمت خودرو را هم پیش بینی کرده اند.

پیش‌بینی کاهش شدید قیمت خودرو در سال آینده

تعیین تکلیف FATF به سال ۹۹ نرسید و در حالی‌که خیلی‌ها منتظر بودند نتیجه اعلام شود، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد که بررسی FATF در مجمع به فروردین ۱۴۰۰ موکول شده است، اما آیا تصویب احتمالی آن در سال آینده، قیمت خودرو را کاهشی می‌کند؟

کاهش نرخ دلار و روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، سیگنال‌های مثبتی را برای صنعت و بازار خودرو طی سال ۱۴۰۰ ارسال می‌کنند. با این حال، تجربه نشان داده است که رفتار بازار خودروی کشور همواره احساسی و تا حدودی نیز غیرقابل‌پیش‌بینی بوده است.

آزادسازی قیمت خودرو

لغو اجرای مصوبه شورای رقابت، به معنی منتفی‌شدن کلی آن نیست. به نظر می‌رسد که مسئولین بالادستی قصد داشتند بازاری را که حداقل در ظاهر به ثباتی نسبی رسیده است، در مدت‌زمان کوتاه باقی‌مانده تا پایان سال، به تنش و التهاب آلوده نکنند. ساده‌تر بگوییم احتمال می‌رود آزادسازی قیمت خودرو در سال ۱۴۰۰ اجرایی شود. با این تبصره که شورای رقابت می‌گوید، بند درخواست سه‌ماهه افزایش قیمت از سوی خودروسازان را به شش ماه افزایش داده است تا سقف رشد کارخانه‌ای قیمت خودرو، به جای سالی ۴ بار تنها سالی ۲ بار اتفاق بیفتد.

پیش‌بینی کاهش شدید قیمت خودرو در سال آینده

در سال ۱۴۰۰ نیز پیش‌بینی می‌شود نرخ‌های جدیدی که روی طرح‌های فروش اعمال می‌شود، در ابتدا منجر به بروز برخی از نوسانات قیمتی در بازار شود؛ اما به‌مرور با نزدیک شدن قیمت کارخانه به بازار، آخرین تلاش واسطه‌ها برای بالانگه‌داشتن صوری قیمت‌ها نقش بر آب خواهد شد. مجدداً تکرار می‌کنیم این اتفاق در صورتی رخ خوهد داد که مصوبه شورای رقابت به طور کامل اجرا شود؛ چراکه افزایش قیمت تنها بخشی از فرمول پیچیده آن‌ها بوده است.

افزایش تیراژ تولید

یکی دیگر از عوال مهم و تاثیرگذار بر قیمت خودرو در سال ۱۴۰۰، بازگشت خودروسازان به مدار قبلی تولید است. اگرچه وزیر صنعت نسبت به افزایش ۵۰ درصدی تیراژ تولید تا پایان سال جاری وعده داده است، ولی در صورتی به یک بررسی جامع می‌توان امیدوار بود که این رشد برای سال آینده محقق شود. به هر روی، افزایش تولید فقط تأثیر مستقیم بر شرایط به‌روز خودروسازان ندارد. اگرچه ادعا می‌شود تعهدات معوق تا پایان امسال صفر می‌شود، ولی فارغ از خوش‌بینی‌های همیشگی، انتظار داریم که خودرو‌های ثبت‌نامی تحویل‌نشده تا سال آینده نیز ادامه‌دار باشند.

پیش‌بینی کاهش شدید قیمت خودرو در سال آینده

تا زمانی که خودروسازان تولیدات خود را به دست مشتریان واقعی نرسانند، همواره یک شکاف کاذب بین تقاضای واقعی و تقاضای سودجویانه وجود دارد. به همین دلیل است که افزایش تیراژ تولید دو خودروساز بزرگ، تاثیری بزرگ‌تر از آن‌چه تصور می‌شود، دارد. قیمت خودرو‌ها به این دلیل روی مدار افزایشی قرار داشتند که میزان درخواست برای خرید آن‌ها از میزان موجودی در حیاط کارخانه‌ها به مراتب بالاتر بود.

از سوی دیگر، نباید فراموش کرد که افزایش تولید برای خودروسازان، یک آپشن انتخابی نیست. درواقع اگر ایران‌خودرو و سایپا قصد استفاده از فرمول افزایش قیمت را دارند، می‌بایست پیش از هر اقدامی روند تولید کمی و کیفی خود را نیز بهبود ببخشند.

احتمال رفع ممنوعیت واردات

دست‌کم تا این لحظه شواهد گویای آن است که دولت برنامه‌ای برای آغاز واردات خودرو ندارد؛ اما ازآن‌جایی‌که ممنوعیت واردات خودرو در قالب قانون نبوده است، راهی برای ازسرگیری آن وجود دارد؛ به‌عبارت‌دیگر، این دستور مجلس به دولت نبوده است که درب‌ها را به روی خودرو‌های خارجی بسته است؛ بلکه یک مصوبه داخلی، دستگاه‌های دولتی را با این ممنوعیت مواجه کرد.

طی چند ماه اخیر، نمایندگان مردم تحرکات گسترده‌ای را برای آغاز واردات خودرو داشتند؛ اما باید در این مسیر حساب‌شده گام برداشته می‌شد؛ چراکه مجلسی‌ها نمی‌خواهند زیر بار مسئولیت و عواقب آن بروند و هم‌چنان تمایل دارند توپ در زمین دولت باشد. با تمام این تفاسیر، اگر شرایط ارزی دولت بهتر شود، امید می‌رود که واردات خودرو دوباره آغاز شود. این اتفاق می‌تواند بخشی از کسری بودجه احتمالی لایحه ۱۴۰۰ را نیز پوشش دهد؛ چراکه درآمد کلانی ناشی از شماره‌گذاری و حقوق گمرکی راهی خزانه خواهد شد.

واردات خودرو می‌تواند بازار بی حساب‌وکتاب خارجی‌های موجود را سروسامان ببخشد؛ چراکه این روز‌ها وقتی فروشندگان مطمئن شده‌اند که دیگر نسخه جدیدی از خودروی موجود وارد نخواهد شد، بازی با قیمت‌ها را شروع می‌کنند. در سال آینده، درصورتی‌که ممنوعیت واردات خودرو لغو شود، انتظار داریم شاهد یک ریزش چشم‌گیر در حوزه خودرو‌های وارداتی باشیم.

پیش‌بینی کاهش شدید قیمت خودرو در سال آینده

احتمال کاهش شدید قیمت خودرو تا ۵۰درصد

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو هم در این‌باره توضیح می‌دهد: پذیرفتن اصول اولیه تجارت با جهان، یعنی FATF و بازگشت به برجام پیش شرط لازم هستند، اما کافی نیستند.

او ادامه می‌دهد: در صورتی که FATF تصویب شود و هم زمان با آن بازگشت به برجام اتفاق بیفتد، بازار خودرو سقوط آزاد را تجربه می‌کند، اما ریزش قیمت دوامی نخواهد داشت و دوباره نرخ‌ها به حالت سابق برمی‌گردند، زیرا سقوط قیمت به صورت هیجانی و بر اثر کاهش انتظارات تورمی رخ می‌دهد، اما افزایش تولید خودرو و کاهش نرخ تورم به سرعت تجربه نمی‌شود و در نهایت بازار با ثبات نسبی قیمت مواجه می‌شود.

این کارشناس درباره پیش‌بینی‌اش از میزان ریزش قیمت در بازار خودرو هم می‌گوید: در بازار خودرو‌های خارجی ریزش قیمت شدید است و به ۴۰ تا ۵۰ درصد می‌رسد، اما چنانچه FATF تصویب شود، در بازار خودرو‌های داخلی با کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مواجه می‌شود.

زاوه علت این موضوع را متناسب نبودن قیمت خودرو‌های خارجی با بهای فعلی دلار می‌داند و می‌گوید که ممنوعیت واردات، قیمت خودرو‌های خارجی را بر مبنای دلار ۵۰ هزار تومانی تغییر داده است، اما بهای خودرو‌های داخلی با نرخ فعلی دلار در بازار آزاد متناسب است.

انتشار یافته: 42
در انتظار بررسی:5
Iran (Islamic Republic of)
07:54 - 1399/12/15
چرا این حرف های بی حساب و کتاب رو می زنید خودرو به ۳ دلیل سال دیگه پنجاه درصد گران خواهد شد ۱ افزایش شدید حقوق کارگران ۲ آزاد سازی قیمت خودرو برای کاهش زیان خودروسازان ۳ نرخ تورم سالانه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
چرند نگو نادان
قیمت ها ۵۰ درصد یا بیشتر شکسته خواهد شد
سلام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
همچین گفتی افزایش شدید حقوق کارگران که فکر کردم اولویت کارگران خرید خودرو هست در حالیکه سبد مصارف ضروری کارگران در اولویت قرار داره وبه خودرو نمیرسه داداش، آزاد سازی خودرو هم مربوط به خودرو های کم تیراژه چون تو دی ماه شورای قیمت گذاری از تصمیم خودش برای آزاد سازی قیمت خودرو ها عقب نشینی کرد و برای خودرو های کم تیراژ و در سال آینده این موضوع را در دستور کار قرار داد. تورم سالانه هم همیشه صعودی بوده وسیگنال ها رو به پایینه نه بالا، حالا بگو چند تا خودرو تو پارکینگ داری که این حرفا رو میزنی؟
ایرانم سرافراز
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
اول بخون بعد نظر بده .همه چیز ارزون میشه این مملکت افتاده دست سرمایه دارهای اصولگرا و اصلاحطلب ..وقتی بیوفته دست نظامیها اونا میدونن پدر اینارو در بیارن خودرو هم ارزون میشه نصف همین قیمت خبر ندارید بالای ۵میلیون خو دروصفر الان تو پارکینگ و بیابون
امین
Hungary
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
موافقم
بدون نام
Hungary
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
کاربر ایران سرافراز
صد بار گفتم از موتوریا جنس نخر ولی بازم داری کاره خودتو میکنی
نتیجه اش میشه همین هذیان گویی ها
راز
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
تو این کشور چیزی ارزون نمیشه
Iran (Islamic Republic of)
08:36 - 1399/12/15
وقتی هزینه برق صنایع یک دفعه سیصد و پنجاه درصد گران میشود، وقتی حقوق کارگر و کارمند حداقل بیست و پنج درصد زیاد میشود، وقتی هزینه بیمه ها بالا می‌ره، حرف زدن در مورد ارزان شدن خودرو در سال دیگر یا از نادان بودن نویسنده هست و یا نادان فرض کردن مردم است. حالت سوم هم ندارد
Iran (Islamic Republic of)
08:46 - 1399/12/15
بازم
اینکه هر چه بشه
ماشینا
هزار تومن ارزون میشه
کلاه برداری پیشرته
با هوش مصنوعی
در راهه
کجای دنیا ماشین ارزش داره
Iran (Islamic Republic of)
09:04 - 1399/12/15
خواب دیدی خیر باشه با این حرف ها و جو دادنها خودرو را میخواهی ارزون کنی نمی شه .
Iran (Islamic Republic of)
09:14 - 1399/12/15
قبل انتخاباته دارن چرتو پرت میگن. امید واهی میدن به مردم شرکت کنند....
Iran (Islamic Republic of)
09:20 - 1399/12/15
به زودی همینطور خواهد شد
مردم نخرید!
ارزون میشه
چون الان هیچ مشتری نیست
دارن نابود میشن دلال ها
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
با همین حرفها بازار ملک رو هم خراب کردند یا مشتری نیست یا میخواد مفت بخره
راز
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
اینا حرفای قبل انتصاباته
Iran (Islamic Republic of)
09:30 - 1399/12/15
هر وقت ارزون شد بیایین تو بوقش کنید (مردم دیگه فریب نمی‌خورند)
Iran (Islamic Republic of)
09:40 - 1399/12/15
فعلا میخان بازار عید رو خراب کنن که کسی چیزی نخره بعد عید کم کم فشارو زیاد کنن بعد از عید هم همه پولاشونو خرج کردن وسیاه بهاره بازار کنترل شدس بصورت طبیعی چون کسی پولی نداره...بعد انتخابات افزایشا شروع میشه...
United States of America
09:43 - 1399/12/15
هر زمان که خودروساز بتواند حداکثر یک ماه پس از ثبت سفارش مشتری با قیمت پایین تر از مشابه خارجی، خودرو را به مشتری تحویل دهد، به وجود خودروساز در کشور معتقد خواهیم شد. در غیر اینصورت ما فعلا فقط کارخانجات دلالی داریم.
United States of America
09:45 - 1399/12/15
چرا واردات خودرو آزاد نمی شود؟ در حالی که کلی درامد برای خزانه دولتی دارد!
پاسخ ها
امین
Hungary
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
چون درآمد فروش لگن های خودشون میچربه به درآمد آزاد سازی خودرو چطور مسئله به این سادگی رو نمیدونی ؟
Iran (Islamic Republic of)
10:46 - 1399/12/15
دولت ايران شده چوپان دروغگو
ارزوني به هييييييچ عنوان نمياد 
تحريم رو بردارن fatf اجرا بشه برجام تصويب بشه هيچ ربطي به ارزوني نداره
Iran (Islamic Republic of)
10:57 - 1399/12/15
دیگه دست تون برای مردم رو ش ده..
Iran (Islamic Republic of)
12:00 - 1399/12/15
ودوباره وعده های پوچ نزدیک انتحابات
Iran (Islamic Republic of)
12:39 - 1399/12/15
مگه حقوق کارگران سالی دوبار افزایش پیدا میکنه که خودرو سالی دوبار گران بشه بسته دیگه آخه چقدر گرانی چقدر تورم به نفع خودروسازان و دولت.. چرا هیچ مسئولی پیدا نمیشه که دلش به حال ما کارگران بسوزه مگه ما از مردم نیستیم سبد معیشت و خط فقر 10 ملیون و حقوق ما 3 ملیون..
Hungary
12:57 - 1399/12/15
بخدا دروغ میگین .
اگه سال جدید خودرو ارزون شد من رگ گردنمو میزنم
Iran (Islamic Republic of)
13:11 - 1399/12/15
سال دیگه فقط هزینه هایی که خودروسازان برای کارگران باید هزینه کنند مانند حقوق بیمه دو برابر می شه حالا غیر از مخارج دیگر
Iran (Islamic Republic of)
13:16 - 1399/12/15
سال دیگه هر چیزی قیمتش ثابت باشه اما خودرو داخلی حتما افزایش خواهد داشت
Iran (Islamic Republic of)
13:37 - 1399/12/15
میگم حاجی تا حالا دیدی تو ایران چیزی ارزون بشه؟
پاسخ ها
بدون نام
Switzerland
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
اره
ارزش آدمیت
United States of America
13:56 - 1399/12/15
وقتی قیمت یک پراید ۵ برابر شده، یک چهارم افزایش حقوق کارمند بیچاره چه کمکی بهش می کنه؟!!!!!!!!!
پاسخ ها
امیر
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
خیلیا با این حقوق زیر خط فقر اعلامی خودشونن . . پول این افزایش قیمت ها هم معلوم نیست تو جیب کی میره
Iran (Islamic Republic of)
14:57 - 1399/12/15
البته اول روغن بعد مرغ و بعد ماشين ارزان مي شوند
Iran (Islamic Republic of)
16:02 - 1399/12/15
صد در صد پیش بینی درست است. به این دلیل که قبلا پول امورات جاری دولت با گرانی واز توانمندی کسانی که میتوانستند خونه بورس وخودرو به این قیمت بخرند برآورده می شد.اگر اف ای تی اف تصویب شود وبرجام اجرا شود و موجودی های ارزی وریالی دولت آزاد شود دیگر دلیلی برای گرانی نمی ماند .ازاین پیش بینی صد درصد همین برداشت کرد.
Iran (Islamic Republic of)
16:23 - 1399/12/15
یه میشه منم پراید قراضه ام رو عوض کنم
Iran (Islamic Republic of)
17:27 - 1399/12/15
معلوم است که ارزان می شود تازه زمزمه ی رفع تحریم ها شروع شده بود قیمت ها نزولی شد با تزریق ارز به بازار قیمت ارز افت پیدا می کند و باعث کاهش قیمت ها خواهد شد.
Iran (Islamic Republic of)
18:57 - 1399/12/15
بروبابا با این تحلیل مسخره
206 شد 38 میلیون پراید شد 22 میلیون بیا نطق کن
باز نزدیک انتخابات شده و آرههههههههههه ولی این بار
بفرررررررما
Iran (Islamic Republic of)
22:07 - 1399/12/15
واقعا از جوک هم گذشته سال دیگه با این وضع بودجه با این همه ضررهای خودروسازان با این همه افزایش هزینه ها حرف از کاهش می زنید خدایی خیلی با حالید
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
من نمیگم ارزون میشه
ولی ضرر خودروسازان جوکی بیش نیست
کدوم ضرر، کلا سود براشون سود
Iran (Islamic Republic of)
01:06 - 1399/12/16
اگه fatf تصویب بشه و در ادامه برجام هم اجرا بشه و تحریم ها لغو بشه و منجر به آزاد سازی پول های بلوکه شده بشه و در کنار اینها واردات خودرو آزاد بشه قطعا تا پنجاه درصد قیمت ها سقوط خواهد کرد قطعا که بازار مقاومت میکنه در قبال سقوط قیمت ها ولی اتفاقی که باید بیوفته میوفته
Iran (Islamic Republic of)
08:37 - 1399/12/16
مقصر گرانی فقط همین مردم نادان هستن؛ اگر یک سال نمی خریدن به خدا قسم خودرو سازها با کم ترین قیمت التماس هم می کردن.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج