ماجراهای سفر مختصر و غیررسمی «آیت الله هاشمی شاهرودی»
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
لایکو_1
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
کتاب لند_4
سمپاشی امحا_4
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۶۶۵۱۳۱
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶
۲۶۸۵۰
رنج بیماری، رنج سفر، صدای اعتراض خارجی، انتقاد داخلی و حاشیه سازی رسانه های خارجی، مصائب دی ماه امسال آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی بود. حاشیه های مختلفی که باعث شده شروع زمستان امسال برای رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام چندان خوشایند نباشد.
هفته نامه صدا - مهدی روزبهانی: رنج بیماری، رنج سفر، صدای اعتراض خارجی، انتقاد داخلی و حاشیه سازی رسانه های خارجی، مصائب دی ماه امسال آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی بود. حاشیه های مختلفی که باعث شده شروع زمستان امسال برای رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام چندان خوشایند نباشد.
 
 ماجراهای یک سفر مختصر و غیررسمی

هم زمان با شروع فصل زمستان خبرهای مختلفی مبنی بر عدم حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسات این نهاد و همچنین تعطیلی کلاس های درس رئیس این مرکز در فضای مجازی منتشر می شود. سوم دی ماه حجت الاسلام سید علاء هاشمی شاهرودی، فرزند آیت الله هاشمی شاهرودی در گفتگو با رسا در این باره توضیح می دهد و رسما اعلام می کند که کلاس های درس پدرش چند روزی برای تکمیل دوره درمان تعطیل خواهد بود.

هاشمی شاهرودی همچنین می گوید که عدم حضور پدرش در جلسه مجمع تشخیص نیز به همین دلیل است و به زودی برنامه ها و دروس آیت الله هاشمی شاهرودی از سر گرفته خواهد شد. فرزند آیت الله هاشمی شاهرودی در همین گفتگو اعلام می کند که پدرش برای تکمیل دوره درمان، به خارج از کشور سفر کرده و به زودی باز می گردد اما تاکید می کند که خوشبختانه پدرش در سلامت کامل است و با این حال فرزند آیت الله شاهرودی اعلام نمی کند که مقصد سفر درمانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام کجاست.

اولین خبر از آلمان

بعد از این، گمانه زنی های مختلفی درباره مقصد سفر درمانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شکل می گیرد تا این که 15 دی ماه روزنامه های آلمانی «بیلد» و «هانوفر شه آلگماینه» خبر از درمان آیت الله شاهرودی در این کشور می دهند. روزنامه بیلد، مدعی می شود که آیت الله شاهرودی دچار یک بیماری سخت است.

16 دی ماه خبرگزاری اهل بیت (ع) این خبر را تایید می کند. ابنا عکس هایی از عیادت حجت الاسلام رضا رمضانی مدیر مرکز اسلامی هامبورگ از آیت الله هاشمی شاهرودی منتشر می کند که در آن عکس ها پروفسور مجید سمیعی نیز دیده می شود.

با انتشار سریع این عکس در فضای مجازی مشخص می شود که آیت الله شاهرودی در بیمارستان خصوصی علوم عصبی هانوفر در شمال آلمان که ریاست آن را پروفسور سمیعی بر عهده دارد، بستری شده است.
 
 ماجراهای یک سفر مختصر و غیررسمی

انتقادات و اظهارات مختلف، پروفسور سمیعی را نیز وادار به واکنش می کند. او با انتشار اطلاعیه در اینستاگرام خود می نویسد: «چند نکته قابل تامل در مورد اخبار ضد و نقیض و نادرست چند روز اخیر: 1- قسم پزشکی هر پزشکی را ملزم به مداوای بیمار بدون درت نظر گرفتن جنس، نژاد، مذهب و پیشینه بیمار می کند. 2- اگرچه آقای هاشمی شاهرودی در آلمان بستری هستند، بیمار پروفسور سمیعی نبوده و نیستند و اخبار مبنی بر پذیرش آقای شاهرودی در منزل پروفسور کاملا نادرست می باشد. 3- سوءاستفاده از نام و عکس افرادی مثل پروفسور سمیعی که سابقه 50 ساله کاری ایشان چیزی جز خدمت به مردم و علم و دوری از هرگونه فعالیت سیاسی و اقتصادی نبوده است، برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت بسیار غلط و فقط به منظور محدود کردن خدمات رسانی پروفسور سمیعی به ایرانیان انجام می گیرد. 4- وظیفه انسانی و پزشکی هر طبیبی این است که در هر شرایط بدون جناح بندی و ورود به عرصه سیاست، سعی در رساندن بیشترین خدمات به بیماران داشته باشد. 5- هر پزشکی که در معالجه بیمارش جنس، نژاد، گرایش جنسی، سیاسی یا هر مولفه دیگری را لحاظ کند، می باید کار طبابت را کنار بگذارد. 6- افرادی که از پزشکان تقاضای معالجه نکردن بیماری به دلایل فوق را دارند، درک درستی از وظیفه و قسم پزشکی ندارند.»

انتقادات داخلی از سفر خارجی

اما دو روز بعد از انتشار این عکس، ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور درباره وضعیت سلامتی آیت الله هاشمی شاهرودی توضیح می دهد و می گوید که در جریان جزئیات هستیم اما اعلام آن بر حسب صلاحدید ایشان و خانواده ایشان انجام می شود و در مورد سایر افراد هم اگر اجازه ای داده نشود، نمی توانیم اعلام کنیم. در مورد وضعیت بیماران اعم از افراد عادی، سیاسی، ورزشکار، هنرمند و غیره طبق اصول اخلاقی و قانونی، باید خانواده شان اعلام کند یا باید به ما محول شود که اعلام کنیم.

انتقادات مختلفی نسبت به سفر درمانی آیت الله شاهرودی به آلمان در فضای مجازی مطرح می شود تا جایی که مطبوعات نیز به آن واکنش نشان می دهند. روزنامه اصولگرای سیاست روز در شماره روز سه شنبه نوزدهم دی ماه خود در مقاله ای با عنوان «از شما انتظار نداشتیم» می نویسد: «خسته شدیم آن قدر که نوشتیم و دل مان نیامد با وجود رسانه های معاند در سیاه جلوه دادن نیروهای نظام خودمان هم نقد کنیم اما این نقد نکردن ها و ننوشتن ها را به معنی نفهمیدن مان نگذارید. می فهمیم اما نمی نویسیم شاید درست شود، شاید اصلاح شود، شاید خاطر یک روستایی که هنوز خبر را نشنیده آسوده بماند و نداند که افرادی که به آنها اعتماد صددرصدی دارد و چطور در تریبون ها شعار می دهند، وقتی در خلوت می روند آن کار دیگر می کنند.»

این روزنامه در بخش دیگر از این مطلب تاکید می کند: «فقط آیت الله شاهرودی را نمی گویم که البته به گفته رئیس دفترش با وجود امتناع از سفر به آلمان با اصرار اطرافیان برای درمان به این کشور رفتند. از سبک برخورد با بیماری برای آیت الله انواری، آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله مهدوی کنی هم گلایه داریم. بستری شدن در بیمارستان های خصوصی با اتاق خصوصی یا سفر به خارج از کشور برای درمان چیزی نیست که مردم از مسئولان شان انتظار داشته باشند؛ آن هم زمانی که مردم توان تهیه داروهای خاص و درمان در بیمارستان های دولتی و خدمات گرفتن از بخش خصوصی را هم دارا نیستند.»
 
 ماجراهای یک سفر مختصر و غیررسمی

جدا از این، بعد از این که محل بستری شدن آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد برخی وابستگان به گروهک های ضد انقلاب با تجمع در مقابل بیمارستان علیه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شعار دادند اما تحرکات علیه آیت الله شاهرودی رئیس سابق قوه قضائیه ایران به اینجا ختم نشد. ولکر بک (Volker Beck)، عضو حزب سبز آلمان شکایتی علیه آیت الله هاشمی شاهرودی به دادگاهی در این کشور ارائه می دهد. این عضو حزب سبز آلمان می گوید: «دادستان های آلمان در حال بررسی شکواییه او هستند و به زودی درباره وجاهت داشتن آن برای طرح در دادگاه نظر خواهند داد.»

بازگشت از آلمان

سرانجام این سفر پر حاشیه به پایان می رسد. آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی پنج شنبه 21 دی ماه از آلمان به ایران باز می گردد. خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که سفر او به آلمان «نیمه کاره» مانده است.

پاسخ روابط عمومی مجمع تشخیص

یک روز پس از تایید خبر بازگشت آیت الله شاهرودی از سوی اعضای دفترش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در 23 دی ماه اطلاعیه ای صادر می کند و می نویسد: بستری شدن حضرت آیت الله شاهرودی ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام در یکی از بیمارستان های آلمان بنا بر توصیه اکید تیم پزشکی و برخلاف تمایل ایشان بوده است و پس از بهبودی و طی روند درمانی در آلمان به ایران مراجعت نموده اند و در مجمع تشخیص مصلحت نظام و جایگاه های دیگر در خدمت مردم و انقلاب اسلامی خواهند بود.

هاشمی شاهرودی: مجبور شدم

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سه روز پس از بازگشت به کشور نشست خبری را ترتیب می دهد و در مقابل چند خبرنگار و عکاس حاضر می شود. آیت الله هاشمی شاهرودی در 23 دی ماه اعلام می کند: «یک سال است مبتلا به مشکلی در روده شده بودم. بعد از مدت ها مشخص شد که غده در روده بزرگ است بنابراین به اطبا مراجعه کردم. البته دوستان اصرار می کردند که برای معالجه به خارج از کشور بروم که من قبول نکردم. من در مشهد و تهران به دکتر مراجعه کردم و در بیمارستان ساسان دو عمل جراحی داشتم که بعد از مدتی مشکل دیگری در کلیه چپ من ایجاد شد که پزشکان بر سر معالجه من دچار اختلاف نظر شدند. برخی از آنها بر عمل جراحی اصرار داشتند و برخی اعتقاد به جراحی نداشتند اما بالاخره غده دوم که بزرگ شده بود مجبور شدم عمل کنم و این عمل را در بیمارستان ساسان انجام دادم. همین اختلاف نظرهای پزشکان موجب شد که هم بستگان و هم پزشکان اصرار کنند که معالجه را در خارج از کشور دنبال کنم که به همین دلیل مدارک پزشکی به خارج از کشور فرستاده شد. البته این مدارک به مراکز درمانی که متخصصان ایرانی تاسیس کرده بودند ارائه شد و آنجا مطرح کردند با توجه به این اختلاف نظرها باید برای ادامه معالجه به خارج از کشور بروم.»
 
 ماجراهای یک سفر مختصر و غیررسمی

هاشمی شاهرودی می گوید: «بنابراین سفر مختصر، غیر رسمی، معمولی و بدون سروصدا داشتم تا این اختلاف نظرها حل شود. در آلمان پزشکان یک عفونت کشف کردند که در ایران کشف نشده بود. ما اصرار داشتیم پروتکل درمانی سریع تر نوشته شود تا ادامه معالجه در ایران انجام شود زیرا باقی ماندن در آلمان ضرورتی نداشت. در آلمان گفتند اگر درمان در آنجا انجام نمی شد عفونت به خون می رسید و راه علاجی نبود. البته در آلمان هم ما نزد پزشکان خودمان مثل دکتر نجابت و سمیعی بودیم. بیمارستان دکتر سمیعی مخصوص عمل مغز و اعصاب است اما بخشی هم برای امراض داخلی دارد که آنها لطف کردند و من نزد پزشکان خودمان بودم.» و همچنین در این نشست خبری از همکاری و هماهنگی دولت و پلیس آلمان تقدیر و تشکر می کند.

ردپای خطای پزشکی

26 دی ماه هر چند به نظر می رسد که حاشیه های این سفر پایان یافته ولی یکی از سایت های خبری نکته جدیدی را مطرح می کند. قلم نیوز می نویسد: بر اساس گزارش یک منبع نزدیک به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی شاهرودی به دلیل قصور و تشخیص اشتباه پزشک ایرانی در یکی از بیمارستان های تهران ناچار به سفر درمانی به کشور آلمان شد. در این گزارش نوشته شده که تیم معالج پزشکی اقدام به انجام آزمایشات جدید کردند اما به دلیل تشخیص نادرست به اشتباه کلیه چپ ایشان از بدن خارج شد و درت این سفر پزشکان معالج توانستند آسیب های پزشکی پیش آمده را برطرف و مشکل جدید را درمان کنند.
 
 ماجراهای یک سفر مختصر و غیررسمی

هاشمی شاهرودی کیست؟

آیت الله سید محمود  هاشمی شاهرودی، متولد نجف عراق در سال 1327 است. سید علی حسینی شاهرودی از استادان حوزه علمیه نجف، پدرش و مادرش فرزند سید علی مدد موسوی از علمای دینی و اهالی روستای سیدان استان خراسان جنوبی است.

آیت الله هاشمی شاهرودی، تحصیلات ابتدایی را در مدرسه علویه نجف به پایان رساند و بعد از آن وارد حوزه علمیه شد. آیت الله محمد باقر صدر و امام خمینی از جمله استادان آیت الله شاهرودی در حوزه علمیه نجف بوده اند. در سال 1353 حکومت وقت عراق با حمله به حوزه علمیه نجف، جمعی از علما به ویژه روحانیون ایرانی و شاگردان آیت الله صدر را دستگیر و زندانی کرد.

آیت الله هاشمی شاهرودی از جمله کسانی بود که روانه زندان شد اما پس از مدتی با وساطت مراجع وقت توانست آزاد شود. در جریان انقلاب اسلامی، آقای هاشمی شاهرودی به ایران آمد و با موافقت امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی مسئول ارتباط میان نیروهای انقلابی خارج از ایران و حوزه علمیه نجف با امام شد. او در این دوره با کمک مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای که در آن زمان با حکم امام (ره) مسئول هماهنگی نهضت های اسلامی بود، مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را راه اندازی کرد. این مجلس که از گروه های اصلی مبارز با حکومت صدام حسین در عراق بود پس از حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق نام خود را به مجلس اعلای اسلامی تغییر داد و به یکی از بازیگران اصلی صحنه سیاسی عراق تبدیل شد.

شاهرودی در اسفند 1373 به عضویت شورای نگهبان در آمد. با انتصابش به عنوان ریاست قوه قضائیه، جای خود را در شورای نگهبان به آیت الله یزدی داد. آیت الله هاشمی شاهرودی در سال 1378 از سوی رهبری به ریاست قوه قضائیه منصوب شد. او در زمان تحویل این سمت گفت که ویرانه ای را تحویل گرفته است. پیش از او آیت الله محمد یزدی در این سمت بود. او پس از محمد حسینی بهشتی، عبدالکریم موسوی اردبیلی و محمد یزدی چهارمین رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی محسوب می شد.

پس از پایان خدمت در قوه قضائیه مجددا در مرداد 1388 به جای آقای لاریجانی به عضویت شورای نگهبان منصوب شد. همچنین رهبری او را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت منصوب کرد. هاشمی شاهرودی در حال حاضر نماینده استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری و نایب رئیس دوم در هیات رئیسه این مجلس است.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1396/11/01
خدا حفظشون کنه
امااااااا نباید میرفتن
پاسخ ها
دراکولا تا به تا
United States
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
برای تکه اول متنت منفی گرفتی
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1396/11/01
ولمون کن بابا نظرمون رو که نمیزاری .فقط یه چندوقت یه بار میای و راجب سفر این می گی.انگاری فقط خودت باید حرف بزنی.آقا ملالی نیست .ما ها بد بقیه همه خوب و بافکرو ...
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1396/11/01
زودتر شبکه ها رو بزار.این مطالبم برای خودت
Iran, Islamic Republic of
17:09 - 1396/11/01
آخیییییی رنج سفر، رنج انتقاد
نگوووو جیگرم کباب شد، اخه چقد سختی تحمل میکنن ایشون
Iran, Islamic Republic of
06:17 - 1396/11/02
اخيش دلم كوباب رفت
پاسخ ها
دراکولا تا به تا
United States
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
.اره منم دلم کوفته شد
United States
07:57 - 1396/11/02
خدا خودش میدونه که مریضی زیاد شده. مردم درگیر پول دوا و درمان و هزینه بیمارستان اند. حتی اونی که پول هم داره، به این راحتی نمیتونه برای درمان بره خارج از کشور. فکر میکنید ویزا گرفتن، انقدر راحته؟ خدا میدونه که مسئولین ما تا چه حد دوملیتی هستند.
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1396/11/02
مختصر!!!!!!!!!
خوش به حالشون که سفر آلمان براشون مختصره !!!!!!!
ما تا کرج هم نمیتونیم بریم
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1396/11/03
یادم باشه هرگز نذارم بچه هام روحانی بشن ،تا مردم تموم دق دل شون رو سر اونا خالی کنن ،گناه دارن ،بنده خدا برای بیماری رفته نه خوشگذرونی اینا که از قم و تهران اونورتر نمیرن ،

بالاخره مقام بالای کشوره ،زیاد نیست .
.
Iran, Islamic Republic of
04:33 - 1396/11/04
با سلام خدمت تمام دوستان
پدر بنده بدلیل نبود دارو و عمل ناموفق قلب باز در بیمارستان امام رضا مشهد فوت کرد و آقایان که اصلا ایرانی نیستند با ارتزاق از بیت المال که برای ایشان به بیت الحال تغییر نام داده به آلمان و... برای اوامه درمان سفر می کنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
استخدام_2
بهمن پور_داخلی2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کیان برنا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر