سوغاتی‌های آذربایجان شرقی؛ از قرابیه و نوقا تا کفش چرم
۷۲۳۴۵۹
۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
۹۸۰۶
سوغات و صنایع دستی آذربایجان شرقی، هم چون سوغات و صنایع دستی اصفهان، یزد، کرمان، کردستان، لرستان، گیلان، مازندران و خراسان، شهره خاص و عام بوده و در داخل و خارج از کشور، طرفداران زیادی دارد.

وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: سوغات و صنایع دستی آذربایجان شرقی، هم چون سوغات و صنایع دستی اصفهان، یزد، کرمان، کردستان، لرستان، گیلان، مازندران و خراسان، شهره خاص و عام بوده و در داخل و خارج از کشور، طرفداران زیادی دارد.

یکی از گران ترین خشکبار های ایران و هم چنین سوغات ایرانی، سوغات دیار دیدنی و سرسبز آذربایجان شرقی است. مردمان خونگرم و مهمان نواز و هنرمندش، در عرصه صنایع دستی، صاحب سبک و میراث دار فرهنگ غنی ایرانیان بوده و امیدواریم در سال حمایت از کالای ایران، میراث ملموس و ناملموس این خطه، بیش از پیش مورد توجه مردم و مسئولان قرار بگیرد.

در گزارش امروز سرویس گردشگری روزیاتو، شما را با شماری از سوغات خوشمزه و صنایع دستی خوش رنگ و نقش آذربایجان شرقی آشنا میکنیم که اگر گذرتان به این دیار افتاد، خوب بخورید و خوب بخرید که آذربایجان، دیار کم نظیر غذاها و شیرینی های هوس انگیز است.

با آذربایجان گردی ما همراه باشید.

قرابیه: سوغات خوشمزه آذربایجانی ها

از گران ترین و خوشمزه ترین شیرینی های ایران، باید به قرابیه آذربایجانی ها اشاره کرد. در تبریز، دیار اولین های ایران، سرزمین پر افتخار و قهرمان پرور سرزمین پارس، شیرینی سنتی تبریز است که طرفداران بی‌شمارش، قنادهای سایر شهرها را نیز به پخت آن ترغیب کرده است.

این شیرینی مجلسی و گران‌ قیمت مانند شیرینی نارگیلی مشهور، بدون آرد و با استفاده از مغزهای آسیاب شده پخته می‌شود و غیر از مغز مورد نظر، شکر و سفیده‌ی تخم‌مرغ مواد اصلی تهیه‌ی آن هستند. مغز مرسوم در تهیه‌ قرابیه ، بادام است اما قرابیه‌های پسته‌ای و گردویی نیز تولید می‌شود. اگر به آذربایجان رفتید و قرابیه خوب نخوردید، مثل آن است که به یزد بروید و شیرینی های حاج خلیفه را تست نکنید!

سوغاتی های آذربایجان شرقی؛ از قرابیه و نوقا تا کفش چرم


نوقا: شیرینی بین المللی آذربایجانی ها

این شیرینی که در گویش محلی با نام «لوکا» هم شناخته می‌شود، شیرینی بین المللی است که در کشورهای مختلفی همچون ایتالیا و فرانسه هم تولید می‌شود و شباهت زیادی به گز دارد. نوقا انواع مختلفی دارد که وانیلی و کاکائویی آن از همه معروف‌ تر هستند.

این شیرینی مکعبی‌ شکل با سفیده‌ی زده شده‌ی تخم‌ مرغ و عسل تهیه می‌شود و از مغز پسته یا گردو داخل آن استفاده می‌شود. نوقا آذربایجان، در خارج از کشور نیز طرفداران زیادی دارد.

سوغاتی های آذربایجان شرقی؛ از قرابیه و نوقا تا کفش چرم


ریس: شیرینی قدیمی آذربایجان

از دیگر سوغات خوشمزه تبریز میتوان به سوت شیرنی سی اشاره کرد که در تولید آن، از ریس، شکر و پسته و شکر استفاده می شود. شیرینی خوش طعمی بوده که در انواع مختلف تولید شده و شکل تسبیحی و کاکائویی هم دارد و طرفداران این طرح که در عکس بالا مشاهده میکنید نیز یاد است. اگر شما هم از انواع ریس خبر دارید، به ما اطلاع دهید.

سوغاتی های آذربایجان شرقی؛ از قرابیه و نوقا تا کفش چرم


باقلوا آذربایجانی ها

بله! بسیاری از شهرهای ایران، باقلوا خاص خود را دارند که باقلوا تبریز و قزوین، شهرت زیادی دارد. شیرینی سنتی اقوام ترک‌ زبان آسیای میانه به ویژه ترکمن‌ها نیز محسوب می شود. امروزه این شیرینی را میتوان در ترکیه و قبرس و یونان نیز مشاهده کرد.

نوع تبریزی این سوعات که به دلیل شیوه‌ی پختش به باقلوای استانبولی هم معروف شده است، به همان روشی پخته می‌شود که در ترکیه مرسوم است. این شیرینی به این دلیل که بعد از پخت به نوعی شربت آغشته می‌شود، بسیار شیرین است و طرفداران خاص خود را دارد. اگر دیابت دارید مراقب این شیرینی وسوسه انگیز مردمان مهمان نواز آذربایجان باشید!

سوغاتی های آذربایجان شرقی؛ از قرابیه و نوقا تا کفش چرم


راحت الحلقوم رنگارنگ

راحت الحلقوم، انحصارش در اختیار آذربایجانی ها نیست. گفته شده که خاستگاه آن کشور ترکیه است در اعیاد و شب یلدا کنار آجیل بسیار مرسوم است. ماده‌ی اصلی در پخت آن نشاسته است و دو نوع ساده و مغزدار دارد. این شیرینی برای این‌که مورد توجه تمامی سلیقه‌ها قرار بگیرد، در رنگ‌ها و طعم‌های مختلف تولید می‌شود.

سوغاتی های آذربایجان شرقی؛ از قرابیه و نوقا تا کفش چرم


معرق كاری آذربایجان شرقی

از صنایع دستی معروف استان آذربایجان شرقی می‌توان به مُعَرَّق‌کاری (موزاییک سازی) اشاره کرد. گفته شده است قدمت این هنر به دوران سلجوقیان بازمی‌گردد. این صنعت در شهرهای دیگری چون هرات، یزد، آران و بیدگل، سمرقند و کاشان وجود داشته است و استادکاران با ذوق و سلیقه‌ی خود ساختمان‌ها و مساجد را مزین می‌ساختند. معرق آذربایجان نیز کیفیت خوبی دارد و اگر میخواهید معرق با کیفیت و خوش طرح و رنگ خریداری کنید، از متخصصان صنایع دستی به خصوص اداره کل صنایع دستی آذربایجان شرقی استعلام کنید.

سوغاتی های آذربایجان شرقی؛ از قرابیه و نوقا تا کفش چرم


منبت كاری آذربایجان شرقی

همچون منبت کاری اصفهان، منبت کاری آذربایجان شرقی نیز هنرمندان زیادی را به خود مشغول کرده است. منبت کاری از هنرهای دستی محبوب مردم استان آذربایجان شرقی به حساب می‌آید. استادکاران زبردست، با هوش و زکاوت خود نقوش را به صورت کاملا برجسته بر روی چوب پیاده می‌کنند و گردشگرانی که به این شهر می‌آیند محو و شیفته‌ این صنعت می‌ شوند.

صنایع دسنتی معرق کاری شده سوغات بسیار زیبایی برای گردشگران است. اگر به این استان رفتید، برای حمایت از صنایع دستی ایران، منبت و معرق را در نظر داشته باشید. توجه کنید که کارشناسان اداره کل گردشگری و صنایع دستی استان، آماده مشورت به گردشگران استان برای خرید آثار با کیفیت است.

سوغاتی های آذربایجان شرقی؛ از قرابیه و نوقا تا کفش چرم


کفش چرمی تبریز

تبریز، سرزمین اولین های ایران، در عرصه چرم، مشتریان زیادی دارد. شهر تبریز در صنعت تولید چرم، پیشینه‌ دیرینه ای دارد. اولین کارخانه‌ی چرم‌سازی ایران در سال ۱۳۰۸ شمسی در شهر تبریز افتتاح شده است. ارزنده‌ ترین محصول چرمی تبریز، کفش‌های دست‌ دوز آن است که شهرت جهانی دارند.

کیفیت بالای چرم، دوخت ظریف و استادانه و دوام و راحتی، سبب شده است تا کفش دست‌ دوز تبریز در داخل و خارج از کشور، طرفداران زیادی داشته باشد. خرید کفش چرمی زنانه و مردانه و بچه گانه تبریز، در سال حمایت از کالای ایرانی، اقدامی ارزشمند برای حمایت از صنعت استان و راهکاری برای جلوگیری از مهاجرفرستی استان به استان های دیگر به خصوص تهران است.

سوغاتی های آذربایجان شرقی؛ از قرابیه و نوقا تا کفش چرم


قالی تبریز

شهرت منطقه‌ی آذربایجان در زمینه‌ قالی‌ بافی، مربوط به قرون اولیه‌ اسلامی است. اکنون اردبیل، یکی از قطب های گلیم بافی و جاجیم بافی بوده و مردمان این دیار، دستی بر آتش فرش دارند.

بررسی منابع تاریخی، موید این مطلب است که از قرن سوم هجری، آذربایجان از مراکز عمده بافت قالی در کشور بوده و این رویه تا عصر امروز ادامه داشته است. نکته ای که باید توجه کنید آن است که شهر تبریز در طول تاریخ علاوه بر این که از مراکز عمده‌ قالی‌ بافی بوده، به عنوان مرکز داد و ستد قالی نیز شناخته می‌شده است.

امروزه در بسیاری از موزه‌های جهان، قالی‌ های نفیس بافته شده در تبریز که عمدتا مربوط به دوران صفوی هستند، نگه‌داری می‌شوند و شماری از آن ها اخیرا در نمایشگاه هنر ایران عصر قاجاره در موزه لوور پاریس به نمایش درآمد.

سوغاتی های آذربایجان شرقی؛ از قرابیه و نوقا تا کفش چرم


سفالگری و سرامیک سازی

آخرین سوغاتی که از دیار آذربایجان شرقی معرفی میکنیم، سفال است. خرید سفال این دیار را در نظر داشته باشید که مصداق حمایت از کالای ایرانی است. محصولات سرامیک استان آذربایجان، در چند کارگاه در شهر زنوز و تبریز تولید می شود.

استاد کاران سرامیک زنوز از نوع خاک مرغوب ( کائولن یا خاک چینی) استفاده می کنند. علاوه بر کارگاه های سرامیک سازی زنوز، در کوزه کنان شبستر هم صنعت سفالگری دارای سابقه ای بس طولانی است و تولیدات سفال آن در سراسر آذربایجان توزیع می شود. سفال لالجین همدان هم دست کمی از سفال آذربایجان ندارد.

سوغاتی های آذربایجان شرقی؛ از قرابیه و نوقا تا کفش چرم

انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1397/07/24
عكس باقلوا اشتباه بود باقلواي تبريز اين شكلي نيست درضمن پشمك و آجيل تبريز و سوجوق و حلوااي مراغه و كشمش پلويي و دوشاب ملكان و نان اسكو و پنير ليقوان و عسل هشترود و... نام مي بردين
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
به به . عجب شهريه تبريز
بدون نام
United States
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
و خشکبار و سیب مرند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
سوغات خوبی داره
ولی
مردم تبریز زیاد حرف در میارن راجع به همه چی
همه افراد رو مورد قضاوت قرار میدن
زندگی باهاشون سخته
لطفا منتشر کنید
اهوازی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
چه اطلاعات کاملی
Iran, Islamic Republic of
14:06 - 1397/07/24
دهنم آب افتاد ولي متاسفانه رفتارشون با غير ترك زبانا اصلا خوب نيست و غريب نواز نيستند
راستي پنير تبريزي هم فوق العاده خوشمزه ست
پاسخ ها
غزل
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
سلام
نباید همه رو از یه قماش بگیرین
اتفاقا تبریزی ها و همه ترک ها خیلی مهمون نوازن
میترا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
من یک خراسانی هستم.خراسان جنوبی..سه بار به تبریز سفر کردم و هیچوقت رفتار بدی از مردم آنجا ندیدم.فوق العاده مهمان نواز بودند.بسیار باادب بودندمن و خانواده ام هر بار که آدرسی می پرسیدیم،بسیار با دقت و سعی تمام،ما را راهنمایی می کردند.همین دو سه ماه پیش،تبریز بودم و یه کفش از اون بازار سنگفرشی شون خریدم،فردای خرید،متوجه شدم که کفشم اندازه پام نیست،برای تعویض که رفتم بسیار خوش برخورد رفتار کردند و چون بلیط داشتم و آنها هم کفش نداشتند،قرار شد برایم پست کنند..با کمال امانت داری و به موقع برایم پست شد...مردم تبریز همیشه خوب و مهربان و بافرهنگ بمانید....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
تفرقه ننداز برادر
zz
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
من خودم اهل تبریزم هستم. توی هر شهر ، روستا ،و ... خوب و بد کنار هم هستن. هیچوقت مشت نمونه خروار نیست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۴
عزیزم چه ترک تبریز چه ترک اردبیل و چه ارومیه همه بسیار مهربان و مهمان نواز هستند و چه با ترک ها وچه با غیر ترک ها .و تا حدی که از دستشان بر می اید به یکدیگر کمک می کنند
Iran, Islamic Republic of
14:08 - 1397/07/24
واااااااای دلم شیرینی هاشونو خواست
Iran, Islamic Republic of
17:53 - 1397/07/24
اهری و فرش هریس هم خیلی مشهوره

قرابیه ها خیلی متنوعن گردویی،پسته ای ،نارگیلی،بادامی ولی به نظر من خوشمزه تر از همشون گردویی هست
اگه اومدین تبریز حتما باقلوا بخورین چون باقلوا های تبریز تو هیچ جای دنیا بجز خود ترکیه پیدا نمیشه
Iran, Islamic Republic of
18:57 - 1397/07/24
کار هنرمندان نقره کار تبریز هم فوق العاده است. انواع ظروف، تابلو، گل و قابهای نقره ای زیبایی در آنجا دیدم
Iran, Islamic Republic of
14:13 - 1397/07/25
برترین ها.، خیلی زوم داری روی آذربایجان. جریان چیه؟ !
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
برترینها.از این به بعد روی هیچ شهری زوم نکن.اصلا روی کشورمون زوم نکن.ممکنه دوباره بعضی ها بگن جریان چیه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
خوبه که آشنا میشید با شهر طلایی ایران
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1397/07/25
احتمالا گردانندگان برترینها اصالتا ترک هستن عاشق اینجور مطالبند
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1397/07/26
خیلی دلم میخواد برم تبریز اما موقعیتش پیش نمیاد .۱۴۶۹کیلومتر تا تبریز فاصله دارم!!!
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1397/07/27
از تعصبات قومی بیزارم چون سرچشمه نژاد پرستیه ولی عاشق مردمم هستم
Iran, Islamic Republic of
16:37 - 1397/07/28
مردم تبریز مردم خوبی هستند ولی قبول کنید که به راحتی با غیر ترکها فارسی صحبت نمیکنند.
پاسخ ها
لیلا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
سلام نمیدونم چرا همه اطلاعاتشون از تبریز بیشتز مغرضانه هست ،خوب طبیعیه تو هر شهری بد وخوب هست ،تبریزیا بسیار اصیل ومغرور هستن ،اما این به این معنی نیست فارسی حرف نزنن با مهمانانشون ،ضمنا همونطور که یه فارس زبان وقتی بخواد ترکی یا انگلیسی یا عربی حرف بزنه با لهجه خودش وفقط به زبان دوم حرف میزنه ،طبیعیه یه فرد ترک زبان فارسی رو با لهجه حرف بزنه واین واقعا قابل درک وفهمه ،تبریز رو یک چشمی نگاه نکنید ،تبریز جاندی ،جانان دی ،تبریز بیر دانا دی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج