یک قومیت و یک نماینده در پشت پرده استیضاح
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_1
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۶۸۹۰۱۳
۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
۷۵۹۵
استیضاح دولت حق مجلس است، مجلس به عنوان نماینده قانونی افکار عمومی حق دارد از وزیران و دیگر اعضای هیات دولت توضیح بخواهد و دولت موظف است به مجلس جواب بدهد و بی تردید اگر برخی از وزرای مورد استیضاح در روز‌های اخیر رابطه بهتری با مجلس داشتند، امروز کار به اینجا نمی‌کشید؛ اما این همه ماجرا نیست!

روزنامه سازندگی - محمد قوچانی: استیضاح دولت حق مجلس است، مجلس به عنوان نماینده قانونی افکار عمومی حق دارد از وزیران و دیگر اعضای هیات دولت توضیح بخواهد و دولت موظف است به مجلس جواب بدهد و بی تردید اگر برخی از وزرای مورد استیضاح در روزهای اخیر رابطه بهتری با مجلس داشتند، امروز کار به اینجا نمی کشید؛ اما این همه ماجرا نیست!

کدام جریان سیاسی پشت صحنه برخورد مجلس با دولت است؟

یکم: مجلس شورای اسلامی محل تجمع نمایندگان همه ملت ایران است. گرچه هر نماینده این مجلس جداگانه و از یک حوزه انتخابیه مستقل به پارلمان راه یافته است اما طبق قانون اساسی پس از راهیابی به مجلس نماینده کل ملت ایران است و نه فقط در حوزه انتخابیه خود که در حوزه نمایندگی فراگیری به نام ایران باید به ملت پاسخگو باشد. هر نماینده مجلس وکیل کلت ملت ایران است و این شان وکالت و نمایندگی هرگز نباید فراموش شود.

متاسفانه به علت ضعف ساختاری احزاب سیاسی و بی توجهی قوانین اساسی و عادی به نظام حزبی در کشور و نیز جنگ فرسایشی جناح های سیاسی در ادوار گذشته مجلس، مجلس دهم یکی از غیر تشکیلاتی ترین مجالس پس از انقلاب اسلام یاست که در آن هیچ حزب و جناحی اکثریت ندارد و سران احزاب و جناح های اصلی کشور به مجلس راه پیدا نکرده اند و تعداد افراد کم شناخته شده در مجلس زیاد است و به همین علت فدرت فراکسیون های قومی و منطقه ای در مجلس افزایش یافته است.

در ماجرای اخیر به طور مشخص نمایندگان استان های لُرنشین به عنوان قدرتی فراجناحی و فراحزبی بر فراز دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا قرار گرفته اند و مطالبات قومیتی خود را پیگیری می کنند. ما با طرح این نوع مطالبات مشکلی نداریم و لرها را به عنوان یکی از اصیل ترین اقوام ایرانی می شناسیم اما فکر می کنیم جای پیگیری مطالبات قومی در شوراهای شهر و استان است نه مجلس شورای اسلامی که نماد ملت و کلیت ملت ایران است. ما به همان علت که با تشکیل فراکسیون نمایندگان آذری زبان مخالفیم، اما آذری ها را یکی از اصیل ترین اقوام ایرانی می دانیم، با تشکیل هرگونه فراکسیون قومی (نه استانی) مخالفیم و آنها را ناقض وحدت ملی ایران می دانیم. ما از لر و کرد و آذری و فارس و عرب و گیلک و ... یک ملتیم و آن ملت، ملت ایران است که از نام هیچ قوم و قبیله ای مشتق نشده است.

دوم: فراکسیون امید یکی از ضعیف ترین و غیرتشکیلاتی ترین فراکسیون های اصلاح طلب در مجلس شورای اسلامی در ادوار گذشته بوده است. واقعیت این است که ما هنوز نمی دانیم این فراکسیون در مجلس در اقلیت است یا اکثریت و اگر در اقلیت است چرا هزینه اکثریت را می دهد و اگر در اکثریت است چرا نم یتواند مجلس را اداره کند؟ البته در مجموع می توان گفت مجلس دهم فاقد هرگونه اکثریتی است و آن را می توان پارلمان اقلیت ها خواند که به جای ائتلاف های عمومی از بالا به پایین، ائتلاف های افقی سرنوشت مجلس را رقم می زند. اما نقش آفرینی جدی یکی از سران فراکسیون امید در سرنوشت مجلس از سوی ما محل سوال جدی است. این نماینده محترم مجلس که روزگاری مشارکتی بود، عضو فراکسیون امید است اما به رئیس مجلس نزدیک است و مطالبات قومیتی و شاید سلیقه ای خود را پیگیری می کند و نیازمند تذکر جدی رئیس فراکسیون امید جناب آقای دکتر محمدرضا عارف است. در ماجرای بودجه 97 متاسفانه هم ایشان که روزگاری مقام هم عرض رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در دولت اصلاحات بود و اکنون ماجرا برعکس شده است، یکی از چهره های کلیدی در تغییر لایحه بودجه 97 بودند و اکنون نیز نام ایشان در استیضاح به خصوص وزیر کار به گوش می رسد.

سوم: دولت نیز در این ماجرا کم اشکال نیست.

1

در حالی که رئیس جمهور از آغاز دولت دستور واگذاری امپراتوری پولی و مالی تحت پوشش وزارت کار را داده است، وزیر کار همچنان اصرار بر بنگاهداری دارد تا جایی که در دو حادثه نفتکش سانچی و سقوط هواپیمای آسمان انگشت اتهام به سوی مالک یعنی این وزارت اشاره شد.

2

وزارت راه و شهرسازی که برساخته ادغام دو وزارت «راه و ترابری» و «مسکن و شهرسازی» در دولت سلف است با وجود همه دیدگاه های آزادیخواهانه وزیر راه در آزادسازی اقتصادی همچنان بزرگ و ثروتمند باقی مانده است و طمع دوستان و حریفان را بر می انگیزد و وزیر مربوطه نیز کمترین توجهی برای جلب و جذب منتقدان خود ندارد و طبق اخبار رسیده قصد دارد از موضع استعفا شوکران استیضاح را بنوشد و عطای وزارت را به لقای آن ببخشد و برخلاف وزیر کار که در جلب اعتماد مخالفان از هیچ اقدامی دریغ ندارد، وزیر راه قصد التیام هیچ مخاطبی جز دل داغدیده خود را ندارد!

3

وزیر کشاورزی هم که ترجیح می دهد به جای حرف کار کند، چوب معدود حرف های خود را می خورد و هنوز ترجیح می دهد که ثابت کند که به عمل کار بر می آید، به سخندانی نیست!

این هر سه البته همه چوب ضعف نهادهای سخنگویی و رایزنی دولت را هم می خورند اما با این استراتژی نباید از رئیس جمهور انتظار داشته باشند مسئله استیضاح را به مسئله ای حیثیتی بدل کند. رئیس جمهور البته باید پشت وزیران خود بایستد اما با عزل هر یک از وزرا از سوی مجلس، دولت آسیب اساسی نمی بیند. اگر کسانی قصد دارند با رئیس جمهور یا دفتر او در این ماجرا تسویه حساب کنند، باید بدانند اشتباه می کنند و برخلاف برخی شایعات دفتر رئیس جمهور محکم پشت وزرای دولت است و ضمن به رسمیت شناختن حق استیضاح مجلس، این کار را در تقابل با دولت نمی بیند.

چهارم: اما استراتژیک ترین بخش ماجرا در تحلیل همراهان این استیضاح است. استیضاح کنونی سه ضلع دارد: 1. نمایندگان قومی و محلی که در پی مطالبات منطقه ای هستند. 2. نمایندگان اصلاح طلبی که فکر می کنند باید حساب خود را از دولت روحانی جدا کنند تا در انتخابات آینده از موضع اپوزیسیون در قدرت بمانند و 3. نمایندگان اصولگرایی که اساسا با دولت مخالفند.

بدیهی است که همه نمایندگان منطقه ای و قومی یا اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل این گونه فکر نمی کنند و به همین علت اگر در برابر ائتلاف افقی بدنه سه جناح استیضاح ائتلافی دیگر شکل بگیرد، این پروژه شکست خواهد خورد اما همه سخن درباره رابطه اصلاح طلبان رادیکال و اصولگرایان رادیکال در مجلس دهم است.

رادیکالیسم اصلاح طلبان در نهایت نه به رادیکال تر شدن دولت که به قدرتنمایی اصولگرایان رادیکال منتهی می شود که آرام و بی صدا رأی مخالف خود را به صندوق می ریزند و مجلس را به جای اصلاح طلبی به سوی اصولگرایی یا دست کم خنثی شدن پیش می برند. کافی است به گزینه های جایگزینی سه وزیر فکر کنید تا ببینید در شرایط فعلی در غیبت ربیعی، آخوندی و حجتی چه کسانی به وزارت می رسند؟

قانون اساسی در فصل قوه مقننه نیازمند بازنگری است تا نمایندگان محلی به مجالس محلی بروند و نمایندگان ملی در مجلس شورای اسلامی قرار بگیرند. دولت نیز نیازمند تجدیدنظر استراتژیک در فعالیت های خود است و به هیچ وجه نباید دولتی را که به رایزنی (نه باج دهی) با نخبگان و نمایندگان ملت بی توجه است از موج نقد معاف کرد اما این پروژه استیضاح های زنجیره ای به شدت مشکوک است و ممکن است رابطه ای خارج از فراکسیون های اصلاح طلب و اصولگرای معتدل - که به طور مشخص دو جبهه پایداری به عنوان اقلیتی منسجم متمرکز است - در پی ارائه تصویری ضعیف و ناکارآمد از نهاد دولت در ایران باشد که در عرض 65 ماه دولتی با رأی بالا در انتخابات و مجلس را در گذار از توفان هایی مانند اعتراضات دی ماه یا نوسانات بهای ارز درگیر استیضاح های زنجیره ای (مانند وزیر آموزش و پرورش، وزیر نفت و ...) کند و در نهایت به استیضاح کل دولت بکشاند.

انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:38 - 1396/12/20
آذری نه ترک
پاسخ ها
بدون نام
United States
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
اشتباها مثبت زدم. ترکا در ترکیه هستن. ما آذری میشناسیم
Iran, Islamic Republic of
14:43 - 1396/12/20
چیه تا به امروز مناطق لر نشین متانت به خرج دادن تو شعور اینو داشتی که بفهمی همه ی این استانها محرومند در حالی که نفت و معادنش را تو جیب شما خالی می کنند و نیشخنذ و دهن کجی تحویل مردمشون بدی یادش به خیر چند سال پیش چند نخل مصنوعی در میدون اصلی دهدشت نصب کردن و همان موقع اقای رفسنجانی تشریف اوردن انجا اقای میر احمد تقوی مجتهد این شهر به ایشون تشر زد که اومدی چیو افتتاح کنی نکنه می خوای این چهار نخلو افتتاح کنی لر به اندازه عمر این کشور خون داده و ریشه دوانده تا امثال تو با چند سریال دره پیتی و من دراوردی به ریشش بخندی ان نماینده ها اگر خون لر در رگشان جاریه باید روی حرفشون تا لحظه اخر بمانند و گرنه اوف به تک تک انها
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1396/12/20
زنده باد نمایندگان لر شیر مادرشان حلالشان تمام بودجه مملکت را مناطق لر نشین تامین می کنند و استانهای انها همه محرومند
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1396/12/20
وزير نالايق نا مدير رو بايد انداخت بيرون بدون توجه به قوميت
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1396/12/20
آقا جان؛ اینهمه سخن پراکنی برای حمایت از وزیری که بزرگترین شرکت سرمایه گذاری (شستا) را در اختیار دارد و هیچ چیز از علم اقتصاد نمی داند و بقول رئیس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس، حتی یک روز ماندن در این پست برای مملکت زیان آور است.(کارنامه کاری وزیر کار با نصب مدیران بیسواد و بی کفایت را مرورکرده و ببینید که چه به روزگار شرکتهای دولتی، خصولتی شده و یا صندوق های بازنشستگی خصوصا فولاد و... بزرگترین شرکتهای دولتی زیر مجموعه وزارت صنایع و معادن که روزی بالاترین درآمدها را داشته اند،آورده اند، آنوقت هیچ حمایتی از ایشان نمی کردید).
اصلاً کارنامه ایشان در دور اول ریاست جمهوری چه گلی بر سر کارگران زده بود که مجدداً عامل قحط الرجالی باعث شد تا ایشان دوباره بر مسند صدارت قرار گیرند؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
از طرف کارگران حرف نرن ما در حال حاضر داریم وضیعت خوب می شود و هر کسی که کارگران می بینم مخالف استیضاح وریر هستن پیگیری کن ببین تو راست میگی تو اصلا اطلاعاتی ندارید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
از طرف کارگران حرف نرن ما در حال حاضر داریم وضیعت خوب می شود و هر کسی که کارگران می بینم مخالف استیضاح وریر هستن پیگیری کن ببین تو راست میگی تو اصلا اطلاعاتی ندارید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
این که میگه وضعیت کارگرا خوبه تو کارگری مثلا اصلا تو از خونه میزنی بیرون برای کار یا از جیب بابا خرج می کنی خیلیها را میشناسم که چند ماهه بیکارند و اگر کاری باشد پولشون را به موقع نمی دن طرف داره با یارانه با مدرک دکترا شکم زن و بچه اش را سیر می کند و اگر کارگری باشد کلاهش را می اندازه هوا
Germany
16:09 - 1396/12/20
تمام ثروت ايران از استان هاي لر نشين هستش ولي متاسفانه اين مناطق اصلا از لحاظ اقتصادي وضعيت خوبي ندارن ، بعضي شهرها حتي آب اشاميدن سالم هم ندارند و طبيعتا نارضايت اقتصادي ساير نارضايتي ها رو ايجاد ميكنه
پاسخ ها
م ن
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
بعضیا عجب رویی دارند
اگه تمام ثروت کشور از استان های لز نشینه پس جنوبیا چی باید بگن؟
Iran, Islamic Republic of
19:19 - 1396/12/20
مدیریت جهادی وعقیدتی ومتعهدی داره ایران رو تکه تکه میکنه همه افتادن دنبال حقشون مدیریت باید هرچه سریعتر علمی وتخصصی بشه
Iran, Islamic Republic of
19:45 - 1396/12/20
اقاقیل و مقاقیل سَرَس تَنگ است مِنَس قیل!
پاسخ ها
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
باید فقط همینی که معما گفت دست مسئولان سودجو داد!!!
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1396/12/20
زنده باد لر با غیرت که سهمش از نفت خودش هیچه
Iran, Islamic Republic of
21:55 - 1396/12/20
نصف ثروت ايران از مناطق لر نشين مياد اما يك هزارم بقيه ي قوميت ها بهشون نه توجه ميشه و نه امكاناتي دارن
Iran, Islamic Republic of
21:59 - 1396/12/20
لر ها تا حالا خيلي براي ايران خون دادن منتي هم نميزارن چون كشورشونه ولي انگار دولت يادش رفته كه ايران مال همه ي قوميت ها است .....
Iran, Islamic Republic of
22:16 - 1396/12/20
خودت و همه حکومتداران میدانند که اگه مناطق لر و کرد استقلال پیدا کنند همه شما باید از گشنگی بمیرید همه سرمایه ودرامد کشور از نفت و گاز استانهای لرنشین هستش و اگه برق خوزستان و اب و گاز را قطع کنیم ایران باید بمیرد و بی عرضگی خودشون که سکوت کرده اند و سکوت میکنن و حقشون را تا حالا نگرفته اند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
عزیز کرد با وجودی که از نظر فرهنگی به هم نزدیکیم‌ اما ایران سرای منه استقلالم هم وقتی به دست میاد که گوش فاسدین و دزدان را بگیریم و بیرونشان کنیم
Iran, Islamic Republic of
22:30 - 1396/12/20
پس چرا خودشان فراگسیون قوم. فارس را تشکیل داداند وبا لابی گری وقوم گرایی تمام بوجه کشور را به استان های قوم فارس تخصیص میدهند
Iran, Islamic Republic of
20:01 - 1396/12/21
م ن جان ان جنوب خوزستان و بوشهره که شانزده شهر خوزستان لرند و نفت هم از همین شهرها میاد پس جنوب جنوب نکن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
ایرانیان- فوتر موبایل222
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
کیان برنا_فوتر