به «محسن نامجو» فحش بدهید، تا رستگار شوید!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۰۸۹۶۵
۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۰
۹۱۷۴
در پی طرح اتهاماتی علیه محسن نامجو، خواننده ایرانی درباره تعرض و آزار جنسی، او در ویدئویی از رفتار و گفتار اشتباه یا آزارنده خود در قبال زنان عذرخواهی کرده، اما همزمان صدای دیگری از او منتشر شده که باعث خشم بسیاری از جمله مدافعان حقوق زنان شده است.

برترین‌ها: در پی طرح اتهاماتی علیه محسن نامجو، خواننده ایرانی درباره تعرض و آزار جنسی، او در ویدئویی از رفتار و گفتار اشتباه یا آزارنده خود در قبال زنان عذرخواهی کرده اما همزمان صدای دیگری از او منتشر شده که باعث خشم بسیاری از جمله مدافعان حقوق زنان شده است.

تعرض و آزار جنسی توسط خواننده ترنج؛ عذرخواهی می‌کنم

زنی با اکانت «ماهی» پیشتر محسن نامجو را به آزار جنسی در خانه متهم کرده بود. در روزهای گذشته افراد دیگری مانند بشری دستورزاده، بازیگر، لونا شاد، بازیگر و مجری سابق و پانیدا خواننده ایرانی با نام خود و علنی اتهام‌های دیگری را در فضای شبکه اجتماعی کلاب هاوس علیه آقای نامجو مطرح کردند.

21ب نامجو چند ماه بعد در ویدئویی که منتشر کرد اتهام‌ها علیه خود را رد کرد و حاضر به پذیرش آن نشد.

چند روز پیش دادخواستی در فضای مجازی منتشر شد که در آن خواسته شده بود تا رفع اتهامات آزار جنسی از محسن نامجو، حضور او در رسانه‌های جمعی متوقف شود.

عذرخواهی و ابراز تاسف نامجو 

محسن نامجو ویدئویی جدید منتشر کرد و در آن از روی متن می‌خواند، از ویدئوی چند ماه قبل خود به دلیل شفاف و صادق نبودن ابراز تاسف کرده و از زنان آزاردیده و دوستانش خواسته به او فرصت جبران بدهند:

«دوستان، خانم‌های محترم! بنده محسن نامجو به خاطر هر رفتار و گفتاری که در سال‌های گذشته نسبت به شما اشتباه یا آزارنده بوده، صمیمانه خالصانه و متواضعانه عذرخواهی می‌کنم؛ هم از شما هم خانواده نجیب و محترمتان و هم دوستان مشترک دلجویی می کنم. انتظاری ندارم عذر من را الان بپذیرید فقط امیدوارم با این پیام ویدئویی رنجتان کمی التیام پیدا کند. و باور کنید که رفتار و گفتار نا به هنجار من ناشی از شیطان صفتی یا خدای نکرده خودشیفتگی یا احساس قدرت نبوده و نیست بلکه ناشی از عدم آموزش و روابط صحیح در یک فرهنگ هزاران ساله مردسالارانه است».

اما همزمان با این ویدئو بخشی از صدای آقای نامجو در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که به نظر می‌رسد با ویدئوی عذرخواهی او متناقض است.

در فایل صوتی چه شنیده می‌شود؟

در این فایل صوتی که قبل از ویدئوی عذرخواهی ضبط شده و قرار نبوده منتشر شود، آقای نامجو درباره زن یا زنانی که علیه او اتهام مطرح کرده‌اند، می‌گوید: «چه جوری است یک جنبشی (جنبش می تو) تشکیل شده و یک سال از آن می‌گذرد، اما یک اسم آدم حسابی در آن نمی‌بینم. همه یک سری آدم‌هایی هستند که تنها باری که اسمشان شنیده شده از همین ماجرا بوده. یک زن حسابی فمینیست که می‌توانست به شما قدرت بدهد به شما نپیوست»

همچنین در بخشی از فایل صوتی او می‌گوید: «آقا شما دارید کسی را از کار می‌اندازید، که ببخشید با کمال تواضع عرض می‌کنم، یک ساعت نفس کشیدنش برابر با شش ماه زندگی هر کدام از شماهاست».

آقای نامجو استدلال می‌کند که در فرهنگ ایران نه گفتن زنان به معنای نه واقعی نیست.

تعرض و آزار جنسی توسط خواننده ترنج؛ عذرخواهی می‌کنم

زنان معترض از ویدئوی عذرخواهی هم انتقاد دارند و می‌گویند در آن ویدئو آقای نامجو به شاکیان اشاره نکرده و به طور خاص نگفته به خاطر چه خطایی از آنها عذرخواهی می‌کند.

توضیحات محسن نامجو درباره ویدئو و فایل صوتی

محسن نامجو در پاسخ به آناهیتا شمس، خبرنگار بی‌بی‌سی درباره این‌که ویدئوی عذرخواهی‌اش شاکیان را راضی نکرده، گفت: «من باید از یک فرد خاص نام می‌بردم که ماجرایش به هشت سال پیش باز می‌گشت؛ اما به احترام خود و خانواده‌اش نمی‌توانم نامش را ببرم. پس باید می‌آمدم و به طور عمومی درباره اشتباهی که کردم، عذرخواهی می‌کردم».

او همچنین درباره فایل صوتی که منتشر شده توضیح داد: «این فایل صوتی برای درد دل با یک دوست بود. حرفهایی ناشی از عصبانیت و غصه چند ماهه. و بعد از شبی که در کلاب هاوس عده‌ای داشتند درباره من حرف می‌زدند، با این دوست درد دل کردم. اما چند روز بعد ویدئو را ضبط کردم. همانطور که در ویدئو گفتم من حاضرم هر کاری بکنم که به خاتمه دادن این ماجرا کمک کند. و کسانی که این فایل را پخش کردند قطعا به فکر جنبش زنان نیستند و قصدشان حذف نامجو است. چاره‌ای جز عذرخواهی نیست و فکر کردم برای اولین بار اسمم را کنار مردان دیگر قرار نمی‌دهم. و این اولین بار باشد که یک مرد سلبریتی در عرصه عمومی عذرخواهی می‌کند. از زنان عذرخواهی کرده‌ام و از این کار پشیمان نیستم.»

واکنش‌های توئیتری به ماجرای تعرض

«یحیی نطنزی» منتقد نوشت: در مواجهه با ادعای آزار و تعرض نمی‌شه در پس ذهن‌، یک سمت ماجرا رو کاملا محق دونست و بعد انتظار داشت متهم بتونه یک فرض از پیش تثبیت‌شده رو تغییر بده. این یک دور باطله که فقط شناخت حق و باطل رو ناممکن می‌کنه. مسیر اصلاح شرایط از تصمیم‌های توأم با جزمیت نمی‌گذره. به جز مواردی که انکار اشتباه ممکن نیست، سعی می‌کنم نه از اتهام‌زننده فرشته بسازم و نه از متهم هیولا. ترجیح می‌دم با موجی همراه نشم که حد و مرز غرض‌ورزی شخصی و بازگویی رنج فروخفته در اون مشخص نیست. خصوصا وقتی طرفین نه کودک‌هایی نابالغ، بلکه آدم‌هایی آگاه به شرایط پیرامون‌اند.

انتقام با دادخواهی تفاوت داره. و البته که عذرخواهی هم با طلبکاری متفاوته. ولی وقتی نمی‌تونم از جزئیات و شرایط پیرامونی یک ماجرا مطمئن باشم ترجیح می‌دم بیشتر شنونده باشم. مخصوصا در شرایطی که هر قضاوت اشتباه، می‌تونه رنج آزاردیده رو مضاعف کنه یا جرم متهم رو سنگین‌تر جلوه بده. از تاریخ یاد گرفتم به سرنوشت تحولی که از مسیر انقلاب می‌گذره خوش‌بین نباشم. چه انقلاب سیاسی و فرهنگی و چه انقلاب جنسی. این انقلاب‌ها نسبت به قربانی‌های خودشون در دو سمت ماجرا بی‌رحم‌اند. تغییر، یک پدیده‌ی زمان‌بر و درونی‌تره که شاید فراتر از افشاگری، به آگاهی‌‌ نیاز داشته باشه.

 

به «محسن نامجو» فحش بدهید، تا رستگار شوید!

کاربر دیگری با نام «بیشو آشنای بزرگ» نوشت: ویدئوی نامجو نهایتا برای یک فرد خاطی که پیش خودش شرمنده است و در پی اصلاح و درمان و آگاهی خودشه ارزشمنده. چیزی از جرم صورت گرفته کم نمیکنه و هیچ روشنگری‌ای در مورد اشخاص آزار دیده و حدود آزار انجام نمیده. تاسف یه امر کلیه اما عذرخواهی یه امر خاص برای اشتباه خاص از افراد خاصه. همه ما یه حدی از درک و همدلی رو با این ویدئو داریم که علتش اینه که همگیمون کم و بیش قربانی اون بحث عدم آموزش و آگاهی هستیم. الان تنها مورد خوشحال کننده اینه که به فرض صداقت نامجو احتمال آزار رسوندن این شخص به افراد جدید در آینده تا حدود خیلی زیادی کاهش پیدا میکنه.

امر اتفاق افتاده سر جاشه و تعیین حدود آزار و اشخاص مورد آزار قرار گرفته و مجازات مربوطه با محکمه است. جبران آزار و دلجویی نامجو از آزار دیده و بخشیده شدن یا نشدنش از طرف آزار دیده‌ها هم به نظرم امری عمومی نیست و در حیطه روابط بین فردی نامجو و قربانیانشه که باید اقدام کنه براشون. احتمالا نامجو تا عمر داره مورد نفرت پراکنی عمومی از طرف عده‌ای قرار میگیره که خب تاوان اشتباهشه. البته خیلی خوش شانسه که طرفداران زیادش تا حدی این کمبود رو براش جبران میکنن. از بین رفتن این تعادل اما ممکنه به قیمت نابودیش یا برعکس پر رو شدنش و احساس مصونیتش بشه. کاش دادگاهی بود.

کاربر هم با نام «مرضیه» : دراین چندوقت همواره با روایت‌هایی از آزاردیدگان جنسی مواجه بودیم و هرکدوم تلاش کردند با «بازسازی صحنه‌ی آزار» مخاطبشون رو قانع کنند چه بر سرشون آمده. اما در آزارگران چه وقتی انکار می‌کنن و چه وقتی می‌پذیرن و عذر می‌خوان با فقدان روایت مواجهیم. انگار هیچ‌چیز برای‌ روایت وجود نداره.

تو پادکست دیس امریکن لایف از نمونه‌ای از یک عذرخواهی قابل قبول صحبت می‌شه که در اون آزارگر از بازسازی صحنه‌ آزار طفره نرفته، از اشاره به هویت آزاردیده طفره نرفته، بلکه دقیقا گفته چه کرده و چطور به چه کسی آزار رسونده و به این وسیله پذیرفته که آزار داده چون پذیرش پیش‌نیاز عذرخواهیه.

تو این پادکست گفته می‌شه که آزارگر اول با خودزنی و «من چه آدم بدی هستم» سعی کرده عذر بخواد که پذیرفته نشده، بعد با عذرخواهی بدون بازسازی صحنه تلاش کرده دل آزاردیده رو به دست بیاره که پذیرفته نشده و در نهایت با شرح ماوقع و پذیرش عاملیت خودش تونسته رضایت آزاردیده رو جلب کنه.

برچسب ها:
انتشار یافته: 35
در انتظار بررسی:8
Iran (Islamic Republic of)
09:48 - 1400/01/29
همه چیز دو طرفه اس بعد طرف بعد یه مدت یادش می افته میگه تجاوز شده بهش مسخره اس
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
برجسته کردن رابطه گذشته افراد از آیدین نقاش شروع شد برای تخریب هنرمند و‌حواس پرتی مردم هر چی باشه دادگاه و مستندات نشون میده
هموطن
Czechia
۱۴:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
ایشون خیلی ساده و صمیمی بخاطر آزار کلامی احتمالی و نه حتی تجاوز جنسی جانورگونه!، معذرت خواهی کرده تا حتی آن عصبیت مردسالاری هم از فرهنگ همه ی ما زدوده بشه..، در حالیکه خیلی از خانمها و فمنیست ها که ابتلای شدیدی هم به آزار کلامی و جنسی دارند، معمولا" معذرت خوااهی هم نمیکنند و آنوقت انتظار دارن که همه ی اقایان غلام حلقه بگوش و برده ی زنان باشن!!!!
امان از سوءاستفاده از حسادت و حماقت سیاسی !!!
Iran (Islamic Republic of)
09:49 - 1400/01/29
همین ریحانه پارسا تو استوری این مدتش چه چیزایی به خودش گفت بیشترین توهین تجاوز جنسی کلامی رو خودش به خودش گفت
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
دقیقا اون کلمه آخرش رو به خودش گفت
Iran (Islamic Republic of)
09:52 - 1400/01/29
یک بیمار جنسی عذرخواهی بکنه یا نکنه فرقی نداره . اول باید بیماریش رو مداوا کنه بعد از بابت زتی ها عذرخواهی.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
خود همون زنا اکثرشون بیمار جنسی و پول پرست هستند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
در واقع خیلی از زنها از طریق کلام و برخورد که مورد رضایتشون نیست مورد آزار جنسی قرار میگیرن، ازاما آزار جنسی همون رابطه جنسی نیست، در واقع میشه گفت همه زنها به نوعی مورد آزار جنسی قرار میگیرن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
من خودم یک خانم هستم . واقعا هم قصد تخریب خانم ها یا حمایت از یک آدم معلوم الحال رو ندارم . فقط به نظرم مشکل اینجاست که اکثراً رابطه با رضایت دو طرف انجام میشه ولی بعد که خانم متوجه میشه که قرار نیست این رابطه ی عاطفی تداوم پیدا کنه یا از بودن با طرف مقابل ناامید میشه ، خشم و ناراحتیش فوران میکنه و اقدام به افشاگری میکنه . متاسفانه نداشتن شناخت از طرف مقابل یا درگیر احساسات کاذب شدن باعث میشه که رفتار عاقلانه صورت نگیره و فقط این خانم ها هستن که در دراز مدت دچار مشکل روحی می شن ...
Iran (Islamic Republic of)
09:55 - 1400/01/29
اونور به زور نبوده طرف رفته خونش یا این رفته اسمش تجاوز نیست نامجو هم کلا حرف زدن بلد نیست
پاسخ ها
پژمان
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
این چه تفکر سمیه که هر خانمی بره منزل یک آقا قطعا خودش خواسته که مورد تعرض قرار بگیره و مجوزیه برای تجاوز صاحب خونه؟؟ این آقا یک شخصیت به اصطلاح فرهنگی و هنری هستن و خیلی از کلاسهای آموزشی و روابط کاریشون مثل خیلی از هنرمندان دیگه در منزل برگزار می شده. خیلی ها هم چه آقا چه خانم به خاطر مناسبات کاری به منزلشون رفت و آمد داشتن.
Iran (Islamic Republic of)
10:03 - 1400/01/29
چرا باید بازسازی بشه اون صحنه؟
روایتش به اندازه کافی اعصاب خرد کن هست.
Iran (Islamic Republic of)
10:10 - 1400/01/29
چکاریه به مسئولین که رستگاریش بیشتره
Iran (Islamic Republic of)
10:30 - 1400/01/29
اخه من نمیدونم به کجای این صدا باید بالید که نامجو میبالد. بابا پا تو بزار رو دم گربه صدای شبیه نامجو ازش در میاد.
تو اینهم دل واپسی زندگی نامجو رو کجای دلمون بزاریم که رودل نکنیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
دمت گرم روزم رو ساختی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
خیلی خوب گفتی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
برو آرون افشارتو گوش بده تو
Iran (Islamic Republic of)
10:41 - 1400/01/29
میشه بپرسم علت این همه حمایت شما از این شخص چیه؟؟؟ صدا که نداره، ظاهر هم که هیچی، اخلاق هم که بر باد داد. خب علت چیست، بگو ما هم بدانیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
از همه بیشتر صدا نداره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
برو سرچ کن تا بفهمی کیه چقدر یه تنه از تمام خواننده های پاپ ایران باسوادتره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
ایشون استاد دانشگاه موسیقی تو ااوکراینه بعد تازه میپرسی کیه؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
دانشگاه های اوکراین سطح علمی پایینی دارند
Iran (Islamic Republic of)
10:49 - 1400/01/29
دعوت به فحاشی ....واقعا زشته ...حالا هر کی باشه این اقا ....#فرهنگ درست را ترویج دهیم
Iran (Islamic Republic of)
11:32 - 1400/01/29
این چرا گرونا نمیگیره بمیره
Iran (Islamic Republic of)
11:35 - 1400/01/29
تجربه افرادی مثل جانی دپ و هاروی واینستن نشون میده باید صبر کنیم تا دادگاهی چیزی تشکیل بشه بعد قضاوت کرد
Iran (Islamic Republic of)
12:23 - 1400/01/29
جناب نامجوى عزيز، خوب در اين فضاى كثيف مجازى ، بايد هم تعدادى خس و خاشاك !!! بيايند و تو را ناراحت كنند ، اگر تو موسيقى و شعر ( همه جا ارامومه ) را ميخواندى ، حالا يك ... .. تو را اذيت نميكرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
هر قدر عزیز باشه وقتی رفتار غیر اخلاقی داشته باشه باید جوابگو باشه، جانبداری شما جایی نداره، هنرمند بودن دلیل برتری نسبت به دیگران نیست
بدون نام
Turkey
۰۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
خس و خاشاک؟
Iran (Islamic Republic of)
13:40 - 1400/01/29
این جنبش می تو مردونه شم هست؟
Iran (Islamic Republic of)
14:31 - 1400/01/29
محسن نامجو متاهله ؟ سنش زیاده اگه متاهله بنده خدا زنش با همچین شوهری
Canada
14:44 - 1400/01/29
زنان باید آموزش ببینن که از خودشون مراقبت کنن تنها خونه مرد نرن اگه با مردی توی اتاق یا دفتری تنها هستن حتما در ورودی رو باز بزارن
Iran (Islamic Republic of)
15:19 - 1400/01/29
گفتار زشتی داشته طوری که زنها روایت میکردند بدون ملاحظه حرفهایی میزده که مشخص بوده داره طرف رو دعوت به صمیمیت بیش از حد میکنه انگار که طرف فقط ابزارشه. گفتارش قطعاً اشتباه بوده و حالا به هر دلیلی خودش هم اذعان کرده که راه و رسم صحیحش را نمیدانسته و کسی هم یادش نداده بوده. همین اندازه که بالاخره اذعان به اشتباهش کرده جای خوشوقتی داره. به کسی تجاوز نکرده. فقط گفتارش تیپیک بسیاری از مردهای ایرانی و جهان سومی (و حتی جهان اولی) بوده. به مرور درست میشه
Iran (Islamic Republic of)
15:33 - 1400/01/29
همه افراد در برابر کاری که انجام میدن باید جوابگو باشن، هنرمند و غیره نداره، شما تصور کنید که یه خانم چقد این مساله آشفتگی روانی براش ایجاد میکنه، چرا باید یه شخصی هنرمنده جانبداری بشه ازش، و جالب اینکه جامعه رو مقصر میدونه این شخص
Iran (Islamic Republic of)
15:56 - 1400/01/29
فکرکنم رابطه جنسی با تعرض جنسی فرق داره چون بعضی ها بعداز رابطه درشرایطی خاص پشیمان می شوند پس می شود تعرض
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - فوتر
استیل رگال_فوتر
شفا_فوتر
کالابرد_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر