عفت پشتِ فائزه؛ یک زن جنگی باید بیاید
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۰۶۹۰۰
۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۸
۱۲۲۱۵
بازی سیاست پیچیده است. زنی که رئیس‌جمهور می‌شه، باید به پیچیدگی‌های این بازی آشنا باشه. ساختن را بلد باشه. باید بتونه از پس مشکلات مملکت بر‌بیاد. رئیس‌جمهوری روحیه جنگی می‌خواد. زن باید بتونه بجنگه. بغضش رو بین مردم باز نکنه. مثل کوه بایسته.
روزنامه شرق - شهرزاد همتی: قرارمان خانه جدید عفت مرعشی است؛ خانه‌ای که پس از مرگ اکبر هاشمی‌رفسنجانی، عفت‎‌خانم به آن کوچ کرده است. هم طاقت دیدن جای خالی همسر در جماران را نداشت، هم قرار بود خانه تبدیل به موزه شود؛ خانه‌ای که متعلق به خود خانم مرعشی است و حالا او و یکی از دخترانش فائزه، میزبان ما هستند. فائزه دو طبقه بالاتر از مادر زندگی می‌کند و در خانه عفت‌خانم منتظر ماست. روی در ورودی خانه یک دعا چسبانده شده است.
 
عفت پشتِ فائزه؛ یک زن جنگی باید بیاید
 
پیش از ورود از خانم هاشمی می‌پرسم که چه دعایی است؟ او می‌گوید: «زن محسن نوشته. دعا برای سلامته. به خاطر کرونا...». وارد خانه‌ای می‌شویم که حالا عفت مرعشی روز‌های تنهایی و بعد از فوت همسرش را در آن سپری می‌کند. خانه‌ای که هرچند بزرگ است و در یکی از خیابان‌های شمالی تهران واقع شده، اما ساده است. خانه‌ای که می‌تواند نشانه‌هایی از زندگی خانواده یک شیخ را به همراه داشته باشد. عکس بزرگ هاشمی‌رفسنجانی در قسمت پذیرایی نصب شده است.
 
کنار تلویزیون عکسی دو نفره از آیت‌الله و همسرش عفت مرعشی است و روبه‌روی این عکس عفت خانم نشسته، زنی ۸۵ ساله که فارغ از همسرِ یکی از قدرتمندترین سیاست‌مدارانِ ایران بودن، خود همیشه زنی خبرساز و تأثیرگذار بوده است. فرزندانش هر کدام به نحوی در سیاست دست دارند. او با واکنش‌هایش و همچنین نجات جان همسر در اوایل انقلاب، جزء چهره‌های ماندگار زنانی است که در عرصه سیاست نامشان شنیده شده است. در یکی از همین روز‌ها به خانه‌اش رفته‌ایم تا درباره حضور زنان در سیاست و عرصه ریاست‌جمهوری صحبت کنیم.
 
«مامان بعد از فوت بابا، تارک دنیا شد. خبر‌ها را کمتر دنبال می‌کند و حال و حوصله هم ندارد». این جملات فائزه است، همان‌طور که پرتقال‌ها را برای ما پوست می‌کند، بدون اینکه سرش را بلند کند، به مادرش می‌گوید: «مامان، من کاندیدای ریاست‌جمهوری بشم بهم رأی می‌دی؟» مادر سرش را بلند می‌کند و می‌خندد و می‌گوید: «نه!» چرای بلندی تحویلش می‌دهیم و او می‌گوید: «اذیتش می‌کنند. فحشش می‌دهند، حوصله ندارم...». بعد دوباره با خنده می‌گوید: «اصلا کی به تو رأی می‌ده آخه؟». «این‌طور نگویید خانم مرعشی، فائزه خانم خیلی طرفدار دارد...»؛ این را من می‌گویم و عفت خانم می‌گوید: «فائزه طرفدار داره؟ راستی؟ خب اگر می‌تونه کار کنه، کار از دستش بر‌میاد، بره کاندیدا شه... منم فکرام رو می‌کنم بهش رأی بدم یا نه...».
 
عفت پشتِ فائزه؛ یک زن جنگی باید بیاید
 
«مامان، من که رد صلاحیت می‌شم. یعنی هر زنی که بخواد کاندیدای ریاست‌جمهوری بشه احتمالا رد صلاحیت می‌شه. به نظر شما این درسته که خانما رو رد صلاحیت می‌کنند؟». عفت‌خانم انگار که باورش نمی‌شود. می‌گوید: «نه، رد صلاحیت نمی‌کنند. شما کاندیدا بشید. مگه می‌شه رد صلاحیت کنن؟». من می‌گویم: «خانم مرعشی رد صلاحیت می‌کنند، شما خودتان هیچ‌وقت فکر کردید رئیس‌جمهور بشوید؟». عفت‌خانم سرش را بالا می‌کند و می‌گوید: «من پنج بچه داشتم و در تمام زندگی‌ام در حال مبارزه بودم. پیش از انقلاب خواب بدی دیدم. خواب دیدم همسرم شاه شده. در خواب گریه می‌کردم که من دوست ندارم تو شاه باشی. این خواب را برایش تعریف کردم... او شاه نشد، اما در همه سال‌های پس از انقلاب خدمت کرد، هرچند سال‌های آخر مزدش را کف دستش گذاشتند...».
 
«من فکر می‌کنم، برای اینکه زنان فرصت کاندیداتوری داشته باشند، باید اعتراض کنند، آن‌قدر اعتراض کنند، آن‌قدر درباره‌اش صحبت کنند، تا این مشکل حل شود و حکومت بفهمد این زن‌ها هم حق دارند و باید فکری برای این حق کرد...». فائزه این‌ها را به مادرش می‌گوید و بعد چایش را سر می‌کشد... «خب چرا نمی‌ذارن زن‌ها رئیس‌جمهور بشن؟». عفت‌خانم می‌پرسد و فائزه می‌گوید: «می‌گن زن‌ها رجل سیاسی نیستن...».
 
عفت پشتِ فائزه؛ یک زن جنگی باید بیاید
 
دوباره عفت‌خانم می‌گوید: «خب چرا می‌خوان کاندیدا بشن؟» فائزه همان‌طور که چایی را جلوی ما می‌گذارد می‌گوید: «این همه مرد اومدن و هیچ کاری نکردن. کار رو بسپرن دست زن‌ها که نشون بدن کشورداری یعنی چی... حالا مامان نظرت چیه؟ به نظر شما خوبه یک زن رئیس‌جمهور بشه؟». عفت مرعشی سرش را بلند می‌کند و می‌گوید: «من فکر می‌کنم شما‌ها اشتباه می‌کنید. امکان نداره، امکان نداره بگن زن‌ها نمیتونن رئیس‌جمهور بشن. اگر زنی هست که قدرت این کار مهم رو داره، حقشه که رئیس‌جمهور بشه و هیچ‌کس نمی‌تونه این حق رو ازش بگیره... ما زنان بزرگی داشتیم.
 
مگه خانم دباغ خدا رحمتش کنه با هشت تا فرزند فرمانده سپاه نبود... مگر نامه امام رو به شوروی نبرد.... اما فائزه از اعتراض حرف نزن...». فائزه سرش را بلند می‌کند و می‌گوید: «چطور شما حرف می‌زنی؟ مگه شما نگفتی که اگر رأی مردم را نخواندند، مردم اعتراض کنند؟». خانم مرعشی می‌گوید: «چرا گفتم. اما آن حق مردم بود...». فائزه کلافه می‌شود: «مامان چی می‌گید... مگه این حق مردم نیست؟». خانم مرعشی می‌گوید: «من هیچ‌وقت فکر رئیس‌جمهورشدن رو نکردم، اما اگر رئیس‌جمهور می‌شدم می‌ساختم. کشور را آباد می‌کردم. گرانی را برمی‌داشتم. خدا رو شکر که الان نسبت به زمان شاه اوضاع بهتر شده...». فائزه می‌گوید: «مامان مردم نون ندارن بخورن... کوچه پر از فقیره...». 
 
عفت‌خانم می‌گوید: «آن زمان هم بود. باید ساخت». «خانم مرعشی اگر من کاندیدای ریاست‌جمهوری بشوم شما به من رأی می‌دهید؟». این را که می‌پرسم، خانم مرعشی می‌خندد و می‌گوید: «تو جوانی، فرصتش را داری. من به تو رأی می‌دهم». بعد می‌خندد و می‌گوید: «برات تبلیغ هم می‌کنم».
 
عفت پشتِ فائزه؛ یک زن جنگی باید بیاید
 
فائزه می‌گوید: «زن‌ها کار‌های بزرگ زیادی می‌تونن انجام بدن. شاید باورتون نشه، اما ارتباط اولیه با عربستان رو مامان باعث شد.... مامان براشون تعریف کن...».
 
خانم مرعشی به سفرش به مکه باز‌می‌گردد: «ما سفر مکه رفته بودیم. به کسی هم اطلاع نداده بودیم و ماجرا تشریفاتی نبود. اما همسر ملک عبدالله، باخبر شد و آمد هتل پیش ما. ما را شام خانه‌شان دعوت کرد... خیلی خانواده خون‌گرمی بودند. درواقع روابط ایران و عربستان از یک رابطه خانوادگی آغاز شد.... بعد ما اون‌ها رو دعوت کردیم و همسرانمان هم با هم ارتباط گرفتند و مسئله سیاسی شد...». از خانم مرعشی سؤال می‌کنیم که خبری از آن‌ها دارند؟ او می‌گوید: «تا سال‌ها تلفنی حرف می‌زدیم. اما این اواخر دیگر نه...».
 
«خانم مرعشی حالا واقعا به نظرتان چرا نمی‌گذارند خانم‌ها رئیس‌جمهور شوند؟». او کمی فکر می‌کند و می‌گوید: «احتمالا سوءتفاهم پیش آمده. فکر می‌کنند زنان، چون مادر می‌شوند نمی‌توانند هم به مادری برسند و هم کار مملکت‌داری بکنند. ولی من زنانی می‌شناسم مثل شیر... زنان مجلس پیشین از مردان خیلی بهتر بودند...».
 
خانم مرعشی، هیچ‌وقت با آقای هاشمی درباره مسائل مملکتی صحبت می‌کردید؟ از شما نظرخواهی می‌کردند؟ عفت‌خانم می‌خندد و می‌گوید: «از سر کار که می‌آمد همان‌طور که می‌نشستیم و چای می‌خوردیم همه‌چیز را تعریف می‌کرد. بعد من می‌گفتم من اگر بودم اینجا این کار را می‌کردم. سرش را تکان می‌داد. یک وقت‌هایی می‌گفت چیزی که گفتی را پیش بردم و بهتر شد... درباره مسائل زنان، اما همیشه از ما نظر می‌خواست. از فائزه هم نظر می‌خواست... حیف شد رفت...».
 
از عفت‌خانم درباره زندگی‌اش با هاشمی‌رفسنجانی سؤال می‌کنیم. از او می‌پرسم که هیچ‌وقت با آقای هاشمی دعوا کردند؟ او می‌گوید هیچ‌وقت و فائزه سرش را بلند می‌کند و می‌گوید: «خیلی دعوا می‌کرد. مامان با بابا دعوا می‌کرد...، اما بابا هیچی نمی‌گفت. مامان رو دوست داشت خیلی.». خانم مرعشی می‌گوید: «من با بابات دعوا می‌کردم؟ کی دعوا کردم؟ منم دوستش داشتم...».
 
خانم مرعشی آشپزی می‌کنید؟ «نه» کشداری تحویل می‌دهد و می‌گوید: «حوصله ندارم». فائزه دوباره می‌گوید: «مامان بعد بابا همه‌چیز رو بوسید و گذاشت کنار. رفت تو لاک خودش. تلویزیون نمی‌بینه. حوصله نمی‌کنه حتی دو قدم راه بره...». بعد درباره علایق آقای هاشمی صحبت می‌کنیم. از خانم مرعشی سؤال می‌کنم، دست‌پختتان را دوست داشت؟ «خیلی... همیشه یک‌جوری تنظیم می‌کرد که شام رو حداقل با من بخوره.
 
عفت پشتِ فائزه؛ یک زن جنگی باید بیاید
 
هر وقت هم می‌پرسیدیم چی درست کنیم، کشک بادمجان یا آبگوشت می‌خواست...». فائزه می‌گوید: «عاشق آبگوشت و کشک بادمجان بود. وقت‌هایی هم که مامان می‌رفت سفر، می‌پرسیدم غذا چی درست کنم، می‌گفت آبگوشت یا کشک بادمجان...». از خانم مرعشی می‌پرسم دلش برای خانه جماران تنگ نشده؟ او می‌گوید: خانه را بدون او می‌خواستم چه کنم؟ نفسم می‌گرفت.... هیچ‌وقت دلم برای آن خانه تنگ نمی‌شود....
 
سکوت می‌کند و دوباره می‌خواهم بحث را به موضوع اصلی برگردانم، می‌گویم: «خانم مرعشی، به نظر شما زنان می‌تونن یک کشور رو اداره کنند؟». خانم مرعشی می‌گوید: «کاری نیست که زن نتونه بکنه. زنی که بچه تربیت می‌کنه، زنی که تحمل می‌کنه، زنی که پابه‌پای همسرش جلو می‌ره، چیزی کم از مرد نداره. زن می‌تونه رئیس‌جمهور خوبی باشه، به شرطی که مدیر باشه...». خانم مرعشی به فائزه می‌گوید: فائزه به این خانم خبرنگار سوهان تعارف کن. فائزه سوهان را جلویم می‌گیرد و به مادرش می‌گوید: «پس به منم رأی می‌دید؟». خانم مرعشی می‌گوید: «من نگرانت می‌شم...».
 
خانم مرعشی، زنی که رئیس‌جمهور می‌شود باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ خانم مرعشی کمی فکر می‌کند. با گوشه روسری‌اش بازی می‌کند و می‌گوید: «بازی سیاست پیچیده است. زنی که رئیس‌جمهور می‌شه، باید به پیچیدگی‌های این بازی آشنا باشه. ساختن را بلد باشه. باید بتونه از پس مشکلات مملکت بر‌بیاد. رئیس‌جمهوری روحیه جنگی می‌خواد. زن باید بتونه بجنگه. بغضش رو بین مردم باز نکنه. مثل کوه بایسته...». فائزه می‌گوید: «به نظرت می‌تونن؟». عفت‌خانم می‌خندد و می‌گوید: «چرا نتونن؟ خدا زن و مرد رو عین هم آفریده. خدا بین بنده‌هاش که فرق نمی‌گذاره...».
 
خانم مرعشی وقتی بچه‌ها دعوا می‌کنند، طرف کدامشان را می‌گیرید؟ دختر‌ها یا پسرها؟ او می‌گوید: «فرقی نمی‌کنه... حق با هرکی باشه من طرف اونم...». از او درباره دعوای آخر محسن و فائزه سؤال می‌کنم... کمی فکر می‌کند و می‌گوید: «یادم نیست... کدوم دعوا...». فائزه می‌گوید: «شما یادت نیست مامان. آخه ما اصلا بحث رو به خونه نیاوردیم. محسن نامه نوشت و به رسانه‌ها داد. منم جوابش را در رسانه دادم...». از فائزه می‌پرسم، یعنی در خانه دعوا نکردید؟ چیزی به هم نگفتید؟ «نه اصلا! همدیگر رو هم می‌بینیم. تلفنی هم حرف می‌زنیم. اون یک دعوای سیاسی و رسانه‌ای بود و ربطی به خونه نداشت...».
 
وقت رفتن است... می‌خواهیم از عفت‌خانم عکس بیندازیم. عکس‌گرفتن را دوست ندارد... آن‌قدر اصرار می‌کنیم که به گرفتن عکس یادگاری تن می‌دهد. از فائزه چادر مشکی‌اش را می‌خواهد... فائزه چادر را روی سر مادر می‌اندازد و او رویش را محکم می‌گیرد، می‌گویم: «خانم مرعشی یک کم چادرتون رو باز کنید، صورتتون معلوم بشه...». عفت‌خانم گوش نمی‌کند و می‌خندد. قبل از گرفتن عکس می‌گویم، عفت‌خانم روز آخر، روز آخری را که آقای هاشمی از خانه بیرون رفت، یادتان هست؟ او می‌گوید: «یادم هست. صبحانه خوردیم. حالش خوب بود. آن‌قدر خوب بود که من مطمئنم وقت رفتنش نبود.
 
از خانه که بیرون رفت چند باری تلفنی حرف زدیم. حوالی ساعت شش بعدازظهر از خواب بیدار شدم. آمدم داخل پذیرایی دیدم محسن نشسته. پرسیدم از بابا چه خبر؟ به من گفت که چه اتفاقی افتاده...، اما حقش این مرگ نبود...». فائزه همان‌طور که دستش را بالا می‌برد، می‌گوید: «مامان پس شما می‌گی زنا باید رئیس‌جمهور بشن؟ خیالم راحت باشه؟». عفت‌خانم می‌خندد و می‌گوید: «آره بابا باید رئیس‌جمهور بشن». سرمان را به هم نزدیک می‌کنیم و دوربین آخرین تصویر این میهمانی را ثبت می‌کند.
انتشار یافته: 55
در انتظار بررسی:7
Iran (Islamic Republic of)
07:42 - 1400/01/22
از توی کاخ مرمر بیرونشون کردن به زور
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
به کاخ مرمر چه کار داشتند
خونه زندگیشون سالها در جماران بود
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
فائزه خیلی نترسه ، آفرین
فدایی امام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
مگر مال پدرشه کاخ مرمر.. اینا چند تا شهید وجانباز ۷۰ درصد دادن که حقی داشته باشن....
Iran (Islamic Republic of)
07:52 - 1400/01/22
بسیار عالی
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
آخه فایزه اصلا سواد اقتصادی داره الان دیگه فقط باید یه اقتصاددان کارکشته بیاد ضمنا زمان پدر همین فائزه نرخ تورم ۵۰ درصد شد
خودم
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
مخصوصا اونجاش که گفت دعوا با داداشم سیاسی و رسانه ای بود
برای سرگرم کردن و پرت کردن حواس مردم
Iran (Islamic Republic of)
08:12 - 1400/01/22
از جنگ های مردانه چی بدست آوردیم که حالا از جنگ های زنانه خوشحال شیم.
Iran (Islamic Republic of)
08:15 - 1400/01/22
اگر زمان وضع حملش باشد مهمان خارجی دارد چه کند
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
همون کاری که نخست وزیر نیوزیلند کرد
مرگ بر نر
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
معمولا رئیس جمهورها بالای پنجاه سال دارند مگر در مورد زنان باز دنبال جوونش باشید ....
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
قبل از اینکه حرف بزنی فکر کن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
خیلی بانمکی
Iran (Islamic Republic of)
08:24 - 1400/01/22
روحیه جنگی رئیس جمهور خانم:
یعنی پیروزدرجنگ باهمسرش باشد!
Iran (Islamic Republic of)
08:48 - 1400/01/22
چه مصاحبهُ مسخره ای.
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
جالب بود اتفاقا
Iran (Islamic Republic of)
08:48 - 1400/01/22
از مهدی جان چه خبر
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
مشغوله...خدا رو شکر
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
09:41 - 1400/01/22
خداوند شما رو عمری با سلامتی بده و به رفتگان عزیزمون هم روحشان شاد باشه، فرزند آن پدر بزرگوار باید هم فرزندی چون شما داشته باشه، موفق باشید.
پاسخ ها
خاکپور
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
اگر فائزه هاشمی رفسنجانی کاندید بشه رای میاره
بدون نام
Canada
۱۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
زحمت نکشید.این ترفندها قدیمی شده ومردم دیگه رای نمیدن
Iran (Islamic Republic of)
09:56 - 1400/01/22
بازارگرمی‌ ‌ریاست‌جمهوری
رای‌بی‌رای
Iran (Islamic Republic of)
09:59 - 1400/01/22
خدا رحمتش کنه آقای هاشمی رفسنجانی برای سربلندی کشور تلاش بسیاری کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
آره حسابی سازندگی کرد به سر تا پای مملکت
Iran (Islamic Republic of)
10:02 - 1400/01/22
خانم مرعشی واسه بچهایی که با خون دل بزرگ کردی زمان جنگ فرستادی خط مقدم شهید شدند ناراحت نیستی....
Iran (Islamic Republic of)
10:08 - 1400/01/22
البته خوابت به واقعیت تبدیل شد،، اکبر شاه لقب آقای رفسنجانی بود
Iran (Islamic Republic of)
10:09 - 1400/01/22
درودبرفائزه،همین که شهامت داره حرف حق میزنه ونمیترسه برای من قابل احترامه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
حرفش رو برای سود جیب خودش میزنه
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1400/01/22
خیلی ذوسش داشتم خدارحمتشون کنه ..
Iran (Islamic Republic of)
10:09 - 1400/01/22
چند روز پیش فائزه گفت میخواد با یک نفر مناظره کنه چی شد
پاسخ ها
نامnaser
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
اره منم دیدم
Iran (Islamic Republic of)
10:19 - 1400/01/22
خدا رحمتش کند ولی درحق ملت جفا کردمگر ملت ظرفیت زندگی اشرافی وایده ال مثل خودشان نداشتند؟ پس چرا همیشه کشوردرجنگ فقر تحریم بود
Iran (Islamic Republic of)
10:23 - 1400/01/22
بی خیال بابا این دیگه موزه کردن داره بفروشید بره همه چیو میخوان موزه کنن
Iran (Islamic Republic of)
10:35 - 1400/01/22
خود فائزه متفاوت فکر میکنه باباش بیچاره کرد همه رو
Iran (Islamic Republic of)
11:28 - 1400/01/22
حرفهای زیادی از مرگ شوهرش داشت که جرات نداشت بگه
Iran (Islamic Republic of)
11:53 - 1400/01/22
جالب بود ممنون به امید روزی که زنان هم زمام امور رو به دست بگیرن
Iran (Islamic Republic of)
12:01 - 1400/01/22
فایزه زن شجاعی هست باید از یکجایی این مسئله ریاست جمهوری زنان حل شود
Iran (Islamic Republic of)
12:32 - 1400/01/22
انقدر از این خانواده بدم میاد...
United States of America
13:02 - 1400/01/22
جمع کنین اینا رو .اینا عادت کردن به آقا زاده بودن و فرزند مقامات بودن و نمیتونن این سبک زندگی رو ترک کنن.خدا رحمت کنه اقای هاشمی رو.
Iran (Islamic Republic of)
14:01 - 1400/01/22
- دوباره با خنده میگوید: اصلا کی به تو رأی میده آخه؟
- اینطور نگویید خانم مرعشی. فائزه خانم خیلی طرفدار دارد
- عفت خانم میگوید: فائزه طرفدار داره؟ راستی؟

از همین چند کلمه معلوم میشه که حتی همین خانم مرعشی ۸۵ ساله تارک دنیا باز هم خیلی بهتر از فائزه و تو و امثال فائزه و امثال تو از اوضاع خبر داره
Iran (Islamic Republic of)
15:29 - 1400/01/22
استاد ما یه بار حرف قشنگی زد گفت من خودم مردم و معلمم اما تا وقتی معلم زن باشه بچه ام رو به معلم مرد نمیسپارم چون زنها مسئولیت پذیرند و دغدغه مند..
Iran (Islamic Republic of)
16:36 - 1400/01/22
با کاندیداتوری زنان هم نمی تونید مردم رو به پای صندوق رای بکشانید.رای بی رای
Iran (Islamic Republic of)
17:14 - 1400/01/22
خانواده ی ما آیت الله هاشمی که فوت شدن خیلی گریه کردن... من عاشق ایشون بودم بهترین بودند... روحشون شاد
Iran (Islamic Republic of)
17:48 - 1400/01/22
خانم خیلی محترمی هستند خانم فائزه هاشمی رفسنجانی ..خدا رحمت کنه آقای هاشمی رفسنجانی رو روحش شاد
Iran (Islamic Republic of)
18:56 - 1400/01/22
خود هاشمی رفسنجانی نتوانست از عده غارتگران داخلی بر بیاید .فائزه چیکار می تواند بکند.
Iran (Islamic Republic of)
20:11 - 1400/01/22
چه بلایی که رفسنجانی سر مردم اورد
تمام گرانی زیر سر همین بود بس
خدا از همشان نگذره انشاالا
اگر قیامتی باشد باید به تک تک مردم
پاسخگو باشند
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
منظورت احمدی نژاد نیست
Iran (Islamic Republic of)
20:15 - 1400/01/22
رای بی رای حتی رای سیاه هم نداریم
Iran (Islamic Republic of)
20:20 - 1400/01/22
فائزه اندازه صدتا رجل سیاسی دل وجرات داره.ایکاس میتونست کاندید بشه..ولی برادراش مالی نیستند
Iran (Islamic Republic of)
21:53 - 1400/01/22
خدا خانم مرعشی(هاشمی) رو حفظ و به روح و به روح بلند آیت الله سردار سازندگی هاشمی رفسنجانی بزرگوار که همانند همرزمش شهید بهشتی مطلوم رفت رحمت ومغفرت بدرقه راهش باشد ، در ایران امروز جای ایشان و سیا ست و کیاستش بسیار خالی است او گره گشای بسیاری از مشکلات کشور بود راهش پر ره رو باد روحش شاد .
Iran (Islamic Republic of)
22:26 - 1400/01/22
از خصوصی سازی چه خبر ! تمام بدبختی های ما ازخصوصی سازی وبنیان گذارش شروع شد.سیاست پراز گناه وبدبختی برای مردم هست البته برای بعضی ها خیلی خوب بود.ومردم هم دیدندوهم شدیدو فجیح احساس کردند!
Iran (Islamic Republic of)
22:40 - 1400/01/22
فا ئزه اگر از پاستور با دوچرخه تا کاخ نیاوران که محل
سکونت باشد.رفت وبرگشت پازن بزند.روزی دومرتبه
صبح بیاد پاستور ظهر بره ناهار کاخ نیاوران بعداز نهار
بیاید پاستور وشب برگرد کاخ نیاوران با دوچرخه چهار
تا اول شهریور امتحان پس دهد.زنان ومردان رای
میدهند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
استیل رگال_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
کالابرد_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
دکتر قدیمی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر