آمار و تاریخچه جایزه بهترین بازیکن فصل اروپا
۹۰۱۲۷۲
۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
۵۸۴۸
شمارش معکوس برای معرفی بازیکن فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ اروپا شروع شده و پنج‌شنبه شب در کنار مراسم قرعه‌کشی فصل جدید، بهترین بازیکن‌ها در هر پست و بهترین بازیکن فصل معرفی خواهند شد.

خبرورزشی: ویرجیل فان‌دایک، لیونل مسی یا کریستیانو رونالدو؟ شمارش معکوس برای معرفی بازیکن فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ اروپا شروع شده و پنج‌شنبه شب در کنار مراسم قرعه‌کشی فصل جدید، بهترین بازیکن‌ها در هر پست و بهترین بازیکن فصل معرفی خواهند شد. ستاره و رهبر خط دفاعی لیورپول شانس خوبی دارد تا برای دومین فصل متوالی اجازه ندهد این جایزه به مسی یا رونالدو برسد. اگرچه پس از سوپرجام اروپا لیست بهترین‌ها لو رفت و اگر این لیست درست باشد از حالا می‌دانیم مسی جایزه را پس از ۴ سال به خودش اختصاص داده است. جایزه‌ای که از ۲ فصل پیش تصمیم گرفته شد به کل عملکرد یک بازیکن در تمامی رقابت‌ها تعلق بگیرد، نه فقط لیگ قهرمانان اروپا. با این حال آمار را طبق عملکرد بازیکنان در لیگ قهرمانان بررسی خواهیم کرد، چراکه موفقیت در این تورنمنت برای اهدای جایزه اهمیت بیشتری داشته و سابق بر این به بهترین بازیکن فصل لیگ قهرمانان تعلق می‌گرفت.

 

یک رئالی یا یک بارسایی:
از فصل ۱۹۹۸-۱۹۹۷ به بهترین بازیکن فصل لیگ قهرمانان جایزه‌ای اهدا شده و فقط شکل آن تغییر کرده است. در سال‌های ابتدایی این جایزه بین ستاره‌های تیم‌های مختلف تقسیم شد، اما در یک دهه اخیر معمولاً یا یک بارسایی جایزه را برده یا یک رئالی. در ۱۱ سال اول ۳ مرتبه بازیکنان رئال و بارسا که فرناندو ردوندو، زین‌الدین زیدان و رونالدینیو بودند به این جایزه دست پیدا کردند، اما جالب است بدانید در ۱۰ سال گذشته فقط ۲ مرتبه این جایزه به بازیکنان دو غولِ اسپانیایی نرسیده است. یک مرتبه دیگو میلیتو از اینتر و یک مرتبه فرانک ریبری از بایرن‌مونیخ جایزه را از چنگ آن‌ها درآوردند. نکته جالب دیگر اینکه از فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۰ که ۳ بازیکن برتر معرفی شده همواره یک رئالی بین آن‌ها بوده، اما این فصل خبری از کهکشانی‌ها نه تنها بین ۳ بازیکن برتر بلکه بین ۱۰ بازیکن برتر هم نیست. نام ۴ لیورپولی بین ۱۰ بازیکن برتر این فصل به چشم می‌خورد که با توجه به قهرمانی این تیم طبیعی به نظر می‌رسد. در ۲ سال گذشته هم رئال‌مادرید بین ۱۰ بازیکن برتر ۴ نماینده داشت.

آمار و تاریخچه جایزه بهترین بازیکن فصل اروپا

مسی... رونالدو... یا یک مدافع برای اولین‌بار؟

مسی و رونالدو
حدود یک دهه لیونل مسی و کریستیانو رونالدو حاکمان بلامنازع جوایز فردی در فوتبال جهان بودند، اما به تدریج با بالاتر رفتن سن این فوق‌ستاره‌ها رقبایی پیدا کردند، اما همان‌قدر درو کردن جوایز توسط مسی و رونالدو مورد توجه قرار گرفته، نبردن جایزه توسط آن‌ها هم جالب است. البته در جایزه‌ای که یوفا می‌دهد وضعیت با جایزه بهترین بازیکن سال جهان (چه توپ‌طلا و چه جایزه بهترین‌های فیفا) کمی متفاوت است. سال قبل پس از ۱۰ سال جایزه توپ‌طلا را لوکا مودریچ از چنگ مسی و رونالدو درآورد، در حالی که پیش از آن جایزه بهترین بازیکن فصل لیگ قهرمانان را هم به خودش اختصاص داده بود، اما در قاره‌سبز داستان کمی متفاوت است. پس از ۴ سال جایزه از چنگ مسی و رونالدو درآمده و اگر آن لیستی که لو رفته درست باشد دوباره جایزه به یکی از آن‌ها که مسی است خواهد رسید.

آمار و تاریخچه جایزه بهترین بازیکن فصل اروپا

آمار و تاریخچه جایزه بهترین بازیکن فصل اروپا؛ مسی، رونالدو یا ...؟

یک مدافع برای اولین‌بار
لیورپولی‌ها خیلی امیدوار هستند آن لیست اشتباه باشد و جایزه به مدافع شایسته‌شان برسد. نباید کتمان کرد که نقش ویرجیل فان‌دایک در قهرمانی لیورپول در لیگ قهرمانان بسیار پررنگ بود و با توجه به موفقیت سرخ‌های مرسی‌ساید در مراحل پایانی این تورنمنت، به‌خصوص بازی برگشت برابر بارسلونا و عملکرد خوب‌شان در لیگ برتر انگلیس، می‌توان در صورت بردن جایزه توسط مسی آن را نقد کرد. در مجموع تاریخچه جوایز فردی را که مرور کنیم می‌بینیم به مدافعان و دروازه‌بان‌ها کم‌لطفی شده است. این مسئله در جایزه‌ای که یوفا به بهترین بازیکن فصل هدیه داده هم بسیار روشن است. شاید خیلی‌ها سخت باور کنند که هیچ‌وقت جایزه بهترین بازیکن فصل لیگ قهرمانان به یک مدافع داده نشده است. تنها دروازه‌بانی که به این جایزه دست پیدا کرده هم جانلوئیجی بوفون در فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۲ بود.

قهرمان یا حداقل فینالیست باش، جایزه ببر
اما در این ۲ دهه‌ای که جایزه بهترین بازیکن لیگ قهرمانان اهدا شده معمولاً ستاره تیم قهرمان یا حداقل تیم نایب‌قهرمان جایزه را برده، به غیر از ۲ فصل. فصل ۱۹۹۷-۹۸ رونالدوی برزیلی در اینتر توپ می‌زد و بهترین بازیکن شد، در حالی که رئال و یووه فینالیست بودند. فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۱ هم چلسی و بایرن‌مونیخ به فینال رسیدند و در اقدامی عجیب یوفا جایزه را به آندرس اینیستا داد. عجیب‌تر اینکه نفر دوم هم لیونل مسی شد و نفر سوم کریستیانو رونالدو، در حالی که فینالیست‌ها بارسا و رئال را در نیمه‌نهایی کنار زده بودند. انتخاب ۷ سال پیش وقتی عجیب‌تر می‌شود که یادآوری کنیم هیچ بازیکنی از بایرن‌مونیخ بین ۱۰ بازیکن برتر هم قرار نداشت و چلسی هم ۲ نماینده داشت که دیدیه دروگبا در رده هفتم و پتر چک در رده هشتم قرار گرفتند. بعد از آن فصل همواره بازیکنی از تیم قهرمان جایزه را به خودش اختصاص داده. این فصل اگر مسی یا رونالدو جایزه را ببرند سومین مرتبه‌ای خواهد بود که ستاره‌ای از فینال بهترین بازیکن فصل نخواهد شد. البته انتخاب کنونی هم نکته عجیبی دارد. تاتنهام با وجود حضور در فینال هیچ نماینده‌ای بین ۱۰ بازیکن برتر ندارد، اما با توجه به اینکه در حال حاضر جایزه به کل عملکرد یک فصل در تمامی تورنمنت‌ها تعلق می‌گیرد شاید انتخاب بازیکنی جز فان‌دایک توجیه‌پذیر باشد. همان‌طور که ادن آزار اصلاً در لیگ قهرمانان حاضر نبود و بین ۱۰ بازیکن برتر نامش را می‌بینیم.

آمار و تاریخچه جایزه بهترین بازیکن فصل اروپا

مسی... رونالدو... یا یک مدافع برای اولین‌بار؟

چهارم تا دهم
یوفا پس از اعلام ۳ نامزد نهایی کسب جایزه بازیکن فصل اروپا، آرای نفرات چهارم تا دهم را اعلام کرده است. آلیسون (۵۷ رأی)، سادیو مانه (۵۱ رأی)، محمد صلاح (۴۹ رأی)، ادن آزار (۳۸ رأی)، ماتایس دی‌لیخت (۲۷ رأی)، فرنکی دی‌یونگ (۲۷ رأی) و رحیم استرلینگ (۱۲ رأی) در رده‌های چهارم تا دهم قرار گرفته‌اند. مشخصاً عملکرد آزار در لیگ برتر و لیگ اروپا مورد توجه قرار گرفته که در این لیست حضور دارد چراکه او در لیگ قهرمانان بازی نکرد و معمولاً عملکرد بازیکنان در این تورنمنت معتبر اروپایی برای انتخاب‌ها اهمیت بیشتری دارد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:29 - 1398/06/06
الحق که باید جایزه به کریستیانو برسه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
آرام باش
Iran, Islamic Republic of
12:01 - 1398/06/06
پارسال که حق کریس رونالدو رو خوردن اصلا مودریچ چ کار خاصی انجام داد به خدا نامردیه امسال هم کاری به این جایزه ندارم کریس سه جام معتبر سوپر جام با تک گل خودش سری آ با بهترین بازیکن شدن و جام ملتها با هتریک مقابل سویس گرفت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
مشخص بود امسال توپ طلا رو ب کینگ مسی میدن چون خداییش امسال عملکردش خیره کننده بود .کفش طلای اروپا و کفش طلای چمپیوزلیگ و بهترین بازیکن چمپیوزلیگ
Iran, Islamic Republic of
13:52 - 1398/06/06
فن دایک خودشم قبول داره مسی توپ بگیره
Iran, Islamic Republic of
13:52 - 1398/06/06
این نفرات چهارم تا دهم دقیقا در همان لیستی ک لو رفت هم بود
Iran, Islamic Republic of
04:14 - 1398/06/07
الحق که جایزه هایی که پنالدو و پخریچ این سال ها گرفتن به لطف پارتی تبانی رشوه و سلطنتی بودن زغال مادرید است
اگر پنالدو فصل قبل زغال رو ترک نمیکرد میدادنش به پنالدو که نامردی بود و چون ترک کرد دادنش به پخریچ که آخر نامردیه
مگه ممکنه کسی به نام کینگ مسی افسانه ای بهترین ورزشکار تاریخ باشه ولی این جایزه های پیش پا افتاده رو نگیره
Iran, Islamic Republic of
04:15 - 1398/06/07
فقط کینگ مسی که بهترین گلزن شد بهترین گل رقابت ها رو زد انواع رکورد ها رو شکوند و با وجود مصدومیت در چهار بازی ولی با این همه در همه مراحل گلزنی کرد و پاس گل داد
Iran, Islamic Republic of
12:50 - 1398/06/07
پارسال مسی رهبر یه تنه بارسا بود و هر کاری برای هم تیم ملی و هم بارسا کرد من نمیدونم دیگه باید وسط زمین چی کار کنه؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج