با سندروم «شوهر بازنشسته» چه کنیم؟!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۹۵۹۶۰۸
۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹
۴۴۵۱
مردان با بازنشستگی، تمام‌وقت در خانه هستند و این درحالی است که همسرشان چه در خانه و چه در بیرون از خانه پرمشغله است.

روزنامه خراسان - فاطمه قاسمی: «پیش از بازنشستگی قریب‌الوقوع شوهرم هیجان زده شدم. این‌که از این به بعد لذت کار‌های مشارکتی خانه را خواهم چشید، من را به شوق می‌آورد و از طرفی خوشحال از این بودم که با داشتن اوقات فراغت بیشتر، فرصت سفر و وقت‌گذرانی دو نفره بیشتری که سال‌ها از آن محروم بودیم، خواهیم داشت، اما این تصور خیلی زود شکل دیگری پیدا کرد.

این روز‌ها شوهر بازنشسته‌ام بدخلق و غرغرو شده و به کار‌های روزمره‌ای که سال‌هاست انجامش می‌دهم، ایراد می‌گیرد. در مسائل شخصی‌ام سرک می‌کشد و ...» احتمالا این بخشی از درددل بسیاری از زنانی است که ناگهان با دوره جدیدی از زندگی یعنی بازنشستگی همسران‌شان غافلگیر می‌شوند.

فارغ شدن از زندگی کاری به خصوص در مردان به دنبال خود افسردگی، اضطراب، انتظارات بی‌جا، محدودیت مالی، نا‌امیدی و رفتار‌های غیرقابل پیش‌بینی به همراه دارد که به راحتی بر روابط بین‌فردی تاثیرگذار است. مرد پس از چند دهه کارکردن و بیرون از خانه بودن، حالا قرار است تمام روز را در کنار همسرش باشد، در ظاهر همه چیز ایده‌آل به‌نظر می‌رسد غافل از این‌که به‌مرور زمان زندگی مشترک را با چالش‌های زیادی روبه‌رو خواهد کرد که نباید به سادگی از کنار آن‌ها گذشت. در همین زمینه روان‌شناسان درباره سندرومی هشدار می‌دهند که همسران این افراد را درگیر می‌کند.

سندروم شوهر بازنشسته!

تئوری «سندروم شوهر بازنشسته» از کجا آمده؟

تئوری سندروم شوهر بازنشسته، ۳۰ سال پیش توسط دکتر «چارلز کلیفورد جوهانسون» ارائه شد که گفتگو‌هایی با زنان خانه‌داری داشت که همسران‌شان بازنشسته شده و از در خانه بودن مردهای‌شان شاکی بودند. این زنان احساس بدی داشتند و دل‌شان می‌خواست فریاد بزنند، چون شوهران‌شان مدام جلوی دست و پای‌شان بودند و آن‌ها را دیوانه کرده بودند! این سندروم اغلب دامن‌گیر زنان میان‌سالی می‌شود که همسران‌شان در حال بازنشستگی هستند و با نشانه‌هایی مثل افسردگی، خستگی و بی‌خوابی همراه است.

احتمال این‌که زنان خانه‌دار دچار این نوع سندروم شوند بیشتر از زنان شاغل است. اغلب زنان، از احساس نامطلوب خود در این مرحله از زندگی صحبت نمی‌کنند چراکه فکر می‌کنند نوعی کم‌لطفی به همسرشان است. مردان با بازنشستگی، تمام‌وقت در خانه هستند و این درحالی است که همسرشان چه در خانه و چه در بیرون از خانه پرمشغله است.

این وسط کسی که مفید به‌نظر نمی‌رسد، مرد خانواده است. مردی که پیش از این، کارکردنش نقش مهمی در هویت فردی و اجتماعی‌اش داشته، حالا با قرار گرفتن در شرایط جدید در برابر بیماری‌های جسمی و روحی آسیب‌پذیر شد‌ه است. طبیعی است که احساس نگرانی و سردرگمی او به زن منتقل و رابطه زناشویی دچار ناآرامی شود. در این وضعیت نقش حیاتی زنان در درک و ساده‌سازی این دوران را نباید نادیده گرفت. با پایان کار بیرون همسر و فراغت هر دو از امور فرزندپروری، وقت آن رسیده که زن و شوهر، زندگی جدیدی را موازی با یک رابطه کاملا متفاوت برنامه‌ریزی کنند. فراموش نکنید که بازنشستگی مرحله‌ای طبیعی از زندگی در افراد شاغل است که بی نیاز از برنامه‌ریزی، مدیریت و منطق برای کنار آمدن با بحران‌های آن نیست.

زنان برای رهایی از این سندروم چه کنند؟

جلسات مشاوره و آگاهی یافتن از دوران بازنشستگی، نخستین و بهترین قدم برای رویارویی با شرایط جدید در خانه است. به این ترتیب یاد می‌گیرید که چطور با این تغییرات سازگار شوید، لذت ببرید و اختلافات را کاهش بدهید. با این حال، چند توصیه دیگر هم به شما داریم.

همه برنامه‌هایی را که در سال‌های ابتدایی زندگی مشترک‌تان به‌دلیل کار زیاد همسر محقق نشدند دوباره فهرست‌برداری و برای عملی‌شدن آن‌ها به‌اتفاق برنامه‌ریزی کنید و آ‌ن‌هایی را بیشتر مدنظر داشته باشید که هر دو از انجام‌شان لذت می‌برید.

حالا که قرار است زمان بیشتری را در کنار هم باشید، در خانه برای یکدیگر فضا و حریم شخصی درنظر بگیرید و زمانی هر چند کوتاه برای علاقه‌مندی‌های فردی‌تان اختصاص بدهید.

بیش از پیش با هم مهربان باشید. بازنشستگی، صرفا یک تغییر است و هر تغییری با استرس و نگرانی همراه است. راه‌های ممکن برای حفظ آرامش و ارتباط بهتر را پیدا کنید و برای صحبت کردن درباره‌شان با همسرتان راحت باشید.

سندروم شوهر بازنشسته!

اگر همسرتان با مرحله جدید زندگی نتوانسته کنار بیاید و با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند، گوش شنوای احساسات او باشید. احساس ناکارآمدی، بیکاری و شروع هر روز بی‌هیچ هدفی، دلیل اصلی مشکلات این افراد است. برای تجربه فعالیت‌های جدید روزانه، کار سبک و پاره وقت و... راهنما‌ی او باشید و به او ایده بدهید، با این که از جنبه مالی ارضا‌کننده نیستند، اما به آرامش روانی حاصل از آن می‌ارزد.

فعالیت‌های دو نفره‌تان را زیاد کنید. با هم ورزش کنید، آشپزی و باغبانی کنید، به خرید و دیدار دوستان قدیمی‌تان بروید، در فعالیت‌های خیرخواهانه شرکت کنید. داوطلب شدن در انجام کار‌های خیریه یکی از بهترین و آرامش بخش‌ترین گزینه‌ها برای بازنشستگانی است که وقت‌شان آزاد است و از تنهایی و بی‌برنامگی می‌نالند.

همسر بازنشسته شما تنبل نیست بلکه تصور او از بازنشستگی، هیچ کاری نکردن است. با صبر و حوصله با او حرف بزنید و او را از لحظه‌ها و فرصت‌هایی که دیگر تکرار نمی‌شود آگاه کنید و از او بخواهید که زمانش را برای بیشتر با هم بودن برنامه‌ریزی کند.

درباره جزئیات رفتاری همسرتان که چندان اهمیتی هم ندارد حساس نشوید. تذکر‌های بیش از حد به این که چرا لباس و وسایلش را در جای خودش قرار نمی‌دهد، دایم در حال تماشای تلویزیون است، سرش توی تلفن همراه است و... رابطه شما را مخدوش می‌کند.

از تقویت اعتماد به نفس همسرتان غافل نشوید. احساس مفید بودن بهترین احساسی است که می‌توانید به همسر بازنشسته خود هدیه کنید. در امور خانوادگی و تربیت فرزندان از وی به‌عنوان شخص باتجربه مشورت بگیرید.

در صورتی‌که با به کارگیری همه این راهکار‌ها همچنان خود را در برابر این موقعیت، ضعیف می‌دانید برای درمان خود دست به‌کار شوید. یک متخصص با تجویز دارو‌های متناسب با حالات روحی‌تان، این سندروم را کنترل و از بحرانی شدن وضعیت سلامت روان و جسم‌تان پیشگیری می‌کند.

انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1398/11/25
سندرم نیست سرطانه
پاسخ ها
فرشید
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
پدر من هم پیرمرد۶۲ساله ای هست که چندین سال هست که بازنشسته شده و اعصابمان را خورد می‌کنه عین زنها است ودر خانه میماندو در فضای مجازی است چند دفعه فهمیدم هر جا میرود میگوید۵۹ساله است و فکر کنم بزودی آلزایمر می‌گیرد و بیشتر وبالمان می شود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
دقیقااااا
سینا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
تو خود سرطانی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
دقیقا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
گل گفتی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
منصف باشید بنده خدا چندین سال زحمت کشیده حالا می خواد استراحت کنه خواهر منم دچار استرسه چون شوهرش تا چند ماه دیگه بازنشسته میشه و از الان عزا گرفته بابا آقایون گناه دارن کمی انصاف داشته باشیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
خخخخخخخ
سارا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
خجالت بکشید چقدددد بی انصافین
Iran, Islamic Republic of
14:02 - 1398/11/25
دقیقا منم همین مشکل رودارم
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1398/11/25
سلام
شکر خدا این سندروم در کشور ما تا حالا بروز
و ظهور نداشته . اینجا مسئولین که هیچوقت بازنشسته نمیشن . مردمم که باز نشسته میشن تازه پرکاریشون شروع میشه
یعنی بعد بازنشستگی بنده خدا شیفت صبح باید بره یه جا صندوقدار بشه، شیفت ظهر بره اسنپ، شیفت شبم بره نگهبانی
یعنی خانوادهاشون تو موقعه ای که شاغل بوده هر از گاهی می دیدنش اما بعد بازنشستگی عید به عیدم ،نمی بیننش
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1398/11/25
خلاصه متن اینه که مثل خونه سالمندان از شوهر پیر بازنشسته بیکارتون مراقبت کنین، سالمند آزاری نکنین
Iran, Islamic Republic of
03:30 - 1398/11/26
23ماهه که همسرم بازنشسته شده ، به هیچ عنوان نمی خوام شغل جدیدی داشته باشه ، باید از این مرحله ی زندگیش لذت ببره ، تا هر ساعتی که دوست داره بخوابه ، تفریح کنه ، بگرده ، خوش بگذرونه .... حقشه که بعد از یک عمر تلاش ، حالا کمی آرامش داشته باشه و خوش باشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
سلام رها آقا
مریم
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
عجب، من کاملا برعکس شما فکر میکنم حاضرم یه حقوقی به همسرم بدم به شرط انکه موقع بازنشستگی صب تا شب از خونه بیرون بره، با اگه خونه میمونه دور منو خیط بکشه و توقع هیچ کاری ازم نداشته باشه، و من بتونم با خیال تخت از اوقاتم استفاده بهینه کنم، در ضمن دو تا تلویزیون بخره، چون همیشه تلویزیون به او تعلق داره
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
مریم ،من هم شرایط تو رو دارم از دست شوهرم خسته شدم و پنج ساله بازنشسته شده خون منو تو شیشه کرده ،پیرمرد خونه نشین شده نزدیک پنجاه و پنج سالشه
رشید
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
رویا خانوم به شما میگن زن زندگی
رشید
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
رویا خانوم به شما میگن زن زندگی
رشید
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
رویا خانوم به شما میگن زن زندگی
ارشین
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
والله زن من که آرزوی سر کار رفتن من بعد 30 سال خدمت به گور خواهد برد...انشالله.

همش میگه سر کار بودی .خسته شدی .
United Arab Emirates
08:32 - 1398/11/26
منکه همسرم بعد از باز نشستگی اصلا تو خونه نمیمونه
کلی برای خودش برنامه ریزی کرده
کیف میکنه از لحظات زندگیش
پاسخ ها
مریم
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
منکه از تمام روزای تعطیل و روزهایی که بنا به دلایلی همسرم سرکار نمی رود، تنفر و وحشت دارم، اصلا دلم نمیخاد یکساعت هم خونه باشه، چون کل وقتم هدر میره، وقتی او خونه باشه، از طرفی8/9 بار باید ظرف بشویم، پذیرایی کنم،نظافت کنم، تلویزیون که اختصاصی میشه، حق مکالمه ندارم،جرات اینکه کتاب بخونم، تمرین زبان انجام بدم، قران بخونم، از نت استفاده کنم، پیاده روی برم، یاداشتهای روزانه ام را بنویسم و،،،،،،،،، را ندارم، یعنی او دخالت و نظارت میکند و من دوست ندارم، اگر یک قطره اب روی زمین بریزه. اونو به این فعالیتهای شخصی من ربط میده، مثلا میگه، صب تا شب سرتو توی گوشی بردی، غذا نپختی یا فلان کار رو انحام ندادی،
مریم
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
راستی هست فکر کردین که زنها اصلا بازنشستگی ندارن؟ و زمانی بازنشسته می شوند که دیگر بیمار و زمین گیرنو نمیتونن به دنبال علاقمندی هایشان بروند
Iran, Islamic Republic of
22:35 - 1398/11/28
از همه بدتر بد اخلاقتر میشوند وجلوی داماد وعروس ملاحظه ای ندارند از بس ابروداری کردم خفقان گرفتم
Iran, Islamic Republic of
23:39 - 1398/11/30
من سه ساله که شوهرم بازنشسته شده دوست داشتم با هم بریم بیرون یا پیاده روی اما خودش برای خودش دوستای جدید باز نشسته پیدا کرده هر روز صبح میره پارک ظهر برمیگره هیچ توجهی به من نداره بعضی وقتا فکر میکنم من بازنشته شدم وقتی بهش میگم خونه بمون اصلا حوصله صحبت کردن با منا نداره من کاری از دستم بر نمییاد عادت کردم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
فرش تارنگ_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر داخلی
فرش تارنگ_فوتر
شفا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر